Na jižní Moravě loni přibylo drůbeže, ubylo prasat i skotu

Chov drůbeže na jižní Moravě loni proti předešlému roku vzrostl o více než třetinu na 4,3 milionu kusů. Meziroční propad o 4,6 procenta zaznamenaly chovy prasat a o 0,8 procenta ubylo chovu skotu. O 13,4 procenta poklesla produkce konzumních vajec, o necelých šest procent naopak vzrostla výroba mléka. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Chov drůbeže je v Jihomoravském kraji po Středočeském včetně Prahy druhý nejvyšší v republice. Z celkového počtu bylo 8,2 procenta nosnic, což je proti roku 2019 úbytek. "Tato skutečnost se promítla do produkce vajec, která se meziročně propadla o 22,7 milionu kusu na 146,5 milionu v roce 2020," uvedla za úřad Jindřiška Svobodová.

Chovatelé prasat loni redukovali počty zejména u zvířat určených na výkrm. Rozšířili naopak chov mladých prasat a vzrostl rovněž počet narozených selat. Na jednu prasnici připadlo 31,5 narozených selat, v roce 2019 to bylo o 1,4 kusu méně. V mezikrajském porovnání podle velikosti chovů prasat je Jihomoravský kraj na čtvrtém místě.

Chov skotu loni klesl ve všech krajích republiky. Na jižní Moravě ale narostly průměrné stavy krav a vyrobilo se 192 milionů litrů mléka, což je o 10,7 milionu více ve srovnání s předchozím rokem. Narodilo se téměř 26.000 telat.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info