Listeriózy se v Čechách nemusíme bát, zatím

Agrární noviny (Agroweb) 10.1.2000

Listeriózy se v Cechách nemusíme bát, zatím

Josef Holejšovský, ústrední reditel Státní veterinární správy sdeluje k výskytu epidemie Listeriózy ve Francii následující informace: Státní veterinární správa CR nezjistila okamžitou peclivou proverkou dovozu uskutecnených od 1. 11. 1999 až dosud, že by byly dovezeny nejaké výrobky firmy Coudray, ve kterých byl zdroj listerií zjišten. AN to sdelil tiskový mluvcí SVS CR Josef Duben.

Puvodce onemocnení a cesty infekce

Listerióza je bakteriální onemocnení zvírat a lidí zpusobené bakterií Listeria monocytogenes, která se muže vyskytovat v pude, prachu i vode (nikoli pitné). Bakterie je nicena teplotou presahující 72 stupnu Celsia. Její výskyt v potravinách je tedy zpravidla druhotný. Listeria monocytogenes se pomnožuje od nuly do 44 stupnu, tedy i pri lednickové teplote. Zatímco pri nule trvá pomnožení 7,5 dne, pri teplote 35 stupnu, která je optimální, se pomnoží za 41 minut.

Listerie je velmi odolná i v solném roztoku, pomnožuje se i v prítomnosti 10 % soli a prežívá i koncentraci 20 %. Výskyt listerií je spojován s kontaminovaným masem z jatek, kontaminací na bourárnách, zráním soleného masa v necistých nádobách, kontaminovaným mlékem, se sekundární kontaminací pri manipulaci s hotovými výrobky na expedici, pri balení, preprave, na prodejnách apod. Možná je i kontaminace hlodavci. Jde o infekci alimentárního puvodu, k níž dochází nejcasteji po konzumaci silne kontaminovaných potravin. Aby byla prekonána strevní bariéra a listerie pronikly do organismu, je potrebná koncentrace techto bakterií vyšší než 10 milionu na gram potraviny. K infekci muže dojít i prestupem pres kuži, napr. u veterináru, pri kontaktu s infikovanými porodními cestami, u rezníku a uzenáru pri kontaktu s kontaminovanou surovinou.

Projevy onemocnení

U lidí má onemocnení ruzné formy. Ne všechny skupiny populace jsou však stejne citlivé. Postižení bývají predevším lidé s imunitním systémem poškozeným vlivem drog a alkoholu, vlivem jiného onemocnení, dále tehotné ženy, novorozenci a starší lidé. Protože vstupní bránu infekce predstavuje zpravidla zažívací trakt, objevují se pocátecní príznaky jako žaludecní a strevní potíže s následným rozšírením bakterií do tela. Vše pak zacíná obycejne teplotou a pocitem slabosti. Symptomy u jednotlivých predisponovaných skupin jsou variabilní. Krome zánetu mozku a mozkových blan se objevuje syndrom podobný chripce a infekcní mononukleóze. Bakterie má afinitu ke gravidní deloze a zpusobuje potraty.

Lécba

Puvodce onemocnení bakterie Listeria monocytogenes je citlivá k antibiotikum Penicilinové rady.

Informace o výskytu epidemie Listeriózy ve Francii

Jak uvádí francouzský tisk (Le Monde) 8. 1., vyskytlo se od 18. ríjna 1999 v šesti krajích šest prípadu listeriózy. Došlo ke dvema úmrtím, byla to 75letá osoba a 20denní novorozenec infikovaný materskou cestou. Dne 29. 12. 1999 byl vyhlášen poplach a referencní laborator pro listerie Pasteurova ústavu v Paríži uskutecnila pruzkum, který zjistil zdroj epidemie. Sedmého ledna 2000 pak byl oznámen ješte tretí prípad obeti, která je v komatu.

Zdrojem byly ruzné uzenárské výrobky (masové pomazánky, paštiky, veprové jazyky v aspiku) vyrábené firmou Coudray, která je soucástí skupiny Paul Prédault. Firma Coudray sídlí v departementu Sarthe (kolem mesta Le Mans mezi Paríží a Nantes). Podezrelé výrobky jsou obchodovány pod ruznými znackami, casto i bez znacek a lze je identifikovat podle císla schválení závodu, které je 72 - 090 - 04. Jejich datum spotreby je u nekterých 1. 2. 2000, u dalších 18. 2. 2000. Nejvetší starost epidemiologum nyní pusobí to, že inkubacní doba muže být až 8 týdnu. Francouzské ministerstvo zemedelství a ministerstvo zdravotnictví spolecne zrídili krizové centrum a vyhlásili stav pohotovosti.

Toto centrum poskytuje lidem potrebné informace. Ti, kdo zmínené produkty jedli a pocitují symptomy jako je teplota, poprípade doprovázená bolestmi hlavy, mají vyhledat lékare. Pozorné mají být zejména tehotné, starší a ti, kdo mají oslabený imunitní systém. Francouzská vláda informovala o epidemii listeriózy Komisi ES a Nemecko, Belgii, Lucembursko, Irsko a dále Švýcarsko proto, že do techto zemí firma Coudray vyváží velké množství výrobku.

Do Ceské republiky se nic podezrelého nedovezlo

Na základe ranní informace v sobotu 8. 1. zahájila Státní veterinární správa CR okamžite šetrení možných dovozu výrobku inkriminované firmy Coudray do naší republiky.

Na dovoz z Francie - na komodity masné výrobky tepelne opracované a masné konzervy - bylo vydáno povolení šestnácti firmám. Dovozy uskutecnilo pet firem, z nichž jak bylo zjišteno dukladným proverováním jak dovozních povolení, tak i veterinárních osvedcení, které zásilky doprovázely, žádná z firem, od 1. listopadu až dosud nedovezla výrobky od firmy Coudray.

Pro proverování dovozu byla velmi užitecná znalost císla schváleného závodu Coudray (72 - 090 - 04), které je vždy vyražené na výrobcích a je uvádeno ve veterinárních dokladech. Je tedy možné konstatovat, že proverkou dovozu od 1. 11. 1999 Státní veterinární správa CR nezjistila žádný dovoz výrobku firmy Coudray do Ceské republiky.

MVDr. Josef Holejšovský, poverený výkonem funkce Ústredního reditele SVS CR

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info