Ministr Fencl podporuje bývalá JZD, tvrdí sedláci

LN 23.9.1999

Ministr Fencl podporuje bývalá JZD, tvrdí sedláci

PRAHA Prodej státní půdy je možný, parlament schválil nový zákon, radovali se před časem soukromí zemědělci. Podle nich se otevřela cesta, která vedla k dokončení transformace agrárního resortu. Jejich radost však v poslední době bere za své, ministr zemědělství Jan Fencl totiž k novému zákonu vydal i čerstvou metodiku postupu, jak se při prodeji bude postupovat. Podle ní rozhodne o tom, kdo si koupí státní půdu, její dosavadní pronajímatel. "Nejde o nic jiného než o snahu ze strany ministerstva zemědělství zakonzervovat současný stav," tvrdí předseda Svazu soukromých zemědělců Josef Stehlík. Podle jeho informací totiž na většině pronajaté státní půdy hospodaří zemědělská družstva a společnosti, které vznikly z bývalých státních podniků. Ty se k pronájmu státní půdy dostaly na začátku devadesátých let. "Od té doby znám jen minimum případů, že by si ji pronajal někdo jiný, třeba soukromý zemědělec," tvrdí Stehlík.

Tendenční rozhodnutí

Jde o snahu, aby družstva nepřišla o půdu, kterou mají pronajatou. Ze strany ministra Fencla jde prý o tendenční rozhodnutí, upřednostňující jedinou skupinu. "Tou jsou zemědělská družstva a společnosti," upozorňuje. Před nástupem do ministerské funkce dělal Jan Fencl právě předsedu Svazu zemědělských družstev a společností. "Zdá se mi, že ministr Fencl se v poslední době zamotává do problémů namísto toho, aby je řešil," uzavřel Stehlík.

V praxi to může vypadat tak, že představitelé podniku, který vznikl z původního státního podniku, se rozhodnou koupit státní půdu, kterou si podnik v jehož vedení jsou pronajímá. Za družstvo vydají příkaz k tomu, aby prodalo půdu třem osobám, samozřejmě jim samým. Touto jednoduchou cestou, kterou mimo jiné podporuje svoji metodikou i ministr zemědělství Jan Fencl, přijdou velmi levně k zemědělské půdě. Její odhadní cenu budou totiž splácet po dobu třiceti let bez jakýchkoli úroků či navýšení ceny o inflaci. Nepotřebují k tomu ani žádné záruky pro věřitele. Dalším oříškem je, že pokud se pronajímatel státní půdy rozhodne, nemusí ji vůbec nikomu prodat. Tuto možnost potvrdil i předseda Svazu zemědělských družstev a společností Miroslav Jirkovský. Prodej státní půdy se však podle něj tak úplně nevztahuje na zemědělská družstva a společnosti, ale především na nabyvatele bývalých socialistických podniků. Jejich představitelé podle něj již nějakou dobu tvrdě lobbují za to, aby mohli bez nějakých větších skrupulí získat státní půdu do vlastních rukou.

Vadim Fojtík

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info