Když už musíme zemřít, tak ne vinou závadných potravin

Agrární deník (Agroweb) 10.3.2000

Když už musíme zemrít, tak ne vinou závadných potravin

Prirozené znalosti hospodynek o surovinách k príprave jídel, které dedily po svých matkách zacaly vyhasínat po prechodu na prípravu stravy z predpripravených surovin, jak se rádo ríkalo - polotovaru, ríká tiskový mluvcí SVS CR Josef Duben.

Dnes se státní i nestátní instituce predhánejí v doporuceních jak skladovat, jak varit, jak smažit a jak jíst, abychom zustali zdrávi a zemreli na neco jiného než na nejakou nákazu, na kontaminující a jiné látky obsažené v jídle. Komercní aktivity v této oblasti situaci ješte ztežují, nebot spotrebitel porádne neví, co jsou zdravotní doporucení, a co je cineno z obchodních zájmu. Pri posuzování nezávadnosti potravin živocišného puvodu je to predevším Státní veterinární správa CR (SVS CR), která podle veterinárního zákona a jeho provádecích vyhlášek nad takovými potravinami a surovinami vykonává soustavný veterinární dozor. Namátkove pak všechny potraviny a tedy i ty živocišného puvodu sleduje Ceská zemedelská a potravinárská inspekce a humánní hygienická služba.

Bezpecnost potravin je jedním z hlavních cílu, které si predsevzala Evropská komise, a je to také jeden z hlavních úkolu SVS CR. Dozor nad bezpecností potravin je rozdelen mezi více resortu - napríklad zdravotnictví, zemedelství a životní prostredí. Má to své výhody, nebot záchytná sít má ruzne veliká oka, presto je možné ríci, že rezervy ve spolupráci existují. Urcité jasno do této spolupráce by mela vnést pripravovaná novela zákona o potravinách. Obecne lze ríci, že si v zemích EU a tudíž i u nás stát uvedomuje duležitost výchovy a informování spotrebitelu. Instituce poverené hygienickým a veterinárním dozorem nemohou tyto potreby úplne pokrýt. Proto je duležité, aby producenti v souladu se zákonem spotrebitele dokonale informovali o složení výrobku a o zpusobu prípravy jídel, aby tak byl uchránen možných zdravotních rizik. Zdá se, že producenti budou nuceni hradit velkou cást nákladu na výchovu verejnosti a na kampane, které budou vysvetlovat výhody i rizika moderních technologií. Prvním krokem je povinnost oznacovat potravinárské výrobky etiketou, na které je napsáno složení výrobku. Takovéto oznacování potravin u nás je v souladu s praxí v zemích EU.

Zatím se stále na mezinárodní úrovni, i v naší republice, vedou diskuse o geneticky modifikovaných potravinách a organismech (GMP a GMO) a o jejich oprávneném používání. V uplynulých dnech se zúcastnil Milan Malena, vedoucí odboru hygieny a verejného zdraví SVS CR, konference na toto téma v Edinburghu. Rekl: "Z konference vyplynulo, že problematika všech státu sveta je, co se týká geneticky modifikovaných organismu, stejná, zejména v návaznosti na legislativu, která se v podstate v soucasné dobe vytvárí. Bylo receno, že je treba vytvorit mantinely pro GMO vcetne schvalování nových biotechnologií využívajících techto metod. Ni cméne je bežnou praxí zejména ve vysoce zalidnených cástech sveta, že dochází ke genetické manipulaci a spotrebe GMO, zejména rostlinných (kukurice, sóje ci bavlny). Geneticky modifikované organismy mají vyšší výnosy, mezi další efekty patrí napríklad navození imunity jejich prostrednictvím, prenášení rezistence apod.

Hlavní výstup z konference o hodnocení bezpecnosti, vedeckých a zdravotních aspektech GMP byl, že ne zcela jsou stanoveny mantinely pro GMO, je to neco nového, na cem se musí bádat tak, aby výsledkem bylo, že nebude ohroženo zdraví lidí. To znamená stanovit legislativní mantinely, zjištovací metody na GMO znacení ci neznacení techto potravin v návaznosti na spotrebitele." Milan Malena dodal, že na konferenci bylo také konstatováno, že zatím nebyly prokázány negativní úcinky GMP na lidské zdraví. Každopádne i o takovýchto aspektech nových technologií je treba otevrene a vcas hovorit a samozrejme i o nebezpecích, která jsou považována za dostatecne známá, at jde napríklad o problémy poslední doby jako je BSE ci listerióza. Cíl je co nevetší bezpecnost potravin v návaznosti na ovlivnování zdraví hospodárských zvírat a cloveka.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info