Kde jsou chybějící miliardy pro zemědělce a co je skutečně potřeba udělat?
12.11.2025 | ASZ
Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF) údajně chybí přibližně 10 miliard korun na vyplacení nárokových dotací pro zemědělce z horských a podhorských oblastí v tomto a příštím roce. Předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů (ČMSZP) Jiří Michalisko viní ze situace konkrétně dosluhujícího ministra zemědělství Marka Výborného, který tím prý „hodil farmáře z těchto oblastí přes palubu“. Ministerstvo zemědělství tvrdí, že se příslušné prostředky podaří najít podobným způsobem jako každý rok v návaznosti na vývoj čerpání státního rozpočtu. Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) upozorňuje na paradox, že zemědělcům z ČR chybí také jiné miliardy, které jim náležely v podobně vysoké částce, ale o těch žádná jiná nevládní organizace nemluví. Jde o miliardy neoprávněně vyplacené holdingu Agrofert v období, kdy byl jeho majitel zároveň předsedou české vlády. Další významné rezervy zemědělského rozpočtu se nacházejí zejména ve strukturálním nastavení a správném cílení podpor.
Podle informací z článku serveru iDNES.cz letos chybí na vyplácení nárokových dotací pro zemědělce ze znevýhodněných horských a podhorských oblastí 2 miliardy korun a příští rok pak 8 miliard. Stát je přitom povinen kofinancovat příslušné dotace z evropských fondů. SZIF nemá vlastní rozpočtovou autonomii a náleží do rozpočtové kapitoly ministerstva zemědělství. Odpovědnost za chybějící miliardy pro zemědělce ze znevýhodněných oblastí má tedy formálně vedení resortu. Současná vláda však už dosluhuje v demisi, nová ještě není jmenována a vyjádření o chybějících miliardách na to či ono ve státním rozpočtu se v tomto období objevuje v médiích velmi často. Druhé čtení návrhu rozpočtu v Poslanecké sněmovně umožňuje přesouvat mezi jednotlivými kapitolami, takže i kdyby o řešení situace nerozhodla vláda, stále existují možnosti, jak potřebné částky do rozpočtu resortu dostat. ASZ ČR hájí zájmy svých členů, mezi něž jednoznačně patří i zájem na naplnění očekávaného rozpočtu v sektoru zemědělství. Dosluhující vládu i ministra zemědělství Asociace opakovaně kritizovala za některé konkrétní kroky nebo za slabou motivaci reálně naplňovat své jinak velmi dobré programové prohlášení.
ASZ ČR však také upozorňovala na to, že velkou část TZ ASZ ČR – Kde jsou chybějící miliardy pro zemědělce a co je skutečně potřeba udělat?
Další články v kategorii Zemědělství
- Státy EU a europarlament se shodly na odkladu nařízení o odlesňování o další rok (05.12.2025)
- Hospodářství je srdcem naší rodiny, říkají čerství držitelé ocenění Farma roku 2025 (05.12.2025)
- Evropské obiloviny jsou zasaženy věčnými chemikáliemi, varuje nová studie (05.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- MJM Agro koupila firmu Krmiva Salač, která prodává krmiva pro domácí zvířata (04.12.2025)
- Agrofert uvažuje o stavbě nového závodu na výrobu čpavku, poprvé mimo Evropu (04.12.2025)
- Prezident pevným postojem v otázce Babišova střetu zájmů hájí i férové podnikání v právním státě (03.12.2025)
- Superčervi pod drobnohledem: Vědci na Agronomické fakultě zkoumají, jak larvy potemníka rozkládají plasty (03.12.2025)
- Počasí si s chmelem pohrávalo. Letošní sklizeň je ale nakonec mírně nadprůměrná (03.12.2025)
- Trh s potravinami je pokřivený, pro zemědělce zajistím miliardy, říká šéfka výboru Oborná (03.12.2025)

Tweet



