Mugabe: Bílí farmáři jsou nepřáteli země

Jsme plní hněvu. Celá naše společnost je rozhněvaná, a proto nyní čelíte válce veteránů, zabírání půdy. Těmito slovy včera prezident Mugabe oslovil bělošské obyvatele Zimbabwe.

HARARE - Nejméně šest obětí, včetně dvou bělošských farmářů, si do včerejšího dne vyžádalo napětí mezi bílými a černými obyvateli Zimbabwe. Čtyři z obětí patřily k opozičnímu Hnutí pro demokratické změny. Původní spor o půdu, který začal před dvěma měsíci vpádem několika tisíc válečných veteránů a bezzemků na bělošské farmy v okolí hlavního města Harare, tak podle pozorovatelů přerůstá v rasový konflikt mezi oběma skupinami. Prezident Robert Mugabe včera v projevu k 20. výročí nezávislosti nevyužil příležitosti zjevně protizákonný postup černošských radikálů odsoudit. Naopak označil bílé farmáře za nepřátele Zimbabwe. "Naše současné psychické rozpoložení je takové, že vy (bílí farmáři) jste nyní našimi nepřáteli, protože se skutečně chováte jako nepřátelé Zimbabwe," prohlásil Mugabe v televizním vystoupení. Projev byl vysílán v době, kdy se objevily zprávy, že váleční veteráni zabili v posledních dnech už druhého bělošského farmáře.

Podporou bezzemků míří Mugabe na voliče

"Jsme plní hněvu. Celá naše společnost je rozhněvaná, a proto nyní čelíte válce veteránů, zabírání půdy," dodal 76letý Mugabe, který stojí v čele Zimbabwe již 20 let. Mugabeho vláda podporuje nynější útoky černošských veteránů z války za nezávislost na bělošské farmy. Má se za to, že jeho vládní strana si od tohoto přístupu slibuje dodatečné hlasy černošské většiny v parlamentních volbách, které se mají konat v květnu. Mugabe, jehož prezidentský mandát oficiálně trvá do roku 2002, si od voleb slibuje upevnění svého postavení, otřeseného hlubokou hospodářskou krizí, kterou kdysi prosperující země již několik let prožívá. Stále hlasitější je také kritika přicházející ze zahraničí. Hlavní kritik Mugabeho vlády, britský ministr zahraničí Robin Cook již začal mezi africkými státníky hledat podporu pro zformování skupiny zemí, jež by svým tlakem přiměly zasáhnout Mugabeho proti násilné okupaci bělošských farem. V čele této skupiny má stát Nigérie. Zimbabwe čelí také kritice ze strany mezinárodních finančních institucí, zejména Mezinárodního měnového fondu. Ten podmiňuje poskytnutí dalších půjček a překlenovacích úvěrů nejen ekonomickými reformami, ale mimo jiné i stažením 15 000 zimbabwských vojáků k Konga. Do vojenského dobrodružství na straně konžského prezidenta Laurenta Kabily se Mugabe zapletl v roce 1998 a expediční síly od té doby pohltily podstatnou část finanční pomoci poskytované ze zahraničí.

čtk, zah

Fotografie:

Zimbabwský prezident Robert Mugabe (vlevo na záběru z televize) nevyužil příležitosti a v projevu ke 20. výročí existence státu nevyzval k ukončení okupace bělošských farem. Přestože napětí v zemi se stále zvyšuje, objevuje se policie v takovémto počtu v ulicích jen zřídka (snímek vpravo).

AP

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info