Nahradí český kompost předražená minerální hnojiva z dovozu?

V neděli 1. května začal Mezinárodní týden kompostování. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dlouhodobě podporuje rozvoj kompostáren a širší využívání kompostu, který se v kontextu současného zdražování vstupů do zemědělství jeví jako skvělá alternativa k dováženým minerálním hnojivům. O využívání kompostu v zemědělství, bioplynových stanicích, agrivoltaice a dalších tématech jsme na Předsednictvu ASZ ČR diskutovali s náměstkem MŽP Tomášem Tesařem.

Státní fond životního prostředí v posledních patnácti letech podpořil částkou přes 4 miliardy korun skoro tisícovku projektů k vybudování nových nebo intenzifikaci stávajících kompostáren. V současné době je v České republice kolem 800 kompostáren. Ministerstvo životního prostředí, stejně tak jako kompostárny samotné, by však měly více podporovat zemědělce aplikovat na svá pole organická hnojiva - ať už kompost, digestát z bioplynových stanic či chlévský hnůj, neboť zlepšují kvalitu půd a z dlouhodobého hlediska mohou oproti zdražujícím se minerálním hnojivům vykazovat vyšší výnosy. Další diskutovanou alternativou k minerálním hnojivům mohou být čistírenské kaly, které jsou skvělým zdrojem fosforu, nicméně jsou problematické z hlediska sledování přítomnosti těžkých kovů, a proto je nutné hledat vhodné technologie řešící tuto problematiku. V souvislosti se zvyšováním vstupů v zemědělském podnikání jsme s náměstkem Tesařem jednali o větší podpoře budování alternativních zdrojů energie přímo na farmách – instalace fotovoltaických panelů na zemědělských budovách či agrivoltaice, tedy využívání jedné plochy pro fotovoltaickou elektrárnu při zachování rostlinné či živočišné produkce. Nasnadě je také budování nových bioplynových stanic, je však důležité zaměřit se na menší projekty, které jsou propojené s odbytem bioplynu či tepla přímo na farmách nebo přilehlých obcí a měst, které navíc mohou přispět vstupy ve formě bioodpadů. 

V rámci jednání jsme dále apelovali na zveřejnění progresu připravovaného dotačního programu na prevenci proti škodám způsobeným vlkem, neboť je stále nejasné, kolik finančních prostředků bude na tento program uvolněno a kdy bude spuštěn. S náměstkem Tesařem připravujeme další společné jednání o aktuálních tématech.  

Za hlavní kancelář ASZ ČR Anna Chládová

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info