Klony jsou budoucností mléčných farem
28.03.2002 | Lidové noviny
V Austrálii vytvořili klony telat se zvláštním genem pro produkci výživnějšího mléka.
Holly, Molly, Lolly a Jolly jsou prvními geneticky upravenými klony v Austrálii. Ta se chce v budoucnosti stát významným producentem ˝vylepšeného˝ mléka.
Australským vědcům se podařilo vytvořit klonovaná a geneticky upravená telata. Čtyři samice - Holly the Holstein, Molly, Lolly a Jolly - mají navíc jeden gen, který má zajistit produkci mléka s vysokým obsahem bílkovin. Vědci vyjmuli ˝bílkovinový gen˝ z buňky krávy a přenesli ho do naklonovaného embrya, které potom vložili do dělohy náhradní matky. Ještě v tomto roce se mají narodit další takto upravené klony telat. Holly a Molly jsou dvojčata, která se narodila stejné náhradní matce sedmého ledna. Lolly a Jolly přišly na svět o sedm týdnů později a jsou geneticky identické s prvními dvěma telaty. Na projektu spolupracoval Monashský institut pro reprodukci a vývoj s Institutem živočišné vědy a firmou Genetics Australia, která se zabývá umělou inseminací. ˝Je to pro nás velký krok vpřed,˝ ohodnotil ve středu dosavadní výsledky ambiciózního projektu jeho hlavní koordinátor Ian Lewis. Hlavní cíl představuje produkce výživnějších mléčných výrobků. ˝Zrozením těchto naklonovaných telat dosáhla Austrálie, co se týče budoucího exportu mléčných výrobků, stejného postavení jako ostatní země, které usilují o komerční využití geneticky upravených mléčných výrobků,˝ řekl dále Lewis. Spojené státy, Evropa a Nový Zéland v současné době již dobytek klonují a také geneticky pozměňují.
Levná medicína
Podle Lewise se v Austrálii začne takto geneticky upravené mléko prodávat za sedm až deset let. Již za pět let by se však mohlo prodávat mléko obsahující léky a vakcíny, jehož cena by byla ve srovnání se současnými farmaceutickými produkty opravdu minimální. ˝Léčivé mléko˝ by pomohlo lidem trpícím hemofilií (poruchou srážlivosti krve) nebo cystickou fibrózou, která způsobuje poruchy dýchání. ˝Veřejnost je vždy seznámena pouze s úspěchy vědeckých pokusů, už ne se selháními,˝ řekl Arnold Ward z organizace GeneEthics Network. ˝Tohle všechno je bláznivé mrhání životy zvířat... Příroda to takhle nechtěla,˝ dodal Ward.
Další články v kategorii Zemědělství
- Burčák z nejranějších odrůd bude na jihu Moravy o druhém srpnovém víkendu (29.07.2026)
- Miliardář Jaromír Tesař získá plnou kontrolu nad Pozemkovým holdingem (29.07.2026)
- Umělá inteligence a senzory pomáhají s kontrolou porodů (28.07.2026)
- Zemědělci sklízí rychleji než loni, obilnin posekali polovinu, řepky dvě třetiny (28.07.2026)
- Nejsme pašeráci, jen přežíváme. Proč chudí Kolumbijci neopouštějí pěstování koky (28.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství začne opět přijímat žádostí na podporu vodárenské infrastruktury. Na projekty přidá dalších 400 milionů korun (28.07.2026)
- Přebytek tlačí cenu mléka dolů, někde je levnější než voda (27.07.2026)
- Petr Richter: Snažíme se zákazníkovi nabízet, co by si přál (27.07.2026)
- Dieselová krize sužuje chudé farmáře v Africe a Asii. Bez nafty vysychají pole (27.07.2026)
- Úroda ovoce bude letos kvůli mrazům a kroupám poloviční. Pojištěná není ani desetina sadů (27.07.2026)

Tweet



