Kontrola dovozů okrasných rostlin a zeleniny na tospoviry

Oznámení Státní rostlinolékařské správy o způsobu provádění rostlinolékařské kontroly dovážených, popř. provážených zásilek okrasných rostlin a rostlin zeleniny a následné rostlinolékařské kontroly po dovozu s ohledem na zjišťování výskytu karanténních tospovirů.

(12. června 2000)

Státní rostlinolékařská správa (SRS) oznamuje, s ohledem na

-stanovení viru nekrotické skvrnitosti netýkavky (INSV) jako karanténní (1.3.2000) a existenci reálného rizika zavlékání tohoto viru dovozem okrasných rostlin a zelenin do ČR, a

- trvající riziko zavlékání viru bronzovitosti rajčete (TSWV) dovozem hlavních hostitelských rostlin do ČR

-riziko rychlého šíření obou tospovirů (INSV a TSWV) z dovezeného materiálu třásněnkami, že bude s účinností od 15.6.2000 bude provádět rostlinolékařskou kontrolu (RK) dovážených, popř. provážených zásilek okrasných rostlin a rostlin zeleniny a následnou rostlinolékařskou kontrolu po dovozu (NRK) níže popsaným způsobem

Dovozní rostlinolékařská kontrola

Ze všech zásilek rostlin a rostlinných produktů, podléhajících rostlinolékařské kontrole při dovozu (příloha č.3 vyhl. Mze č.83/1997 Sb. ve znění vyhl. MZe č. 206/1999 Sb.), které vykazují příznaky napadení INSV nebo TSWV, budou úředně odebrány vzorky k diagnostickému laboratornímu ověření.

Kromě toho podléhají všechny zásilky vybraných hostitelských rodů INSV nebo TSWV obligatornímu úřednímu vzorkování na výskyt těchto virů jestliže pocházejí ze země s výskytem INSV nebo TSWV a vyskytují se v nich stadia třásněnek nebo příznaky poškození třásněnkami.

V případě rostlin určených k pěstování (vegetativní rozmnožovací materiál, hrnkované rostliny) je vzorkování součástí RK a výsledek kontroly závisí na výsledku testování odebraného vzorku. Zásilky hlíz či cibulí se vzorkují pouze pokud:

- se jedná o Dahlia sp., Begonia tuberhybrida nebo Hippeastrum hortorum, a

- zásilka čítá 100 a více hlíz či cibulí .

V případě ostatních rostlin (řezané květiny) je vzorkování součástí průzkumu výskytu tospovirů v dovážených zásilkách a RK zásilky lze ukončit nezávisle na výsledku testování odebraného vzorku.

Organizace dovozní rostlinolékařské kontroly ve vnitrozemí

Z důvodu nutnosti provedení časově a odborně náročných laboratorních testů může pracovník SRS ve vstupním místě poukázat (podle § 12 odst.1 zákona č.147/1996 Sb. a § 8 odst.1 vyhl. Mze č.83/1997 Sb.) ve znění vyhl. MZe č. 206/1999 Sb. zásilky určené ke vzorkování k provedení RK do vnitrozemí do místa, kde lze zásilku skladovat do ukončení testování bez rizika případného rozšíření karanténních tospovirů.

Místo skladování zásilky ve vnitrozemí proto musí z tohoto hlediska v dostatečném předstihu písemně schválit územně příslušné okresní oddělení SRS. Dovozce nebo jím pověřená osoba (příjemce, přepravce) před zahájením dovozu požádá příslušné oddělení SRS o posouzení vhodnosti místa vykládky takové zásilky a doklad o schválení pak na vyžádání předloží SRS při vstupní dovozní kontrole.

Do ukončení RK lze ve vnitrozemí se zásilkou manipulovat pouze způsobem, který vylučuje možnost šíření INSV nebo TSWV (včetně šíření pomocí třásněnek) a zásilka musí být uložena odděleně od ostatních hostitelských rostlin.

V případě provádění RK ve vnitrozemí musí dovozce nebo jím pověřená osoba zajistit, aby byl v tomto místě k dispozici originál rostlinolékařského osvědčení, protokol o poukázání zásilky k provedení kontroly do vnitrozemí, vydaný SRS při vstupní kontrole, a další potřebné doklady, podle kterých bude možné zásilku ve vnitrozemí identifikovat. Rozhodnutí o naložení se zásilkou vydává v tomto případě příslušné okresní oddělení SRS.

Výsledek testování bude obvykle znám do sedmi pracovních dnů, pouze u vzorků hlíz, kde je délka testování závislá na reakci prvního imunoenzymatického testu, může být výsledek k dispozici později (do jednoho měsíce).

Následná rostlinolékařská kontrola po dovozu

Pokud sepři provádění NRK hostitelských rostlin INSV nebo TSWV u příjemce - pěstitele zjistí :

- podezření z výskytu karanténního tospoviru, nebo

- že rostliny byly dovezeny ze zemí s výskytem INSV nebo TSWV a zároveň se v nich vyskytují stadia třásněnek nebo příznaky poškození způsobené třásněnkami, nelze partie těchto rostlin uvolnit k uvádění do oběhu do ukončení testu úředně odebraného vzorku a výsledku testování vzorku.

Bližší informace: e-mail: karantena.praha@iol.cz

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info