Kongres evropského zemědělství - Všeobecná deklarace

KONGRES EVROPSKÉHO ZEMEDELSTVÍ

5O. Generální shromáždení CEA

3O. zárí - 2. ríjna 1998

Ljubljana, Slovinsko

VŠEOBECNÁ DEKLARACE

*****************************

CEA - COPA - COGECA

Po rokování v Ljubljani, Slovinsku, na Kongresu evropského zemedelství, evropské zemedelské organizace - CEA, COPA a COGECA - vyjadrují prání podporovat a obhajovat evropský model zemedelství, který je specifický pro evropské zemedelce a definuje jejich roli coby výrobcu, obcanu a hospodáru na pude v odpovedné a svobodné spolecnosti.

I pres ruznorodost výroby, klimatických podmínek a výrobních struktur, evropské zeme mají mezi sebou více spolecných, než rozdílných rysu. To je duvod, proc se evropský model vztahuje na celou Evropu, na EU a zeme CEFTA, které se nyní otevrely tržní ekonomice.

Pro svou multifunkcní roli je evropské zemedelství schopné plnit ocekávání obcanu a spotrebitelu tím, že plní 3 hlavní funkce: výrobní, funkci rozvoje dané oblasti a sociální funkci. Je to tedy integrální cást evropské ekonomiky a spolecnosti.

Podporovat evropský model zemedelství (EMZ), což je více než obhajovat pouze zájmy jedné kategorie, nebot tzn. obhajovat jeden ze základních komponentu, které formovaly evropskou identitu, typ zemedelství spjatý s ekonomickou efektivností, který respektuje obyvatele a nepoškozuje jejich životní prostredí. A který bojuje zejména proti tomu, že vše vyreší trh.

Ve zkosmopolitizované ekonomice neznamená, že pri obhajobe tohoto modelu jej chceme vnucovat jiným kontinentum. Chceme si být jisti, že naše volba je respektována. To je odpovednost verejných institucí, jejichž úkolem je bránit tuto volbu v mezinárodních obchodních organizacích, jako je WTO. Zemedelské profesionální organizace poskytují aktivní a cílenou podporu tomuto procesu.

Aby EMZ pomáhal ucinit Evropu a její zemedelství silným, je treba podnikat koordinované akce ve trech oblastech:

- zemedelské politice,

- lesnictví, ekonomice, obchodní a sociální politice,

- výstave Evropy.

Zemedelská politika

EMZ je založen na multifunkcnosti. Jakožto výrobní aktivita zemedelství musí být konkurenceschopné, aby obsadilo své podíly na vnitrních a vnejších trzích. Funkce dodavatele potravin nesmí být chápána jenom v kvantitativních podmínkách. Musí být splnena ocekávání spolecnosti na kvalitní a bezpecné potraviny v souvislosti s enviromentální odpovedností a regionálním plánováním zajištujícím zejména udržitelné využití pudy a vody tak, aby toto dedictví zustalo produktivní i pro príští generace.

Tyto požadavky vedly ke zvýšeným výrobním nákladu. Zahrnují uznání mnoha služeb poskytovaných spolecnosti tímto zpusobem a proto znamenají verejnou podporu. V tomto smeru politika obhajovaná Agendou 2OOO - priradit ceny ke svetovým cenám - nemuže být systematicky aplikována na ruzné výrobní sektory, za konkurence a pri charakteristikách každého výrobního sektoru. Zemedelská politika se nemuže skládat ze systematického snižování cen. Dále pak jakýkoli pokles cen vedoucí ke ztráte príjmu by mel být plne kompenzován financne udržitelným zpusobem. Konecne pak postavit jedinecný evropský model, to chce vyhnout se rizikum spolecné zemedelské politiky (CAP) a její renacionalizace a místo toho se ujistit, že povede ke všeobecné rovnováze mezi regiony, výrobními sektory a producenty tak, aby v budoucnu bylo zemedelství dobre zastoupeno na celém území Evropy, a to i v méne príznivých oblastech.

Standardy požadované od evropské výroby, pokud jde o potravinovou bezpecnost, životní prostredí, sociální bezpecnost a také blaho zvírat, mají svou cenu. Dovolit, aby výrobky dovážené z tretích zemí unikly temto požadavkum, by vystavilo evropské výrobce pokrivené konkurenci. To by melo být vzato do úvahy pri jednáních v rámci WTO.

Je zapotrebí provést strukturální opatrení, která by pomohla zvýšit konkurenceschopnost farem a jejich diverzifikaci, aby se zajistila jejich životaschopnost.

Je nutné realizovat vhodná opatrení pro pomoc mladým lidem v jejich podnikání, aby se dlouhodobe zajistila kontinuita evropského zemedelství a abychom se vyhnuli situaci, že by mladí lidé už nechteli pracovat v zemedelství pro ekonomickou nestabilitu, permanentní reformy a snižování poctu obyvatelstva na venkove.

EMZ je sledován profesionálními organizacemi, které pomáhají farmám završovat jejich multifunkcní cinnost. Tyto organizace - jako agrární komory, zemedelské spolecnosti, zemedelské a výrobní organizace - jako autonomní profesní struktury - mají svuj díl odpovednosti, své rízení a správu. Podle principu hierarchie, tyto organizace jsou nejvíce aktivní v oblasti doplnkového vzdelávání, poradenství, aplikovaném výzkumu, kvalitativních strategiích a v získávání trhu.

Evropské soukromé lesy, velmi rozmanité a ruznorodé, jsou významnou soucástí kultivované evropské krajiny. Rodiny po dlouhé generace vlastnící lesy utvrzovaly udržitelné a odpovedné využití prírodních zdroju, chránily životní prostredí a zachovávaly sociální a kulturní funkce lesa. Nehlede na to, že spotreba dreva v mnoha oblastech stoupá. Je proto duležité chránit evropskou lesnickou ekonomiku pred diskriminací vyplývající z neférových obchodních dohod. Evropští majitelé lesu chtejí být aktivní v politickém kontextu vlastní odpovednosti, mít príznivejší tržní podmínky a hodlají podporovat spolecnou linii udržitelného hospodarení s evropskými lesy.

Ekonomická, obchodní a sociální politika

Hospodarení na pude je dlouhodobá cinnost podléhající produkcním cyklum a rozmarum podnebí. jenom tržní síly nemohou regulovat výrobu. Musíme uznat potrebu organizovat trhy a zachovávat individuální odpovednost.

Aby faremní príjmy byly chráneny pred výkyvy vyplývajícími z nejistoty, byly zavedeny dodatecné mechanizmy, zejména systém pojištení úrody a príjmu. Ty musejí být studovány v ruzných sektorech, nebot tak se bude moci prispet k príprave CAP pro nové kolo jednání WTO.

Ve svetle reality ekonomického prostredí, které je charakterizováno koncentrací velkých obchodních retezcu a silnými multinacionálními skupinami, jejichž umístení nebere v úvahu spojení mezi výrobkem a územím, je treba spojit naše síly. Zde se naskýtá úloha pro družstva a svépomocné spolecnosti, které umožnují propojení farmarení na agropotravinárský prumysl, do služeb, zejména sociálních, do bankovnictví a pojištovnictví. Výsledkem je posílení ekonomické síly zemedelcu v tomto kontextu ekonomického soutežení.

Je politováníhodné, že v tomto ohledu Agenda 2OOO nenavrhuje posílení ekonomických organizací výrobcu.

A navíc evropská spolecnost neunikla fenomenu výlucnosti a rozdelení na sociální skupiny, což je možné pricíst navrub vysoké strukturální nezamestnanosti. V této souvislosti farmarení a všechny cinnosti související s výrobou nebo zpracováním pomáhají udržet zamestnanost ve venkovských oblastech, a proto hrají cennou stabilizacní roli pri posilování sociální soudržnosti. Je proto duležité, aby lidé pracující v zemedelství meli náležitou sociální a právní ochranu. Ženy a muži v zemedelství musí mít individuální nemocenské pojištení, pojištení v prípade úrazu, ztráty príjmu, materství a duchodové pojištení. V duchodovém pojištení nekterých zemí jsou ješte nedostatky a ty musí být odstraneny.

Výstavba Evropy

Prání zemí SVE prijmout evropský model spolecnosti, vede následne k prání pripojit se k EU. Tento proces je velmi podporován, ale musí být peclive pripraven tak, aby kandidátské zeme mohly splnit nezbytné ekonomické, politické, administrativní a strukturální podmínky pro harmonickou integraci, což by umožnilo vytvorit silnou Evropu. Profesionální zemedelské organizace EU podporují tento smer a rozhodly se vyvíjet maximální aktivitu spolu s profesionálními zemedelskými organizacemi zemí SVE.

Zeme CEFTA rovnež vyjadrují podporu evropskému modelu zemedelství ve svých národních politikách.

Historické rozhodnutí používat jednotnou menu bude faktorem monetární stability, k níž byli zemedelci vždy vázáni. Krome monetárního aspektu ocekávají se i úcinky v podmínkách vnitrní soudržnosti a vnejší koheze, z nichž bude mít prospech celá Evropa a kdy budeme mít takovou menu, která bude rovnocenná dolaru nebo jenu, jež podléhají turbulencím ekonomických trendu

Vzhledem k tomu, že zemedelství Evropy je soucástí kulturní a sociální identity, musí Evropa zduraznovat své priority, zejména v nadcházejících mezinárodních obchodních jednáních WTO. Rovnež zeme SVE musí mít slušné podmínky a v souvislosti s náklady, které jejich pripojením k EU vzniknou, musejí být k temto jednáním prizvány.

Prišel cas, abychom priznali, že i v tržní ekonomice podléhající imperativum efektivnosti a konkurenceschopnosti, jsou lidé hlavní prioritou.

Za správnost: J.Kamenická

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info