Ministr zemědělství: Práce veterinářů je nenahraditelná, pro dozor na jatkách máme i krizový plán se zapojením soukromých veterinářů

Pro bezproblémový chod jatek v České republice je každý den zapotřebí dozoru zhruba 500 veterinárních lékařů a techniků Státní veterinární správy. Pro případ nouze je nyní v záloze připraveno až 80 soukromých veterinářů, kteří by v případě potřeby doplnili úřední veterináře při dozoru nad porážkami zvířat.

„Chci poděkovat Komoře veterinárních lékařů, která nabídla pomoc v případě, kdy by část státních veterinářů musela povinně do karantény. Vypomoci by takto mohlo až 80 soukromých veterinářů tak, aby nebylo ohroženo porážení zvířat na jatkách a plynulé zásobování obyvatel,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ten zároveň ocenil práci všech veterinárních lékařů, kteří jsou v každodenním nasazení a pečují o zdraví a pohodu zvířat. Veterinární dozor na jatkách hraje nezastupitelnou roli pro fungování pro stát strategického potravinářského průmyslu a na něj navazujících odvětví. I v době koronavirové pandemie dozoruje v celé České republice již od časný ranních hodin každý den téměř 500 úředních veterinárních lékařů a techniků.

Veterinární lékaři pracují ve velmi ztížených podmínkách, v první linii, kdy se dostávají do kontaktu s mnoha chovateli hospodářských i zájmových a domácích zvířat,“ podotkla prezidentka Komory veterinárních lékařů Radka Vaňousová. Navzdory komplikacím, které aktuální situace přináší, podle ní soukromí i úřední veterinární lékaři plní očekávání veřejnosti tím, že pečují o zdraví zvířat a péčí o hospodářská zvířata pomáhají zajišťovat dostatek potravin živočišného původu.

I v podmínkách nouzového stavu veterinární inspektoři SVS pokračují v kontrolách hygieny prodeje potravin živočišného původu konečným spotřebitelům „Důraz klademe zejména na ochranu potravin před kontaminací ze strany zaměstnanců i spotřebitelů,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Cílem je také zabránit zneužívání krizového stavu k tomu, aby byli spotřebitelé klamáni a byly jim podsouvány falšované, nekvalitní nebo dokonce zdravotně závadné potraviny,“ dodal. Mezi priority zajišťované i v nouzovém režimu patří řešení závažných případů týrání zvířat vyžadujících okamžité řešení, popřípadě řešení akutních případů a událostí při přepravě jako jsou havárie vozidel přepravujících zvířata.

Do boje proti pandemii koronaviru se aktivně přidaly také státní veterinární ústavy (SVÚ). Laboratoř SVÚ Jihlava se již před týdnem plně zapojila do testování vzorků v Kraji Vysočina, kde do té doby chyběla laboratoř pro tento účel. Kapacity vytížených laboratoří v hlavním městě by mohl v brzké době posílit také SVÚ Praha. Olomoucký SVÚ pak zdarma zapůjčil genetické laboratoři Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie sofistikovaný přístroj, který genetická laboratoř využije k testování vzorků na nový koronavirus.

„Jsem velmi vděčný za tuto nabídku našich odborníků, je vidět, že se osvědčila a kapacity našich laboratoří umožňují výrazně zrychlit provádění testů na koronavirus. Je také možné otestovat větší množství lidí, což je pro zvládnutí pandemie velice důležité,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Mimo SVÚ Ministerstvo zemědělství nabídlo také kapacitu laboratoří Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info