Kraje usilují v Bruselu o podporu svých projektů z fondů EU
18.04.2005 | edotace.cz
Padesát zástupců tří českých krajů chce Brusel přesvědčit, že mohou použít z fondů EU i vyšší částky než jim byly přiděleny a umí efektivně využívat zdroje. Zároveň hledají podporu pro své projekty. Zhruba padesát zástupců Královehradeckého, Libereckého a Pardubického kraje usiluje v těchto dnech o získání peněz z fondů Evropské unie. Chtějí získat především prostředky na projekty, na které nemají kraje dostatek financí. Například Královéhradecký kraj se uchází o peníze na obnovu běžeckých tratí v Krkonoších. Současně chtějí regiony s pomocí unijních prostředků zmodernizovat dopravní infrastrukturu.
Zástupci krajů chtějí uvažované projekty zkonzultovat na workshopech a seminářích s úředníky jednotlivých ředitelství Evropské komise a dalšími kompetentními osobami. Kraje ovšem nemají společnou prioritu, kterou by se měla pomoc unie zaměřit. Královehradecký kraj usiluje o investice v oblasti životního prostředí a turistiky. Na Liberecku chtějí především rozvíjet vývoj vzdělávání a vědy. Pardubický kraj staví na první místo svého zájmu modernizaci dopravní infrastruktury.
Podle organizátorů se bude v Bruselu mluvit také například o získání investic pro zoologickou zahradu ve Dvoře Králové, nový letištní terminál v Pardubicích či na vznik Eurouniverzity v Jičíně. Liberecký a Pardubický kraj už má od Evropské investiční banky přislíben úvěr na opravu a údržbu silnic druhé a třetí třídy. Smlouva by měla být s bankou uzavřena v nejbližších dnech. Úvěr by měl být krajům poskytnut na 20 až 25 let.
EIB vidí v krajích nadějné partnery. Viceprezident banky Ivan Pilip si myslí, že mají poměrně jasně daná pravidla financování a zároveň značné potřeby investic dlouhodobého typu. Proto je spolupráce s nimi poměrně výhodná. Pilip dodal, že banka již s polovinou krajů jsou konzultovány konkrétní podmínky úvěrů. Nejčastěji se jedná o financování rekonstrukce silnic.
Zahájení jednání se zástupci krajů se zúčastnil také české eurokomisař Vladimír Špidla. Uvedl, že usiluje o to, aby byly v rozpočtech na období 2007 až 2013 schváleny dostatečné prostředky, které by mimo jiné směřovaly do nejchudších regionů EU. Zástupci krajů chtějí Brusel přesvědčit, že mohou použít z fondů EU i vyšší částky než jim byly přiděleny a umí efektivně využívat zdroje.
Další články v kategorii Zemědělství
- U předkupního práva na zemědělskou půdu je klíčová otázka, komu nejvíce prospěje (15.05.2026)
- Krize napříč kontinentem. V Evropě se hromadí mléko, které mělo skončit v Číně (15.05.2026)
- Čínský tým s AI chemií proměnil dusičnany z odpadních vod na amoniak (15.05.2026)
- ČR přestává být od poloviny května sezónně prostá katarální horečky ovcí (15.05.2026)
- Ministr Šebestyán na Czech Food Expo: Kvalitní české potraviny nejsou samozřejmostí (15.05.2026)
- Vinaři získali na soutěži Great American dvě platinové a 18 zlatých medailí (14.05.2026)
- Co s vlnou? Chovatelé ovcí hledali odpověď. Česká firma ji proměnila v ekologickou inovaci - vyrábí ekologická hnojiva, která pomáhají půdě udržet vodu i živiny (13.05.2026)
- Šebestyán kvůli mrazům požádá EK o využití všech dostupných nástrojů pomoci (13.05.2026)
- Bluetongue: ukončení období sezónně prostého KHO (13.05.2026)
- Unikátní robotizovanou halu na výkrm prasat otevřela společnost SPV Pelhřimov (13.05.2026)

Tweet



