Klasifikační systém Společenství pro zemědělské podniky

ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 7. června 1985

o založení klasifikačního systému Společenství pro zemědělské podniky

(85/377/EHS)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na nařízení Rady č. 79/65/EHS ze dne 15. června 1965 o založení zemědělské účetní datové sítě (síť testovacích podniků - FADN) pro sběr údajů o příjmech a o hospodářské činnosti zemědělských podniků v EHS, naposledy pozměněném nařízením (EHS) č. 2143/81,

s ohledem na nařízení Rady (EHS) č. 1463/84 ze dne 24. května 1984 o organizaci strukturálních šetření zemědělských podniků za roky 1985 a 1987 a zejména čl. 6 odst. 2 tohoto nařízení,

vzhledem k tomu, že rozhodnutí Komise 78/463/EHS ze dne 7. dubna 1978 o založení klasifikačního systému Společenství pro zemědělské podniky, naposledy pozměněné rozhodnutím 84/542/EHS, definuje v článku 1 dva faktory, na nichž je klasifikační systém založen, a to výrobní zaměření a ekonomickou velikost podniku; vzhledem k tomu, že tyto dva faktory jsou určeny na základě standardního příspěvku na úhradu;

vzhledem k tomu, že standardní příspěvek na úhradu, jak je definován v čl. 1 písm. d) rozhodnutí uvedeného výše, je ekonomické kritérium vyjádřené finančně; vzhledem k tomu, že v průběhu doby prochází takové kritérium nezbytnými změnami;

vzhledem k tomu, že hodnoty standardních příspěvků na úhradu stanovených v příloze I rozhodnutí uvedeného výše jsou založeny na průměrných hodnotách ve sledovaném období; vzhledem k tomu, že by se tudíž měly pravidelně aktualizovat z hlediska hospodářských trendů, aby bylo možné pokračovat ve smysluplném uplatňování klasifikačního systému pro účely vyjmenované v článku 3 výše uvedeného rozhodnutí; vzhledem k tomu, že pro tento účel by se mělo zajistit, aby aktualizace byla co nejvíce spojená s roky, v nichž se strukturální šetření zemědělských podniků uskutečňují;

vzhledem k tomu, že aktualizaci je třeba provádět na základě průměrných příspěvků na úhradu zjištěných za období několika let;

vzhledem k tomu, že je třeba uvést seznam výrobních odvětví, u kterých se standardní příspěvek na úhradu zjišťuje, do souladu s položkami používanými při strukturálním šetření zemědělských podniků;

vzhledem k tomu, že je potřeba upravit znění klasifikačního programu přijatého rozhodnutím 78/463/EHS, aby se lépe zohlednily změny seznamu položek používaných při strukturálním šetření a regionální podmínky, zejména v členských státech, které vstoupily do EHS od doby, kdy výše uvedené rozhodnutí vstoupilo v platnost;

vzhledem k tomu, že se však tento program musí co nejdéle zachovat ve stavu, v jakém je, aby existovala dostatečně dlouhá časová řada pro provádění rozborů trendů;

vzhledem k tomu, že evropská velikostní jednotka je základní jednotka vyjádřená ve finanční podobě za sledované období; vzhledem k tomu, že její hodnota podléhá změnám v průběhu času, a to vlivem různých faktorů určujících agrárně-ekonomický rozvoj; vzhledem k tomu, že je třeba pravidelně upřesňovat definice evropské velikostní jednotky v době, kdy se rovněž upravuje standardní příspěvek na úhradu, aby evropská velikostní jednotka měla i nadále význam v kontextu klasifikačního systému Společenství;

vzhledem k tomu, že opatření uvedená v tomto rozhodnutí jsou v souladu se stanoviskem Výboru společenství pro zemědělskou účetní datovou síť v zemědělství EHS a se stanoviskem Stálého výboru pro zemědělskou statistiku,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

KAPITOLA I

Klasifikační systém Společenství pro zemědělské podniky

Článek 1

Pro účely tohoto rozhodnutí se “klasifikačním systémem Společenství pro zemědělské podniky” (dále nazývaný “klasifikační systém”) rozumí jednotná klasifikace podniků ve Společenství založená na výrobním zaměření a ekonomické velikosti těchto podniků a uspořádaná tak, aby bylo možné sestavit více nebo méně roztříděné celistvé skupiny podniků.

Výrobní zaměření a ekonomická velikost podniku se určují na základě standardního příspěvku na úhradu.

Článek 2

1. Klasifikační systém slouží zejména informačním potřebám společné zemědělské politiky.

2. Účelem klasifikačního systému je zajistit nástroje umožňující na úrovni Společenství:

ľ rozbor situace podniků, založený na ekonomických kritériích;

ľ porovnání situace podniků:

ľ mezi různými klasifikačními třídami;

ľ mezi členskými státy nebo regiony členských států;

ľ mezi různými obdobími.

3. Oblasti použití klasifikačního systému se týkají především předkládání údajů podle výrobního zaměření a ekonomické velikosti, získaných prostřednictvím strukturálních šetření zemědělských podniků ve Společenství a prostřednictvím zemědělské účetní datové sítě ve Společenství.

KAPITOLA II

Standardní příspěvek na úhradu

Článek 3

Pro účely tohoto rozhodnutí se “standardním příspěvkem na úhradu” (StPÚ) rozumí rozdíl mezi standardní hodnotou produkce a standardní hodnotou určitých specifických nákladů stanovených v příloze I; tento rozdíl se určuje pro různé plodiny a kategorie zvířat charakteristické pro každý region.

Článek 4

Celkový StPÚ podniku odpovídá součtu hodnot získaných za každé výrobní odvětví vynásobením StPÚ připadajícím na odvětví počtem odpovídajících jednotek.

Článek 5

StPÚ se určuje pomocí průměrných základních údajů vypočtených za sledované období několika let. Tyto hodnoty StPÚ se aktualizují, aby se do nich promítly hospodářské trendy.

Postupy pro sběr údajů, způsob výpočtu a četnost určování StPÚ jsou uvedeny v příloze I.

KAPITOLA III

Výrobní zaměření

Článek 6

Pro účely tohoto rozhodnutí se ”výrobní zaměření” podniku stanoví podle poměru hodnoty StPÚ různých druhů činnosti podniku k jeho celkovému StPÚ.

Článek 7

Podle toho, jak podrobně je třeba klasifikovat, se výrobní zaměření dělí na:

obecné typy výrobního zaměření,

hlavní typy výrobního zaměření,

speciální typy výrobního zaměření,

další členění speciálních typů výrobního zaměření.

Toto další členění je dobrovolné u těch členských států, u nichž je počet podniků s tímto typem výrobního zaměření omezený.

Klasifikace podniků podle výrobního zaměření bude stanovena podle přílohy II.

KAPITOLA IV

Ekonomická velikost podniku

Článek 8

Ekonomická velikost podniku se stanovuje na základě celkového standardního příspěvku na úhradu podniku. Vyjadřuje se ve formě evropských velikostních jednotek (EVJ). Tato jednotka se stanoví podle přílohy III A. Způsob výpočtu ekonomické velikosti podniku je stanoven v příloze III B.

Článek 9

Třídy ekonomické velikosti podniků jsou stanoveny v příloze III C.

KAPITOLA V

Obecná ustanovení

Článek 10

Rozhodnutí č. 78/463/EHS zůstává v platnosti pro období před rokem 1985. Pozdější provádění se bude řídit současným rozhodnutím.

První takové provádění používá hodnoty StPÚ odpovídající sledovanému období “1982” (kalendářní roky 1981, 1982 a 1983 nebo u zemědělské produkce období 1981/82, 1982/83 a 1983/84), stanovené podle kapitoly II.

Článek 11

Komise posoudí ve spolupráci s členskými státy alespoň jednou za deset let zkušenosti získané při provádění tohoto rozhodnutí a veškeré nové potřeby ve Společenství, které v této oblasti vzniknou. Po takovém posouzení může dojít podle potřeby k úpravě ustanovení tohoto rozhodnutí.

Článek 12

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu 7. června 1985.

Za Komisi

Frans ADRIESSEN

místopředseda

PŘÍLOHA I

STANDARDNÍ PŘÍSPĚVKY NA ÚHRADU (StPÚ)

1. DEFINICE A ZÁKLADNÍ PRINCIPY VÝPOČTU StPÚ

a) Příspěvek na úhradu zemědělského odvětví (výrobku) vyjadřuje peněžní hodnotu hrubé produkce, od které jsou odečteny odpovídající specifické náklady.

Standardní příspěvek na úhradu (StPÚ)představuje hodnotu příspěvku na úhradu odpovídající průměrné situaci v daném regionu pro každou ekonomickou charakteristiku.

b) Hrubá produkce je suma hodnot hlavních výrobků a vedlejších výrobků.

Hodnoty jsou vypočítávány vynásobením jednotkové produkce (po odečtení ztrát) farmářskou cenou (loco farma), DPH se nezapočítává.

Hrubá produkce rovněž zahrnuje dotace spojené s výrobkem, plochou nebo zvířetem.

c) Za účelem výpočtu StPÚ jsou od hrubé produkce odečítány následující specifické náklady:

1) V rostlinné výrobě

osivo a sadba (nakoupená i vlastní);

hnojiva nakoupená;

ochranné prostředky;

různé specifické náklady, včetně:

voda pro závlahy;

topení;

sušení;

marketingové náklady (třídění, čištění, balení) a zpracovatelské náklady;

pojištění;

o ostatní.

2) V živočišné výrobě

náklady na obnovu stáda;

krmiva:

jadrná krmiva (nakoupená i vlastní);

objemná krmiva;

různé specifické náklady zahrnující:

veterinární poplatky;

náklady na připouštění a inseminaci;

náklady kontroly užitkovosti apod.;

marketingové náklady (třídění, čištění, balení) a zpracovatelské náklady;

pojištění;

ostatní specifické náklady.

Do specifických nákladů určených k odečtení nejsou zahrnuty: pracovní náklady, náklady na stroje, budovy, PHM, údržba a odpisy strojů a zařízení, služby. Avšak služby spojené s obnovou a přemístěním trvalých kultur a se sušením plodin jsou odečítány.

Specifické náklady jsou stanoveny na základě cen dodání na farmu, DPH není započtena a odečteny jsou dotace spojené s komponenty nákladů.

d) Produkční období

StPÚ odpovídají produkčnímu období 12 měsíců (kalendářního nebo hospodářského roku).

Pro plodiny nebo zvířata, pro které je reprodukční období kratší, nebo přesahuje 12 měsíců, je vypočítáván StPÚ odpovídající produkci 12 měsíců.

e) Zdrojová data a referenční období

StPÚ jsou vypočítávány s využitím faktorů zmíněných ve výše uvedených bodech b) a c). Zdrojová data jsou shromažďována v členských státech z účtů farem nebo specifických šetření, nebo sestavena z vhodných výpočtů za období tří následujících roků. Referenční období je stejné pro všechny členské státy a je stanoveno Komisí po konzultaci s nimi.

f) Jednotky

1) Fyzické jednotky

a) StPÚ pro plodiny jsou vztaženy k ploše vyjádřené v hektarech.

Pro houby však jsou StPÚ stanoveny k hrubé produkci a specifickým nákladům pro všechny celoroční postupné sklizně vztahující se ke sklizňové ploše 100 m2. Pro použití těchto StPÚ v kontextu FADN jsou vyděleny počtem ročních sklizní, který je dohodnut s členskými státy.

b) StPÚ v živočišné výrobě jsou stanoveny na jedno zvíře, kromě drůbeže, kde jsou stanoveny na 100 kusů a včel, kde jsou určeny včelstvem.

2) Měnové jednotky a zaokrouhlování

Základní data pro výpočet StPÚ jsou vyjadřována v národní měně členských států.

StPÚ jsou pak přepočítávány na ECU s využitím průměrných směnných kurzů za referenční období vymezené v bodě 1 e) tohoto dodatku. Tyto kurzy jsou sděleny členským státům Komisí. StPÚ mohou být zaokrouhleny k nejbližším 5 ECU tam, kde je to vhodné.

2. ČLENĚNÍ StPÚ

a) Podle plodin a zvířat.

1) StPÚ jsou stanoveny pro všechny zemědělské výrobky v členění odpovídajícím záhlaví strukturálního šetření EU.

2) U států, které poskytují dodatečné detaily k tomuto šetření, StPÚ odpovídající těmto detailům jsou stanoveny v obdobném členění.

b) Územní členění

StPÚ jsou stanoveny alespoň pro územní jednotky, které odpovídají územnímu členění používanému ve strukturálních šetřeních a v zemědělské účetní datové síti (FADN).

StPÚ nejsou stanoveny v daném regionu pro výrobky, které se tam nevyskytují.

U územních jednotek, které byly indikovány členskými státy jako oblasti se zhoršenými podmínkami nebo horské oblasti, jsou stanovovány zvláštní StPÚ pro tyto oblasti i pro další, kde je vhodné a žádoucí tyto hodnoty odlišit.

3. SBĚR DAT A PERIODICITA STANOVOVÁNÍ StPÚ

a) Alespoň jednou za deset let jsou aktualizována zdrojová data pro výpočet StPÚ formou šetření z účetnictví podniků nebo speciálních šetření nebo vhodnými výpočty.

b) V průběhu desetiletého období mezi následnými šetřeními, viz bod a), jsou StPÚ aktualizovány každé dva roky. Tato aktualizace je prováděna:

buď aktualizací zdrojových dat způsobem obdobným jako je popsán v bodě a),

nebo využitím metody propočtu pro aktualizaci StPÚ. Principy využití této metody jsou stanoveny na úrovni unie.

c) Referenční období pro aktualizaci dat a výpočtů dle bodů a) a b) jsou stejná pro všechny členské státy a jsou stanovena Komisí po dohodě s nimi.

Tato období by měla být pokud možno sladěna s termíny strukturálních šetření EU.

4. ÚČINNOST

Členské státy jsou povinny v souladu s ustanoveními tohoto dodatku zajistit sběr zdrojových dat pro výpočet StPÚ a pro jejich přepočty, pro jejich převody do ECU a sběr dat pro využití aktualizačních metod, pokud jsou používány.

Budou předávat dostupné údaje a výsledky Komisi ve standardním formátu. Tento formát bude stanoven Komisí po konzultaci s nimi.

5. ŘEŠENÍ SPECIÁLNÍCH PŘÍPADŮ

Následující speciální opatření jsou určena pro výpočet StPÚ pro určité typy podniků.

a) Chov zvířat zkrmujících objemnou píci a krmné plodiny

1. Všeobecné pravidlo

Metoda využití StPÚ pro chov hospodářských zvířat zkrmujících objemná krmiva a krmné plodiny závisí na existujícím vztahu mezi těmito charakteristikami podniku. Při výpočtu StPÚ pro zvířata zkrmující objemnou píci jsou objemná krmiva odečítána jako variabilní náklad. Při aplikaci typologie EU jsou jako všeobecné pravidlo StPÚ pro krmné plodiny tudíž rovné nule.

1. Bez zvířat zkrmujících objemná krmiva

i) P í c n i n á ř s t v í b e z z v í ř a t:

Pokud žádná zvířata nejsou chována, krmné plodiny určené ke komerčním účelům jsou hodnoceny jako ostatní plodiny a odpovídající StPÚ jsou pro ně stanoveny.

ii) T r v a l é p a s t v i n y a l o u k y b e z z v í ř a t:

Za účelem klasifikace podniků s významnou částí výměry pastvin a luk bez produkčního využití a bez dobytka, mohou být stanoveny nominální StPÚ na paušální úrovni a použity pro tyto kategorie v regionech, kde se tyto případy častěji vyskytují.

3. Nerovnováha ve využití objemných krmiv

Pokud je v podniku nedostatek nebo přebytek objemných krmiv ve smyslu následující definice i), je použito speciální opatření:

v případě n e d o s t a t k u o b j e m n ý ch k r m i v, speciální StPÚ pro stavy zvířat jsou použity způsobem popsaným pod následujícím bodem ii),

v případě p ř e b y t k u o b j e m n ý ch k r m i v, jsou pro krmné plodiny použity StPÚ způsobem popsaným pod následujícím bodem iii).

i) Pro každou oblast je stanovena mez, mimo kterou je podnik zařazen do skupiny s přebytkam nebo deficitem objemných krmiv.

Nedostatek je v podniku, kde poměr R = StPÚ zvířat /StPÚ krmných plodin přesahuje limit Rd. Přebytek je v podniku, kde tento poměr je pod limitem Rs.

ii) V případě n e d o s t a t k u k r m i v (R větší Rd), je u všech krmných plodin uvažován StPÚ roven nule. U všech kategorií zvířat zkrmujících objemná krmiva je část stavu odpovídající Rd/R zařazena do normálního stavu a oceněna normálním StPÚ. Zbývající část stavu (R-Rd )/R je ovlivněna deficitem krmiv a je oceněna speciálním StPÚ.

iii) V případě p ř e b y t k u k r m i v (R menší Rs) je ohodnocena přebytková výměra krmných plodin odpovídajícími StPÚ. Přebytková část odpovídá vztahu: (Rs- R)/Rs. Ve zvláštních případech však tato přebytková část může být definována v relaci k prahu Rv je větší než Rs. Při přebytku krmiv jsou pro hospodářská zvířata zkrmující objemná krmiva použity normální StPÚ.

iv) Členské země stanoví limity Rd a Rs a případně i Rv pro každý region a projednají je s Komisí.

v) ľ Krmné plodiny, na které se speciální opatření vztahují, jsou:

D12: krmné okopaniny,

D18: pícniny,

F01: louky a pastviny, mimo volnou pastvu

F02: volná pastva

ľ Hospodářská zvířata zkrmující objemná krmiva, na která se vztahují speciální opatření jsou:

J01: koně

J02 až J08: skot

J09: ovce

J10: kozy

b) Půdaležící ladem

Za účelem klasifikace podniků, které v době šetření mají pouze půdu ležící ladem, mohou být stanoveny a použity nominální StPÚ na paušální úrovni pro regiony, kde se tyto případy často vyskytují.

c) Domácí zahrádky

Produkce z domácích zahrádek není obvykle určena k prodeji, proto StPÚ v těchto případech je roven nule. Avšak pro oblasti, kde domácí zahrádky mohou citelně přispět k příspěvku na úhradu podniku, mohou být StPÚ stanoveny analogickým způsobem a postupy popsanými v tomto dodatku.

d) Selata

StPÚ selat jsou započítávány při výpočtu celkového StPÚ podniku pouze pokud v podniku nejsou žádné chovné prasnice.

VÚZE - Ekonomické bulletiny 5/2000

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info