MNOŽENÍ ODRŮD HRACHU S REDUKOVANOU LISTOVOU PLOCHOU

Reproduction of Pea varieties with reduced leaf area

Ing. J. Kreuzman

ŠS Lužany

Abstract

The semileafless varieties need a higher attention, from the point of view of adhering to their agrotechnics. They are more demanding the exact field selection for their growing. It is also necessary to keep guard over the harvest time for not overripenning and seed damage. They are more exacting of the harvesting technique, because of a minor quality of harvested matter. The harvested seed is usually better in quality, maily from the point of view of disease attach.

pea, semileafless varieties (afila), seed technology

Vedle odrůd normálního listnatého typu hrachu jsou v České republice registrovány již 4 odrůdy semi-leafless typu (pololistnaté). Tyto odrůdy jsou nazývány též afila a to podle genu Af, který tuto změnu v habitu rostliny způsobuje. Odrůdy tohoto typu nemají listy, ale pouze palisty. Jedná se tedy o odrůdy bezlisté. Lístky jsou přeměněny v úponky, kterými se rostliny v porostu navzájem dobře drží a většinou ani v době před sklizní příliš nepoléhají. Starší odrůdy více či méně poléhaly před dozráním při ztrátě turgoru buněk. Převážná část současných bezlistých odrůd má již zabudovány geny odolnosti vůči poléhání. U některých odrůd dochází poměrně často po nalití semen v mléčné zralosti k přiklonění porostu (nejčastěji vlivem deště s větrem) a nebo i k podklesnutí spodní části lodyhy. Takovéto porosty bývají v době sklizně na poléhání hodnoceny většinou lépe než 6 body. Existují však i odrůdy, které mají zvýšenou pevnost lodyhy a poléhání u nich obvykle hodnotíme za normálních klimatických podmínek 8 - 9 body.

V západní Evropě se již pěstují téměř výhradně bezlisté odrůdy. Je však třeba dodat, že jsou tam odlišné klimatické podmínky, které jsou pro tyto odrůdy optimální. Menší olistění a vzdušný porost značně snižují za vlhkého počasí rozvoj houbových chorob a bakterióz. Pravidelný přísun srážek má příznivý vliv na růst a vysoké výnosy těchto odrůd v přímořských podmínkách.

Jestliže je rozšíření bezlistých odrůd hrachu v západní Evropě naprosto logické a opodstatněné, tak poněkud jiná je situace při pěstování těchto odrůd v našich klimatických podmínkách. Přechodné klima naší republiky, kde jsou srážky méně pravidelné a je jich méně, ztěžuje pěstování těchto odrůd. Část západoevropských odrůd nelze v našich klimatických podmínkách pěstovat, neboť u nás narostou příliš málo a byly by obtížně skliditelné. Kromě toho by díky tomuto faktu ve zvýšené míře trpěly suchem a komplexem krčkových chorob z důvodu nedostatečného zastínění půdy. Často by se vyskytovalo i pozdní zaplevelení porostů s nutností porosty z tohoto důvodu desikovat. Naše odlišné klimatické podmínky zvětšují i možnost vzniku půdního škraloupu.

Zásadní rozdíly při pěstování bezlistých odrůd nejsou, je však zapotřebí agrotechniku pečlivěji dodržovat. Bezlisté odrůdy sejeme pouze do úzkých (obilních) řádků. Dodržujeme doporučený výsevek pro pěstovanou odrůdu. Vybíráme pozemky se strukturní půdou, která nemá sklon ke slévání a které nejsou zapleveleny obtížně hubitelnými plevely (pcháč). Dále by vybrané pozemky měly mít co nejnižší zásobu semen plevelů v půdě (hlavně lebedy, merlíky a svízel, které se v největší míře podílejí na pozdním zaplevelení). Pozemky bychom neměli vybírat v sousedství a v blízkosti víceletých jetelovin jakožto rezervoáru virů, které jsou na hrách přenosné.

Pozemek před setím hrachu již na podzim před orbou povápníme, pokud je to zapotřebí. Půdu na jaře připravíme s co nejmenším počtem přejezdů do hloubky 10 - 15 cm (např. smyk, hnojení a kompaktor). Sejeme nejlépe pneumatickými secími stroji do hloubky 5 - 7 cm. Po zasetí uválíme a ošetříme herbicidy proti plevelům. Po odeznění herbicidního účinku porost s nově vzešlými nitkovitými pleveli převláčíme. Tímto zásahem kromě zničení převážné části nově vzešlých plevelů dosáhneme provzdušení půdy a zlepšení růstu. Dalším kladem vláčení je omezení tvorby půdního škraloupu, který negativně působí na činnost kořenů a tím způsobuje hlavně nedostatečné zásobení rostlin dusíkem. Půdní škraloup způsobuje často mechanické poškození krčků rostlin a následně pak dochází k jejich napadení chorobami. Proto by měly být bezlisté odrůdy pro naše klimatické podmínky vůči původcům těchto chorob vysoce tolerantní.

U porostů bezlistých odrůd se častěji stává, že je nutno provést druhé ošetření proti plevelům (zvláště pokud jsme nevláčeli), neboť afila rostliny poměrně dlouhou dobu málo zastiňují půdu a tím umožňují klíčení a růst plevelů po delší část vegetace než je tomu u normálních listnatých odrůd.

Ochrana proti škůdcům je stejná jako u listnatých odrůd - tedy sledovat výskyt mšic před květem a na počátku květu a podle jejich výskytu provést ošetření. Proti obaleči hrachovému ošetřujeme podle signalizace, kterou zabezpečuje fytoslužba ÚKZÚZ.

Na sklizni hrachu závisí výsledný ekonomický efekt, zvláště pokud se jedná o osivo. Silněji zaplevelené a nestejnoměrně dozrávající porosty je třeba desikovat při vlhkosti semene v rozmezí 30 - 35 % relativní vlhkosti semene. Nejvhodnější vlhkost pro sklizeň, aby se semeno nepůlilo, je 16 - 18 %. Zelenosemenné odrůdy můžeme sklízet i poněkud vlhčí - pro zachování sytější zelené barvy semene. Sklizené semeno je třeba ihned předčistit a co nejdříve dosušit pod 16 % relativní vlhkosti. Při této vlhkosti je skladovatelnost semen neomezená.

U sklizně bezlistých odrůd je třeba vzít v úvahu i některé další podstatné skutečnosti oproti listnatým odrůdám. Jednou z nich je, že kombajnem prochází poměrně menší množství hmoty slámy v poměru k semeni. Sklizeň proto provádíme nejlépe s reduktory otáček mlátícího bubnu a nebo při nejnižších nastavitelných otáčkách (doporučuje se 450 - 500 otáček . min.-1). Účelem je zabránit půlení a mechanickému poškozování semen, tedy snižování hlavně osivářské kvality sklízené partie. Na sklizeň hrachu nepoužíváme zásadně nové kombajny a nebo kombajny s novými mlatkami z důvodu možnosti zvýšeného mechanického poškozování semene. Vhodné na sklizeň jsou kombajny asi od 3. sezóny. Další zvláštností je mnohem rychlejší dozrávání porostu než u listnatých odrůd. Dozrávání je zapotřebí denně a nebo nejpozději ob den kontrolovat. Semeno totiž může za den vyschnout až o 3 % vlhkosti (vysychá tedy až 2 x rychleji než u listnatých odrůd).

Sklizené semeno bezlistých odrůd má většinou lepší kvalitu a to jak z hlediska napadení chorobami tak i z hlediska vzhledu (nebývá zašpiněné).

Pro úplnost dodávám, že mezi odrůdy s redukovanou listovou plochou patří i odrůdy tzv. vikvolistého typu. Tyto odrůdy mají listy i palisty redukované přibližně o třetinu až polovinu. U nás se pro tyto odrůdy vžil název “Progreta typy” - podle první odrůdy polního hrachu uvedené v zahraničí do pěstování. Z této skupiny u nás není dosud registrována žádná odrůda.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info