MOŽNOSTI STABILIZACE ROSTLINNÉ PRODUKCE V PODHORSKÝCH OBLASTECH

Possibilities of agriculture stableness in

sub-mountain areas

Šroller J., Pulkrábek J., Šimon J.

Katedra rostlinné výroby, ČZU v Praze

Souhrn

Za stabilizující faktory výnosu obilnin (žita) v marginálních (podhorských) oblastech lze označit vyrovnanou výživu rostlin (hnojení průmyslovými hnojivy), osevní postup, kvalitu osiva i využití moderních soustav k přípravě půdy a setí. Ochrana pesticidy je běžně prováděna na nižší až průměrné úrovni. V uceleném pěstitelském systému nelze opomenout žádný z těchto prvků, jinak dochází k poklesu výnosu, při absenci hnojení až o 30%.

výnosová stabilita obilnin, pěstební systém, průmyslové živiny

Summary

marginální oblasti, stabilizující faktory, výnosy obilnin, úroveň hnojení

Main factors of grain yield stability in mountain marginal regions are: right ballanced doses of mineral, industrial nutrition, seed quality, and seed crop processing, together with modern agrotechnics. Particullary with a system of the preparation soil. In whole growing System it must be reasoned all the mentioned above, because removing any of them decrease farm yield for 30%.

grain yield stability, growing Systém, industrial nutrition,

Úvod

V odborných kruzích i zemědělské praxi jsou diskutovány otázky perspektiv marginálních - podhorských a horských oblastí v zemědělství. V těchto oblastech budou muset zaujmout místo plodiny, které jsou pro tyto oblasti typické a vhodné z hledisek půdně klimatických. Zdůrazňuje se rovněž význam travních porostů s využitím v chovu skotu. Důležitou roli v těchto oblastech hraje i důraz na tvorbu krajiny, a ochranu prostředí s mimoprodukčními funkcemi. Podstatou řešení je nejen struktura rostlinné a živočišné výroby, ale i stupeň intenzity či extenzity se znalostí stabilizujících prvků produkčních procesů.

Literární přehled

Podhorské oblasti v ČR zaujímají (podle pravidel EU) 45-49% zemědělské půdy (KVAPILÍK, 1996). Podle údajů STŘELEČKA (1995) dosahuje zemědělství v těchto oblastech horšího ekonomického efektu a nemá komparativní výhody produkčních oblastí. Podle koncepce MZe (1999) představují tzv. “volné plochy pro další využití” 465 tis. ha orné půdy a 523 tis. ha luk a pastvin. Na těchto plochách se předpokládá pěstování “okrajových” plodin, technických plodin, energetických plodin a využití k chovu masného skotu.

Podle KŘENA ( 1995) tam bude muset rostlinná výroba přejít na větší diverzitu druhů s pěstováním typických plodin pro tyto oblasti. Rovněž VRKOČ a VACH (1995) upozorňují na nutnou diferenciaci tradičních plodin v závislosti na agroekologických podmínkách a zdůrazňují vliv střídání plodin - osevních postupů - na stabilitu výnosů. Podle těchto autorů je v marginálních oblastech neméně významné i organické hnojení pro udržení půdní úrodnosti. KŘEN (1995) i ŠIMON (1995) upozorňují na minimálně využívané možnosti pěstování energetických plodin. Zvyšování podílu trvalých travních porostů vytváří předpoklady pro extenzivní chov masného skotu, což představuje podstatný díl řešené problematiky.

Hospodaření v marginálních oblastech a perspektivní, byť snížená rostlinná produkce musí vyhovovat řadě podmínek. Kromě produkční funkce má i funkci krajinotvornou v širším smyslu slova. Přitom i nižší produkce z hektaru plochy musí být rentabilní pro pěstitele a chovatele. Tyto požadavky vedou ke zkoumání a zjišťování současných stabilizačních a intenzifikačních prvků v rostlinné výrobě a následně zemědělské soustavě těchto oblastí.

Metodika

Pro porovnání stability a výnosového potenciálu podhorských oblastí a jeho skutečného využití v zemědělských podnicích byly využity výsledky přesných pokusů z pokusné stanice VÚRV Ruzyně ve Vysokém nad Jizerou a porovnány s výsledky provozních sledování ve vybraných zemědělských podnicích podhorských oblastí.

Základem přesných pokusů ve Vysokém n. Jiz. jsou čtyřhonné osevní postupy diferencovaně hnojené ve sledu:

jetel luční

ozimé žito

brambory

oves s podsevem

Každý osevní postup má tři varianty hnojení:

1. hnojení pouze NPK v průměrné dávce 230 kg ha-1 č. ž.. (s rozdíly dle plodin),

2. hnojení NPK jako v první variantě a 30 t chlévského hnoje na hektar k okopanině,

3. bez NPK - pouze 60 t hnoje k okopanině a 30 t hnoje k ozimu (ekologická varianta)

Pro rámcové porovnání výnosové stability polních plodin byly vyhodnoceny údaje ze 7 podniků. Žito a přímé náklady na jeho pěstování zde představuje tržní plodinu, přičemž srovnáváme výrazné i méně výrazné rozdíly v intenzitě pěstování u čtyř podniků s ohledem na rozsah práce. Náklady na jednotlivé zásahy charakterizují intenzitu výrobních vstupů. Zjištěné hodnoty umožňují porovnat skutečné výnosy s výnosovým potenciálem z přesných pokusů (Vysoké n. Jiz.) a zároveň posoudit rozdíly mezi optimální agrotechnikou udávanou KOMBERCEM (1998). Rámcově je možné rovněž posoudit míru vlivu vybraných intenzifikačních prvků (osivo, hnojení, pesticidy aj.) mezi podniky.Ke statistickému vyhodnocení by byl nutný podstatně větší soubor a jednotná evidence v podnicích.

Výsledky

Výnosy plodin ve stacionárním pokusu ve Vysokém n. Jiz. (tab. 1) jsou důkazem vysokého výnosového potenciálu při vysokých (pro praxi nadměrných) dávkách živin a optimální (pokusnické) agrotechnice. Výnosy žita, brambor a ovsa jsou trvale nejvyšší ve variantě hnojené kombinovaně - hnojem a průmyslovými hnojivy. Varianty hnojené pouze organicky vykazují oproti kombinovanému hnojení výnos o 10-30% nižší. Vysoké dávky živin v průmyslových hnojivech těchto pokusů nebudou v podhorských oblastech z ekonomických důvodů aplikovány.

Pozn.- var. 1. NPK

2. NPK s organ. hnojením

3. pouze organické hnojení

Úroveň intenzi-fikačních prvků ve sledovaných zemědě-lských podnicích je uvedena v tabulce 2 v přímých nákladech, které jsou sledovány. Jako příklad bylo vybráno žito - typická obilnina podhorských oblastí.

Položka

Podnik A

Podnik B

Podnik C

Podnik D

Statková hnojiva

600

600

Neuvádí

neuvádí

Minerální hnojiva

1795

-

1200

1496

Osivo

663

920

1000

1479

Pesticidy

1186

2638

1600

2140

Práce ruční a strojní

439

480

550

540

PHM

1680

1440

1300

1308

Údržba a opravy

2674

2880

1650

2860

Celkem

9037

8958

7300

9823

Výnos v t.ha-1

3,59

2,60

3,70

3,92

Přímé náklady na 1 t (Kč)

2517

3445

1973

2506

Podnik A dosahuje u žita průměrného výnosu při relativně nižších nákladech na osivo a spíše průměrných nákladech na pesticidy a hnojiva. Tyto hodnoty se pohybují mírně pod úrovní údajů KOMBERCE (1999) - tab. 6. a jsou srovnatelné s ohledem na jím udávaný průměrný výnos. V tomto podniku činí průměrné dávky živin v minerálních hnojivech 121 kg na hektar z. p. Osevní postupy zde jsou volné - spíše střídání plodin podle předpokladů jejich odbytu.

Podnik B “šetří” na průmyslových hnojivech, která aplikuje pouze k řepce, okopaninám a kalkuluje jako předchozí podnik A náklady na úměrnou část statkových hnojiv k žitu. Náklady na pesticidy odpovídají průměru r. 1998 (tab. 3). Nízká úroveň hnojení průmyslovými hnojivy (50 kg č. ž. na ha z. p. - přičemž 40 kg tvoří dusík) je hlavní příčinou nízkých výnosů. Nemá pevný osevní postup.

Ukazatel

Náklady v Kč.ha-1

Statková hnojiva

600

Průmyslová hnojiva

2814

Osivo

1380

Pesticidy

2570

Práce strojní a pomocné

622

PHM

1360

Údržba a opravy

1476

Přímé náklady

10822

Výnos v t.ha-1

3,40

Podnik C se zaměřil na zjednodušenou technologii pěstování (systém KUHN) s využitím moderní soustavy strojů při přípravě půdy a setí. Používá kvalitní osivo a dodržuje osevní postup (zastoupení obilnin v os. postupu má pouze 32%). Vykazuje nejnižší náklady na tunu produktu při dobrých výnosech

Podnik D má nejvyšší náklady i výnos. Využívá kvalitní osivo, vyrovnaně hnojí průmyslovými hnojivy (155 kg NPK na ha z. p.), dodržuje pevný osevní postup. Dosahuje trvale vyšších výnosů obilnin - srovnáním s průměry oblastí při přijatelných přímých nákladech.

Pro srovnání našich údajů s průměry uvádíme hodnoty KOMBERCE (1999), který udává náklady téhož roku (1998) pro jednotlivé plodiny a oblasti.

Přímé náklady na tunu produktu 3183 Kč.

Diskuse

Zvýšení podílu luk a pastvin v podhorských oblastech znamená, jednak snížení produkce zrnin, případně dalších tržních plodin a při optimalizaci pratotechniky nižší produkci píce, která bude využita v chovu masného skotu v úměrném objemu, který využije trh. Příručka MZe ČR (1998) udává možnou rentabilitu pastviny i při výnosech sušiny 1,8-2 t z hektaru. Zatravnění v marginálních oblastech představuje i podle ŠIMONA (1997) jednu z hlavních možností pro optimalizaci produkce těchto oblastí. Předpokládá se, že na zmenšené části orné půdy v podhůří budou pěstovány jednoleté plodiny - buď pro trh (žito, len, brambory, řepka), krmné obilniny pro vlastní potřebu, energetické plodiny k využití v podniku i pro trh. Ozimé žito, které uvádíme v práci jako příklad, může být využito podobně, jako tržní obilovina , nebo jako plodina energetická. Všechny takové plodiny musí být pěstovány rentabilně, s určitou úrovní vstupů, která zajistí nejen zisk, ale i stabilitu výnosů. Potenciální vyšší úroveň výnosů v podhorské oblasti dokazují hodnoty přesných pokusů z Vysokého n. Jiz., těch však bylo dosaženo při vyrovnaném a vysokém hnojení, v trvalém osevním postupu a optimální agrotechnice.

Příklady ze čtyř zemědělských podniků názorně dokládají především vliv hnojení pro stabilizaci výnosů, což je v souladu s údaji KLÍRA (1993). Podnik B k obilninám nehnojí průmyslovými hnojivy, což se podstatně projevuje na konečném výnosu. Opakem je podnik D, který využívá všech intenzifikačních faktorů - výživy rostlin, kvality osiva, střídání plodin a vykazuje nejvyšší výnosy při přijatelných nákladech na tunu produktu (nižších oproti údajům KOMBERCE, 1999). Sledované podniky “šetří” buď na osivu, hnojení případně pesticidech vyšší náklady oproti průměru vykazují u oprav v důsledku starší techniky.

Literatura

KLÍR, J.: Ekologické limity z hlediska výživy rostlin. In: Sbor. Ekologické limity rostlinné výroby. Praha-Ruzyně, VÚRV a Agroeko Žamberk, 1993, s. 64-69.

KOMBEREC, S.: Ekonomika pěstování obilnin v roce 1998. Zeměď. týdeník, 1999 roč. II., č. 30, s. 19-20.

KŘEN, J.: Zásady pěstování obilovin v marginálních oblastech a možnosti netradičního využití produkce. In.: Sbor. JČU ZF “Zemědělství v marginálních podmínkách”. Č. Budějovice, JČU ZF, sv. IV, 1995, s. 183-196.

MZe ČR: Pěstební a chovatelské technologie a normativní ukazatele. In.: Zemědělské výrobní technologie v tabulkách a číslech, Praha 1998, s. 197-201.

STŘELEČEK, F. a kol.: Vliv změn agrární politiky na rozvoj obcí v okrese Klatovy. In.: Sbor. ref. Z mezinárodní věd. konfer. JČU ZF v Č. Budějovicích, sv. VI. 1995

ŠIMON, J.: Integrované hospodářství v krajině. In: Sbor. ČZU - ÚZPI 1995a, s. 23-26.

ŠIMON a kol.:Zemědělství v marginálních oblastech. Studijní informace - ÚZPI, 1997, 40 s.

VRKOČ, F., VACH, M.: K rostlinné výrobě v marginálních oblastech. In. Sbor. ref. mezinár. věd. konfer. JČU v Č. Budějovicích, 1995,sv. VI. S. 39-47.

Kontaktní adresa autorů:

Prof. Ing. Josef Šroller, CSc.

Doc. Ing. Josef Pulkrábek, CSc.

Česká zemědělská univerzita v Praze

Doc. Ing. Josef Šimon, CSc.

Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze-Ruzyni

Práce byla financována grantem ČZU č. 2060 / 10 /18679 / 0 a výzk. záměrem MSM 412100002.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info