Kontrola Potravinářské inspekce potvrdila, že i levné ovocné šťávy, nektary a nápoje mají odpovídající kvalitu
28.11.2005 | SZPI
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) znovu kontrolovala kvalitu a správné označování ovocných šťáv, nektarů a nápojů, protože po vstupu České republiky do EU se sortiment nealkoholických nápojů na tuzemském trhu značně rozšířil. Tentokrát se inspekce zaměřila především na levné zahraniční výrobky a na některé tzv. privátní značky obchodních řetězců. Inspektoři odebrali 21 vzorků tuzemských i zahraničních výrobků, u nichž byl laboratorně ověřen skutečný ovocný podíl obsažený v nápojích. Podle výsledků analýz dva ze vzorků neobsahovaly takový její podíl, jaký byl uveden na obalu.
Výsledky kontroly označování dopadly o něco hůře: ze 27 vzorků nebylo správně označeno pět. Ve většině případů chyběl údaj o procentuálním obsahu té složky, která byla na obalu zdůrazněna buď slovně nebo obrazově, jeden z nápojů byl nepovoleně označen jako „přírodní“. Z výsledků kontroly vyplynulo, že všechny kontrolované levnější výrobky i výrobky privátních značek, které jsou prodávány v obchodních řetězcích, odpovídají předpisům.
Pro spotřebitele je jistě zajímavé, že podle příslušné vyhlášky je přesně stanoveno, jaký procentuální podíl ovocné složky musí nealkoholický nápoj obsahovat, aby bylo možné jej konkrétně označit. Tak například slovem „džus“ nebo „juice“ a také „100%“ nebo „stoprocentní“ je možné označit pouze ovocné nebo zeleninové šťávy, do kterých nebyla přidána žádná voda a obsahují tak výhradně ovocnou nebo zeleninovou šťávu z jednoho nebo více druhů ovoce.
Pokud je nealkoholický nápoj označen slovem „nektar“, pak musí – podle druhu použitého ovoce – obsahovat minimálně 25 – 50% ovocného podílu. Například citrónový nektar musí obsahovat nejméně 25% citrónové šťávy, zatímco třeba pomerančový, hruškový nebo broskvový nektar 50% šťávy příslušného ovoce.
Další kategorií jsou „ovocné nápoje“, u kterých je zpravidla obsah ovocné složky nižší než u ovocných šťáv a nektarů. Komoditní vyhláška neurčuje konkrétní množství ovocné šťávy, které musí být v ovocném nápoji obsaženo, ale ukládá výrobci povinnost uvádět na obale údaj o procentickém hmotnostním podílu ovocné nebo zeleninové složky v nápoji.
Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková, CSc. - tisková mluvčí SZPI, tel: +420-542426633
Další články v kategorii Zemědělství
- Samosběry jahod u Olomouce se blíží. Pěstitelé lákají na zajímavé odrůdy (21.05.2026)
- Šéf Agrární komory: Zemědělství je v krizi, měla by o tom jednat vláda (21.05.2026)
- Eurostat: Počet včelstev na farmách v EU byl v roce 2023 rekordní, v Česku klesl (21.05.2026)
- Ministr Šebestyán: Mrazy závažně poškodily sady, příští týden eurokomisaři moji písemnou žádost osobně zopakuji (21.05.2026)
- KOMENTÁŘ: Evropa potřebuje víc řepky, než sama vypěstuje (21.05.2026)
- Kontrola odhalila dva případy nákazy zlatým žloutnutím u dovezených sazenic vína (21.05.2026)
- Sucho: Ohlášení zásahu vyšší moci (21.05.2026)
- Vědci z MENDELU zkoumají mikroplasty v zemědělství, vyvinuli novou metodu jejich detekce (20.05.2026)
- Faremní zpracovatelé a sedláci mají společný zájem na omezení byrokracie spojené s odbytem výrobků (20.05.2026)
- V Miroslavi na Znojemsku má vzniknout další hala pro chov slepic (20.05.2026)

Tweet



