Najlepší kysané zelé? To od Oty Josky z Brodu. Na koštu ochutnali 126 vzorků

Muzikanti domácí dechové hudby Blatnička troubí fanfáry. Vítězem jubilejního desátého soutěžního koštu O najlepší kysané zelé na Slovácku se stává to od Oty Josky z Uherského Brodu. Milovníci pochutiny jeho um oceňují bezkonkurenčními téměř dvěma stovkami hlasů.

Loni získal Joska bronz, letos mu patří kameninový „zelák“ pro toho nejlepšího. Autora nejlepšího z téměř sto třiceti vzorků. Všechny je ochutnal teprve dvanáctiletý Dominik Kovařík z Uherského Ostrohu. Dokonce některé zelí zkouší ještě jednou. „Prostě mně chutná, přitom prvních pět roků jsem ho vůbec nejedl. Mamka říkala, že je zdravé, tak mi začalo chutnat a jím ho do teď,“ svěřuje se mladík.

Ten má rád kromě kysaného zelí také cimbálovou muziku, kde hraje na kontrabas. „Chutná mi klasické zelí a opravdu se potvrzuje, že člověk, který ho jí, je také zdravý. Těším se, jak jej budu taky připravovat,“ usmívá se Kovařík.

Nejen on, ale i další návštěvníci oceňují kysané zelí, které vzniklo díky lásce a společnému úsilí manželů Ivety a Petra Vaňkových z Březolup. Ti jsou nadšení z toho, že je hlasy příznivců tradiční úpravy křupavé zeleniny vynesly až na stříbrný stupínek. „Já strouhám a manželka chystá vše ostatní. Pak společnými silami šlapeme, dusáme a vybíráme vodu z hrnce. Naposled jsme zpracovali metrák zelí,“ říká Petr Vaněk.

Prozrazuje, že hlávky na jejich výtečné zelí jsou vypěstované právě v Blatničce. „Obyčejně jej rozdáme po rodině, aby měli na zimu vitamíny. Sice děláme kysané zelí mnoho let, ale dnes jsme dosáhli na největší úspěch,“ shodují se manželé. Hostům chutná jejich klasické zelí, kterému dodává správný říz křen.

Podobně upravené zelí má rád i náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Marek Šlapal. „Se zelím jsem začal ještě v době, kdy jej připravovala moje babička. Tedy asi před dvanácti lety. Zelí si pěstuju sám na zahrádce. To, co mi nesežerou brouci, pak naložím a nakvasím,“ říká Šlapal.

Ročně připraví mezi dvaceti až čtyřiceti sklenicemi kysaného zelí, v němž nechybí křen ani řepa. „Mám rád, když křen ze zelí trochu vytáhne kyselost,“ podotýká Šlapal. Politikova pochutina lidem chutná. Brňan se slováckými kořeny po otci si tak na krajský úřad může odvést „zelák“ za třetí místo.

Konkurence je přitom veliká. Nejen z celého Slovácka, ale také z Jílového u Prahy, slovenského lázeňského města Piešťan nebo z Bruntálu, který se rozkládá na hranicích Moravy a Slezska. Lidé si tak pochutnávají na 126 vzorcích.Rekord z Blatničky z roce 2018 tak odolává. „V Hluku jsem byl u rekordu a před dvěma roky jsem ho zažil tady v Blatničce. V české knize rekordů máme zapsaných 267 vzorků,“ připomíná za organizátory Antonín Vrba.

Shánět kysané zelí je ale podle něj v této době problém. „Domácí výrobci od něj stále častěji ustupují, přesto tady máme zastoupené prakticky všecky regiony Slovácka. Navíc lidé mohou ochutnat i zelí ze Slovenska a z partnerské obce Blatničky z Trstína,“ dodává Vrba. 

Autor: Petr Turek

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info