Na koho se zlobí zemědělci

HN 19.10.1998

Na koho se zlobí zemedelci

Do Prahy se s velkou pravdepodobností poženou v nejbližších dnech kombajny a traktory ovešené transparenty s hesly typu Zastavte dotované dovozy potravin! Ale co kdyby si tam zemedelci také napsali, aby bylo jasno, heslo jako Nevadí nám, když se dotují naše exporty!

CR totiž, i když vzhledem k nedostatku penez, v menším merítku delá to samé, co zemedelce tolik zlobí. Konkrétními prípady je napríklad pšenice, kterou vykoupil Státní fond tržní regulace za cenu prevyšující úroven okolních zemí. Pokud tedy tvrdí, že ješte do konce roku vyveze desítky tun, není jiná možnost, než ji prímo ci neprímo rovnež "zadotovat". Dalšími príklady jsou subvencní programy pro vývoz mléka ci obecne potravin a komodit v rámci programu Export podpurného a garancního zemedelského fondu.

Nemá však smysl se prebíjet, kdo co víc dotuje a kdo má více penez. Smysl má bavit se o tom, jak se nemalé státní prostredky vkládané do ceského zemedelství využívají a proc nejsou tuzemští agrárníci schopni konkurovat v nekterých prípadech jen nepatrnému dovozu vuci jejich vlastní produkci.

Zemedelci by tedy od vlády meli chtít videt jasnou vizi svého sektoru do doby vstupu do Evropské unie, tlacit na prípravu zákonu bežne využívaných v okolních zemích a zamyslet se sami nad sebou. Proc napríklad ješte osm let po "revoluci" pestují na horách pšenici a v údolích repku, proc Agrární komora neprispela k vytvárení spolecných odbytových center a podobne.

Vláda s odkazem i na ty minulé jiste zemedelcum mnoho dluží a jejich nespokojenost tak lze pochopit. Formu protestu a jejich nacasování však už nikoliv. Protesty navíc pricházejí v dobe, kdy vláda odvážne zablokovala dovozy madarské pšenice a pripravuje zavést kvóty na dovoz cukru ze Slovenska. Pokud jsou zemedelci rozhodnuti dotlacit kabinet za každou cenu k nejakým ad hoc rozhodnutím, která budou navíc znamenat porušení našich mezinárodních závazku, pak jsou sami proti sobe. Jejich príprava a následné žehlení sporu v zahranicí sebere ministerstvu a vláde cas, který by mohla využít na prípravu koncepcních záležitostí, jako jsou ustavení Intervencní agentury podle pravidel EU ci úcelnejší rozdelování dotacních prostredku.

Jana Francíková

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info