Možnosti likvidních cenných papírů

Metro 14.12.1998

Možnosti likvidních cenných papíru

SLOUPEK

Tak jsme zase jednou po case první ze zemí usilujících o vstup do Evropské unie, která cosi udelala dríve než ty ostatní - premiér Zeman privezl minulý týden do Bruselu odpoved CR na negativní analýzu, kterou Evropa pomeruje aktuální možnosti kandidátu priblížit se jejím mechanismum. Tuto rychlou reakci však ale asi není vhodné precenovat - teoretická obhajoba, popis stavu vecí ci deklarace vývoje do budoucna byla vždy silnou stránkou ceských predstavitelu a obcanu této zeme obecne. Naším problémem je predevším promítnout teorii do praxe, proste zmenit slova v ciny.

Nejhorší je, že pri uskutecnování praxe si promítaci teorií zcela zbytecne komplikují život. V celé rade prípadu, kdy je potrebné rešit nejaký standardní problém, se ztrácí spousta casu vymýšlením nových (tretích) cest, objevováním již objevených Amerik, a to i v prípadech, kdy žádoucí cesty již objevily predchozí generace. Neztrácet cas je nejduležitejší zejména tam, kde jde o peníze. Jako treba v prípade legalizace typu cenného papíru, se kterým soucasná domácí legislativa zatím jaksi nepocítá - skladištního listu. Prostrednictvím tohoto typu cenného papíru by pritom bylo možné, alespon cástecne, profinancovat rezort, který se na domácí scéne ze všech ekonomických oblastí potýká s nejvetším nedostatkem financních prostredku - a to rezort zemedelství.

Již pred 110 lety - 28. dubna 1889 - podepsal František Josef zákon "o zrizování a provozování verejných skladišt a o skladních listech od nich vydaných", který celou problematiku systémove legislativne reší - zákon byl poté ješte novelizován s prihlédnutím na aktuální vývoj hospodárství v roce 1929. A pokud nekdo nemá náturu na uvedené historické reminiscence, pak je treba ríci, že zákon o skladištních listech platí na Slovensku od prvního cervna lonského roku. Podstata všech jmenovaných právních norem spocívá v tom, že zemedelci mají prostrednictvím techto cenných papíru možnost získat od bank financní prostredky v dobe mezi skliznemi, aniž by museli své zboží ihned prodat. Soucástí celého systému je garance kvality a podmínek skladování zemedelské produkce - proto skladištní listy a proto forma speciálního zákona, protože systém není pouze o prostém vystavení cenného papíru.

O uplatnení skladištních listu se pritom zacalo mluvit zhruba pred tremi lety - avšak skutecne pracovní diskuse nastává teprve v posledních dnech, kdy se do celé záležitosti konecne zapojuje i státní správa - napríklad v úterý 15. prosince by mela probehnout pracovní schuzka odborníku, kterí pripravili podklady pro právní rámec systému skladištních listu s predstaviteli Ministerstva zemedelství CR. Výhodou je, že prípadný zákon o jejich uplatnení na domácím trhu je natolik praktický a odborný, že by nemusel být zatížen politickými deformacemi. Nikdo totiž v soucasné dobe proti skladištním listum nic zásadního nemá.

Zpracování legislativního ukotvení skladištních listu na domácím kapitálovém trhu by melo radu výhod. Krome pro zemedelce zajištení cerpání úveru v momentu potreby (a mimo jiné v dusledku možnosti nižších úrokových sazeb) by byla dalším prínosem standardizace dodavatelsko-odberatelských vztahu mezi zemedelci a skladovateli ci podpora procesu zvyšování kvality produkce tlakem na vyšší kvalitu skladování. Pro banky je pritom skladištní list velmi likvidním cenným papírem - jde o reálné zboží s víceméne reálnou cenou a jistotou, že zboží bude dále zpracováno - težko si predstavit, na rozdíl od nemovitostí, staleté obilí ci jiný typ zemedelské produkce. I proto by bylo vhodné na tomto legislativním poli vykonat príslušné kroky co nejdríve. Jen pro zajímavost príklad opet ze Slovenska - v lonském roce získali prostrednictvím skladišních listu zemedelci 800 milionu slovenských korun formou pohotových financních prostredku. Cili to za to stojí.

PETR HAVEL, publicista

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info