Letos bude ve světě zřejmě více obilí

HN - 16.1.1998

Letos bude ve svete zrejme více obilí

Ministerstvo zemedelství USA (USDA), které vydává pravidelné analýzy svetové zemedelské produkce, uverejnilo tento týden svou první letošní prognózu svetové produkce, poptávky a zásob obilí. Ta pocítá se slabší dovozní poptávkou v asijských zemích zasažených krizí a v té souvislosti reviduje smerem nahoru predchozí odhad svetových skladových zásob obilí.

Na konci bežné sezóny 1997/1998 by se mohlo v zásobách ocitnout až 293,2 miliónu tun obilí (ješte v listopadu 1997 USDA ocekávalo je 290 miliónu tun). K rustu zásob má dojít nejen kvuli slabé asijské poptávce, ale také v dusledku vyšší produkce obilí v nekterých regionech. USDA pocítá s vzestupem svetové produkce obilí na 1,881 miliardy tun.

USDA zvýšily odhad celosvetové produkce pšenice na více než 608 miliónu tun (ze 604,6 miliónu tun) v souvislosti s výrazne vyšší cínskou úrodou a urcitým zlepšením vyhlídek v Austrálii. Pokud jde o krmné obilí, zvýšené dodávky z východní Evropy, Ukrajiny a z Argentiny budou více než pouze kompenzovat prípadný pokles úrody (již avizovaný) v jižní Africe.

Na rekordní úroven má podle nejnovejšího odhadu USDA stoupnout svetová produkce olejnatých semen - o 1,5 miliónu tun na 281 miliónu tun. Má být témer o 22 miliónu tun vyšší než v roce 1997. Prispet k tomu má vyšší brazilská a cínská sklizen.

- tc

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info