Ministr zemědělství Miroslav Toman se v Jihlavě setkal se zemědělci a zahájil Den s Krajem Vysočina
30.09.2013 | MZe ČR
Současnému stavu zemědělství a dosavadním výsledkům jednání české agrární diplomacie o Společné zemědělské politice bylo věnováno dnešní setkání ministra zemědělství Miroslava Tomana se zemědělci v Jihlavě. Ministr tam také zahájil Den s Krajem Vysočina.
„K hlavním cílům našeho zemědělství patří nastavení vhodné struktury plošných plateb tak, aby byla posílena konkurenceschopnost českých zemědělců. Důležitými úkoly jsou také rozvoj reálných opatření přispívajících k podpoře citlivých sektorů, například živočišné výroby, a podpora projektů na venkově, které vytvářejí pracovní příležitosti. Je také třeba řešit otázky související s kvalitou a propagací zemědělských výrobků. Za velmi důležité, a je to také jedna z mých priorit, považuji podporu českých potravin,“ řekl ministr Miroslav Toman.
Ministr zemědělce informoval, že vyjednal dodatečné prostředky do národních dotačních titulů na podporu chovu prasat pro letošní rok ve výši zhruba 380 milionů korun, celkově jsou národní dotace zvýšeny o 570 milionů korun. Uvedl rovněž, že i nadále zůstanou zachována Krajská informační střediska pro rozvoj zemědělství a venkova, jak to požadovala Agrární komora ČR.
V souvislosti se Společnou zemědělskou politikou (SZP) ministr hovořil o činnosti úzké strategické skupiny tvořené odborníky pro nastavení nové SZP. „Ve skupině, jejíž vznik jsem inicioval a která pracuje pod vedením náměstkyně Jaroslavy Beneš Špalkové, jsou odborníci jak z akademické sféry, tak zástupci nevládních organizací. Postupně projednávají možnosti aplikace reformované Společné zemědělské politiky v podmínkách České republiky,“ řekl ministr Toman.
Při zahájení Dne s Krajem Vysočina ministr Miroslav Toman ocenil, že představitelé kraje podporují proaktivní zemědělskou politiku a propagují regionální potraviny a zmínil projekt Regionální potravina. „Prostřednictvím projektu chce Ministerstvo ocenit a zviditelnit práci malých a středních regionálníchproducentů potravin, aby spotřebitel dokázal rozeznat přidanou hodnotu jejich produktů, která spočívá především v kvalitních místních surovinách a řemeslné poctivosti,“ uvedl ministr Toman. Podle ministra je pro MZe velmi důležitá i spolupráce s kraji, protože regionální potraviny lze úspěšně využít při propagaci jednotlivých krajů i v konceptu regionální gastronomie, a to jako tradiční jídla z místních surovin na jídelníčku kvalitních restaurací v daném regionu.
Dana Večeřová
ředitelka Odboru komunikace MZe
27. 09. 2013
Další články v kategorii Zemědělství
- Burčák z nejranějších odrůd bude na jihu Moravy o druhém srpnovém víkendu (29.07.2026)
- Miliardář Jaromír Tesař získá plnou kontrolu nad Pozemkovým holdingem (29.07.2026)
- Umělá inteligence a senzory pomáhají s kontrolou porodů (28.07.2026)
- Zemědělci sklízí rychleji než loni, obilnin posekali polovinu, řepky dvě třetiny (28.07.2026)
- Nejsme pašeráci, jen přežíváme. Proč chudí Kolumbijci neopouštějí pěstování koky (28.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství začne opět přijímat žádostí na podporu vodárenské infrastruktury. Na projekty přidá dalších 400 milionů korun (28.07.2026)
- Přebytek tlačí cenu mléka dolů, někde je levnější než voda (27.07.2026)
- Petr Richter: Snažíme se zákazníkovi nabízet, co by si přál (27.07.2026)
- Dieselová krize sužuje chudé farmáře v Africe a Asii. Bez nafty vysychají pole (27.07.2026)
- Úroda ovoce bude letos kvůli mrazům a kroupám poloviční. Pojištěná není ani desetina sadů (27.07.2026)

Tweet



