KATEGORIE KONKURENCESCHOPNOSTI A JEJÍ MĚŘENÍ NA PŘÍKLADU AGRÁRNÍHO SEKTORU ČR

Nation of competitiveness and its measuring, the case of Czech Republic agrarian sector

Jiří Tvrdoň

Adresa autora:

Provozně ekonomická fakulta, Katedra zemědělské ekonomiky, Česká zemědělská univerzita, 165 21 Praha 6 - Suchdol, tel.: 00 420 2 24382290, e-mail: tvrdon@pef.czu.cz

Souhrn:

Článek se zabývá strukturálními změnami v rozsahu agregované nabídky zemědělské produkce a její skladby, které jsou odrazem skutečné konkurenceschopnosti českých zemědělských produktů na domácím i zahraničním trhu. Odvětvová restrukturalizace v průběhu první poloviny devadesátých let významně omezila rozsah agregované nabídky zemědělských výrobků s meziročním poklesem o 4,2 mld. Kč, z toho produkce rostlinné výroby se snižuje o 1,3 mld. Kč a živočišné výroby o 2,8 mld. Kč ročně. Vnitroodvětvové strukturální změny jsou však pro jednotlivé produkty s různou dynamikou a různého směru. Zvyšuje se podíl produkce vepřového masa, technických plodin, zrnin, zeleniny, dílčím způsobem chmele, vajec a ovoce včetně vinných hroznů, klesá podíl produkce mléka, hovězího masa, pícnin a krmných okopanin a brambor v agregátní nabídce zemědělských výrobků.

Poznatky uváděné v článku vyplývají z řešení institucionálního výzkumného záměru CEZ:J03/98:411100013 “Efektivní integrace českého agrárního sektoru v rámci evropských struktur - předpoklad trvale udržitelného rozvoje”.

Summary:

The article deals with structural changes in a size of aggregated supply of agricultural production and its composition. Industry restructuralisation during half of 90´s significantly restricted size of aggregated supply of agricultural products with between years decrease by 4,2 bln. CZK of this crop production decreases a year by 1,3 bln. CZK and animal husbandry production by 2,8 bln CZK a year.

In a framework of aggregated supply shares of pig production, technical crops, cereals, vegetable, partially hops, eggs and fruits including wine grape increase, whereas shares of milk, cattle production, fodder crops and potatoes decrease.

Pieces of knowledge mentioned in the article resultr from the solution of the institutional research intention CEZ:J03/98:411100013 “Efficient integration of the Czech agrarian sector in frame of European structures - a presumption of permanent sustainable development”.

Klíčová slova:

konkurenční a srovnatelná výhoda, zemědělská produkce, vývojové tendence, trendové funkce, strukturální změny

Key words:

competitive and comparative advantage, agricultural production, development trends, trend functions, structural changes

Úvod

Plnoprávné členství ČR v Evropské unii je jedním z výsledných cílů transformace české ekonomiky. Všeobecně je známé a dosavadní historii vytváření Evropské unie potvrzené, že členství EU představuje významnou ekonomickou změnu v mechanismu fungování národního hospodářství nejenom země, která se stává členem Evropské unie, ale i jeho členských zemí. Zejména se jedná o vytvoření oboustranně prospěšných ekonomických vazeb v rámci agrárního sektoru. Jeho vývoj v návaznosti na dodavatelská a zpracovatelská odvětví pak předznamenává významně ekonomické výsledky v průřezu celého národního hospodářství a spoluvytváří příznivé životní prostředí pro vývoj obyvatelstva. Uskutečněná negociační jednání dokladují, že se česká agrární politika postupně harmonizuje se Společnou zemědělskou politikou s následnými pozitivními, ale z části i negativními vlivy na trvale udržitelný rozvoj.

Přijetí do Evropské unie však neznamená pouze otevření trhů patnácti evropských zemí pro české podniky, ale i v podmínkách evropské integrace bude náročným úkolem, jehož trvalé řešení bude záviset na konkurenceschopnosti českých podniků a jejich uplatnění na domácím, jakož i zahraničním trhu.

1. Vymezení konkurenceschopnosti v dlouhodobém časovém horizontu

Problematika konkurenceschopnosti agrárního sektoru a jejího zabezpečení je jedním ze stěžejních předpokladů jeho efektivní integrace do evropských agrárních struktur. Přes zvyšující se počet autorů a publikovaných pojednání zabývajících se těmito otázkami není doposud jednotný názor na její úroveň. V Zelených zprávách v různých obměnách zaznívá tvrzení, že české zemědělství je konkurenceschopné, obdobný závěr uvádí Hurta (1997) - “České a slovenské zemědělství na přelomu tisíciletí”, avšak na druhé straně negativní obchodní saldo agrárního zahraničního obchodu dokladuje opačný poznatek.

Protichůdné závěry často vyplývají z nejednoznačně definovaných pojmů, jejich obsah se liší dle řady aspektů - zejména zda se jedná o konkurenceschopnost zemědělských produktů, nebo potravinářských výrobků, konkurenceschopnost na zahraničních, nebo domácích trzích, konkurenceschopnost odvětvovou, podnikovou nebo výrobkovou apod. Viz např. Pits E.: Měření konkurenceschopnosti potravinářského průmyslu, Kvas de Vlieger: Konkurence a redefinování trhů, Verhagen P.: Význam analýzy konkurenceschopnosti pro vládní politiku aj. Uvedení autoři se zabývají charakteristikami konkurenceschopnosti z různých aspektů, zejména z hlediska jejího měření a vlivu na makroekonomické charakteristiky. Ukazatel zjevné komparativní výhody (revealed comparative advantage) však je charakteristikou vnější konkurenceschopnosti, zatímco v případě českého agrárního sektoru se jedná vzhledem k jeho přírodními podmínka,i limitovanému exportu především o konkurenceschopnost na vnitřním trhu.

Z českých výzkumných pracovišť se problematikou konkurenceschopnosti zemědělskopotravinářských výrobků zabývá především Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky, rovněž v rámci projektu FAO, na kterém se podílí i ČZU a MZLU.

Výsledky projektu byly projednány na závěrečném dvoudenním semináři na MZe ČR za účasti široké odborné veřejnosti zejména z hlediska stavu konkurenceschopnosti. Nicméně významná je analýza konkurenceschopnosti v delším časovém období.

Pro měření konkurenceschopnosti byla rozpracovaná řada ukazatelů ve výši uvedených publikacích, které jsou však orientovány pouze na některé vnější projevy konkurenceschopnosti, zatímco její podstatné znaky nejsou náležitě analyzovány.

Základní charakteristikou výrobkové, následně pak podnikové a odvětvové konkurenceschopnosti je trvalé dosahování ekonomického zisku na příslušné agregátní úrovni.

Ekonomický zisk lze vymezit jako rozdíl mezi výnosy firmy a ekonomickými náklady:

p = TR - (TCA + TCZ) = TR - (TCA + p N)

Image1.jpg

Image2.jpg

Pokud náklady nejsou rozlišeny na náklady explicitní a implicitní jejich souhrn představuje současně celkové náklady TC.

Graf č. 1

účetní p - ekonomický zisk

zisk p A

TCZ - implicitní náklady (normální zisk p N)

ekonomické TCA - účetní náklady

náklady - C

Objem zisku realizovaný firmou není konstantní, nýbrž se působením konkurenčních vztahů neustále mění.

Image3.jpg

Pokud firma dosáhne ekonomického zisku, vyvolá to zájem i dalších firem o danou oblast podnikání s následným snížením jeho objemu. Uvedenou skutečnost lze znázornit i graficky s využitím vztahu mezi mezními a průměrnými náklady: Průměrné (jednotkové) náklady vyjadřují průměrný náklad na jednotku produkce.

Graf č. 2

Změny v ekonomickém zisku a v tržní rovnováze

MC1 D S0 S1

MC0

Image4.jpg

Image5.jpg

MR0

ATC1

Image6.jpg

Image7.jpg

MR1

Image8.jpg

Image9.jpg

ATC0

Image10.jpg

Image11.jpg

V grafu je zahrnutý předpoklad, že se jedná o firmu, která svým rozsahem produkce neovlivní tržní cenu. Za těchto okolností se mezní tržby MR rovnají ceně produkce. Ta se mění až synergickým působením nabídky S daného produktu všech firem.

Jestliže firma původně prodávala na trhu své výrobky za v grafu vyznačenou cenu, na úrovni MR0 realizovala při svých nízkých průměrných nákladech ATC0 ekonomický zisk. Vstupem dalších firem do podnikání se celková nabídka na trhu zvýšila na úroveň S1. Při stejné poptávce D se cena tržní rovnováhy sníží. Zvýšení poptávky po výrobních faktorech zvýší jejich ceny a následně i náklady na každou jednotku produkce - tedy mezní náklady, které se projeví i v růstu průměrných nákladů na úroveň ATC1.

Snižování ceny produkce a růst průměrných nákladů bude pokračovat až do nulové úrovně ekonomického zisku. Jeho grafické odvození znázorňuje následující graf.

Graf č. 3

Náklady, tržby a ekonomický zisk

Kč/y MC

Image12.jpg

b

Image13.jpg

a

Image14.jpg

q1 y

Z grafu je zřejmá nulová hodnota ekonomického zisku pokud by se cena produkce snížila až na úroveň jednotkových nákladů minimálních. Úspěšná firma za těchto podmínek účelnými opatřeními získá opět konkurenční výhodu, která se projeví v tvorbě ekonomického zisku a následně v růstu příslušného odvětví, pak podniku a příslušného národohospodářského sektoru.

I když konkurenční výhoda může vzniknout v oblasti zahraničního obchodu nelze ji ztotožnit se srovnatelnou - komparativní výhodou v Ricardově analýze přínosů zahraničního obchodu, která pouze vytváří předpoklady pro získávání konkurenční výhody.

Ekonomický zisk vyplývá z podnikatelské rovnice (Tvrdoň 1999) a závisí na potenciální konkurenceschopnosti, která je podmíněna nižší nákladovostí než je nákladovost konkurence a na realizační konkurenceschopnosti tj. na míře využití realizačních podmínek v prostoru a čase. Reálná konkurenceschopnost pak odráží jednak stavy ve výrobě a jednak v úrovni zpeněžování, která zahrnuje nejenom podnikové předpoklady efektivní realizace produkce, ale i její vnější faktory - exportní subvence, tarifní i netarifní ochrana trhu aj.. Je-li dosahován ekonomický zisk z jakékoliv uvedené příčiny či jejich souhrnného působení je účelné dané odvětví rozvíjet a naopak, což se projeví ve změnách podílu jednotlivých komodit v rámci hrubé zemědělské produkce. Změna tohoto podílu současně odráží konkurenceschopnost daného výrobku na domácím trhu i zahraničních trzích.

V následující části příspěvku jsou pak charakterizovány vývojové tendence konkurenceschopnosti zemědělství jako celku, jakož i jednotlivých odvětví.

2. Vývojové tendence agregované nabídky zemědělských výrobků

V návaznosti na přebytek nabídky na domácím trhu zemědělských výrobků s omezenou možností exportu při pokračující ochraně trhu Evropské unie podle zásad fungování tržního mechanismu v průběhu první poloviny devadesátých let se její rozsah soustavně snižoval vyjma roku 1995. Hrubá zemědělská produkce v roce 1996 činila pouze 74 % její úrovně v roce 1989. Viz tabulka č. 1. Z údajů v tabulce je zřejmé, že rychleji klesala nabídka živočišné produkce se 69,5 % podílem v roce 1996 její úrovně v roce 1989, zatímco rostlinná produkce v roce 1996 představovala 81,4 % jejího rozsahu v roce 1989.

Z údajů o vývoji hrubé zemědělské produkce byly odvozeny trendové funkce zobecňující vývojové tendence agregované nabídky zemědělských výrobků v souhrnu, jakož i v členění na výrobky rostlinného a živočišného původu.

Vývoj hrubé zemědělské produkce lze modelovat funkcí

y = 112,76 - 4,179x ; R2 = 0,84 (1)

y ... hrubá zemědělská produkce v mld. Kč

x ... časový vektor, 1988 = 1

Z rovnice vyplývá, že v analyzovaném období hrubá zemědělská produkce se meziročně snižovala o 4,2 mld. Kč, z toho podle rovnice

y = 66,62 - 2,85x ; R2 = 0,86 (2)

snížení hrubé produkce živočišné výroby činí 2,85 mld Kč, zatímco v případě hrubé produkce rostlinné výroby se jedná podle rovnice

y = 46,14 - 1,33x ; R2 = 0,73 (3)

o meziroční snížení o 1,33 mld. Kč.

I když dlouhodobá tendence je klesající - viz graf č. 4 v posledních dvou letech analyzovaného období změny v agregované nabídce zemědělských výrobků byly nevýznamné. Z výsledků v roce 1997 je zřejmé, že tento závěr je platný i v tomto roce. Stav na trhu lze pak charakterizovat jako dosažení tržní rovnováhy.

Hrubá zemědělská produkce ve stálých cenách r. 1989

Tab. č. 1

Ukazatel

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

Hrubá zem. produkce celkem (tis. Kčs/Kč)

106 214 134

108 633 213

106 142 680

96 683 435

85 008 419

83 058 765

78 090 204

82 030 749

80 916 103

v tom:

---------

rostlinná produkce

43 330 752

44 694 423

44 416 849

43 071 799

35 750 624

37 387 204

34 679 038

35 693 854

36 438 241

z toho:

---------

zrniny

16 510 542

17 058 604

19 563 447

17 341 999

14 691 783

14 673 539

14 929573

14 446 535

14 508 426

technické plodiny

3 881 975

4 555 781

4 431 530

4 461 633

3 925 847

4 302 075

4 503 012

5 916 627

5 359 640

pícniny a krmné okop.

9 573 843

10 040 132

9 155 939

9 367 189

6 828 877

7 216 856

6 520 574

6 704 598

6 640 065

brambory

4 979 815

4 359 198

3 159 522

3 677 795

3 544 621

4 312 458

2 215 865

2 394 214

3 240 490

zelenina

1 873 950

2 076 529

2 007 414

2 134 906

1 594 979

1 891 765

1 733 134

1 808 684

2 023 672

ovoce a vinné hrozny

2 744 040

2 880 964

2 415 028

2 615 944

2 256 192

2 307 160

2 132 992

1 856 284

2 180 052

chmel

1 404 500

1 079 500

912 300

978 200

835 800

945 300

949 000

988 900

1 012 500

živočišná produkce

62 883 382

63 938 790

61 725 831

53 611 636

49 257 795

45 671 561

43 411 166

46 336 895

44 477 862

z toho:

---------

jatečný dobytek

29 921 457

30 219 207

29 498 634

26 207 899

26 271 691

25 745 612

22 750 897

23 637 483

23 297 898

z toho:

---------

skot

14 413 560

14 525 504

14 283 780

12 153 680

11 790 772

11 118 716

8 905 148

8 942 640

8 604 428

prasata

15 028 460

15 271 720

14 807 100

13 703 920

14 220 920

14 390 340

13 639 260

14 515 720

14 539 900

mléko

21 435 323

22 016 237

21 611 351

18 561 173

16 660 526

15 076 112

14 107 838

13 639 910

13 676 805

vejce

3 663 729

3 663 990

3 703 977

3 528 765

3 408 650

3 043 183

2 950 828

2 894 715

2 800 682

Hrubá produkce na 1 pracovníka v zemědělství (Kčs/Kč)

204 692

214 202

191 039

232 480

247 704

291 303

270 587

316 865

325 148

v tom:

---------

rostlinná produkce

83 505

88 128

79 943

103 568

104 173

131 124

120 165

137 877

146 421

živočišná produkce

121 187

126 074

111 096

128 912

143 531

160 179

150 422

178 988

178 727

Hrubá produkce na 1 ha zemědělské půdy (Kčs/Kč)

24 937

25 537

25 040

22 845

20 100

19 395

18 239

19 164

18 907

v tom:

---------

rostlinná produkce

10 173

10 507

10 478

10 177

8 453

8 730

8 400

8 339

8 514

živočišná produkce

14 764

15 030

14 562

12 668

11 647

10 665

10 139

10 825

10 393

Graf č. 4

Image15.jpg

3. Vývojové tendence komoditní struktury

Údaje v tabulce č. 1 umožnily vyčíslení strukturální skladby hrubé zemědělské produkce. Vzhledem k jejímu vyjádření ve stálých cenách roku 1989 se jedná o zjištěné komoditní struktury neovlivněné cenovými změnami. Viz tabulka č. 2.

Tab. č. 2

Podíl jednotlivých plodin na celkové hrubé zemědělské produkci v cenách r. 1989 v %

Rok

zrniny

techn.

plodiny

pícniny

a krmné okop.

brambory

zelenina

ovoce

a vinné hrozny

chmel

skot

prasata

mléko

vejce

1988

15,54

3,65

9,01

4,69

1,76

2,58

1,32

13,57

14,15

20,18

3,45

1989

15,70

4,19

9,24

4,01

1,91

2,65

0,99

13,37

14,06

20,27

3,37

1990

18,43

4,18

8,63

2,98

1,89

2,28

0,86

13,46

13,95

20,36

3,49

1991

17,94

4,61

9,69

3,80

2,21

2,71

1,01

12,57

14,17

19,20

3,65

1992

17,28

4,62

8,03

4,17

1,88

2,65

0,98

13,87

16,73

19,60

4,01

1993

17,67

5,18

8,69

5,19

2,28

2,78

1,14

13,39

17,33

18,15

3,66

1994

19,12

5,77

8,35

2,84

2,22

2,73

1,22

11,40

17,47

18,07

3,78

1995

17,61

7,21

8,17

2,92

2,20

2,26

1,21

10,90

17,70

16,63

3,53

1996

17,93

6,62

8,21

4,00

2,50

2,69

1,25

10,63

17,97

16,90

3,46

Pro zkoumání strukturálních změn ve skladbě hrubé zemědělské produkce z hlediska dlouhodobých tendencí neovlivněných např. příznivým průběhem počasí pro některé plodiny v jednotlivých letech byly odvozeny pro shora uvedené produkty trendové funkce o následujících parametrech:

Z r n i n y

yZR = 16,10 + 0,27x ; R2 = 0,41 (4)

yZR... podíl zrnin na celkové zemědělské produkci v %

x ... časový vektor, 1988 = 1

Z rovnice vyplývá, že zastoupení zrnin ve struktuře hrubé zemědělské produkce se meziročně zvyšuje o 0,27 procentního bodu. Nicméně skutečný výsledek v jednotlivých letech se může od teoretické hodnoty lišit v míře variability hektarového výnosu této plodiny. Viz graf č. 5.

Graf č. 5

Image16.jpg

T e c h n i c k é p l o d i n y

yTE = 3,05 + 0,41x ; R2 = 0,88 (5)

Deklarace proměnných v této a dalších rovnicích je analogická vztahu (4).

Technické plodiny své zastoupení ve struktuře hrubé zemědělské produkce meziročně zvyšují o 0,41 procentního bodu. Věrohodnost uvedeného poznatku je vysoká, doložená podle hodnoty R2 téměř funkčním vztahem mezi uvedenými proměnnými. Viz graf č. 6.

Graf č. 6

Image17.jpg

P í c n i n y a k r m n é o k o p a n i n y

y PK = 9,33 - 0,13x ; R2 = 0,43 (6)

Z rovnice je zřejmé, že podíl krmných plodin má klesající trend s meziročním snížením o 0,13 procentního bodu. Vyplývá to z nižší potřeby krmiv v návaznosti na pokles poptávky po produktech živočišné výroby v analyzovaném období.

B r a m b o r y

Vývoj podílu produkce brambor ze zemědělské produkce je charakterizován značnou variabilitou a nelze jej vyjádřit analytickou funkcí jednoduchého tvaru, který zpravidla umožňuje zjištění i dalších ekonomických charakteristik. Nicméně z funkce

yBR = 4,25 - 0,08x ; R2 = 0,19 (7)

je zřejmá klesající úroveň vysvětlované proměnné každoročně o 0,08 procentního bodu. Vzhledem k nízké hodnotě R2 je vztah nevýznamný. V průběhu analyzovaného období se jedná víceméně o konstantní podíl produkce brambor v agregované nabídce zemědělských výrobků.

Z e l e n i n a

Podíl zeleniny se vyvíjí se stejnou dynamikou jako v případě produkce brambor, avšak v pozitivním směru.

Podle funkce

yZE = 1,72 + 0,076x ; R2 = 0,74 (8)

se zastoupení zeleniny v hrubé zemědělské produkci ročně zvyšuje o 0,08 procentního bodu. Vzhledem k hodnotě R2 se na rozdíl od brambor jedná o významný vztah mezi proměnnými.

O v o c e a v i n n é h r o z n y

Produkce ovoce a vinných hroznů obdobně jako brambor nevykazuje zřetelnou vývojovou tendenci a je charakterizována značnou závislostí na počasí. Podle funkce

yOV = 2,57 + 0,004x ; R2 = 0,09 (9)

produkce ovoce a vinných hroznů v průměru představuje 2,57% agregované zemědělské nabídky se značnými meziročními rozdíly téměř nulovou závislostí mezi proměnnými.

C h m e l

Odvětví výroby chmele vykazuje podle lineární funkce dílčí zvýšení jeho podílu na hrubé zemědělské produkci, avšak se zanedbatelnou těsností závislosti. Vhodnější pro vyjádření modelových tendencí se ukázala kvadratická funkce

yCH = 1,30 - 0,14x + 0,016x2 , I2 = 0,54 (10)

vystihující snižování podílu tohoto odvětví do roku 1992, které je v dalších letech charakterizováno jeho růstem.

M l é k o

Vývojovou tendenci produkce mléka vyjadřuje funkce

yML = 21,29 - 0,49x ; R2 = 0,88 (11)

z jejíž parametrů je zřejmý meziroční pokles o 0,49 procentního bodu při velmi dobrých vypovídacích charakteristikách dané funkce. Viz graf č. 7.

Graf č. 7

Image18.jpg

H o v ě z í m a s o

Obdobně jako v případě mléka, produkce hovězího masa stále menším podílem přispívá tvorbě hrubé zemědělské produkce. Meziroční pokles podle funkce

yHM = 14,44 - 0,37x ; R2 = 0,66 (12)

činí 0,37 procentního bodu s přiměřenou těsností závislosti.

Význam chovu skotu se podle souhrnné produkce mléka a masa snižuje ročně téměř o 1%.

V e p ř o v é m a s o

Produkce vepřového masa nabývá na významu, když podle funkce

yVM = 12,91 + 0,61x ; R2 = 0,85 (13)

se zvyšuje její podíl na agregované nabídce každoročně o 0,61 procentního bodu s vysokou těsností závislosti. Viz graf č. 8.

Graf č. 8

Image19.jpg

V e j c e

Podíl produkce vajec se podle lineární funkce nepatrně zvyšuje, avšak s nízkou těsností závislosti. Podstatně lepší vypovídací vlastnosti prokázala kvadratická funkce

yVE = 3,09 + 0,244x - 0,022x2 ; I2 = 0,56 (14)

která lépe odpovídá skutečným hodnotám podle nichž se podíl produkce vajec do roku 1993 zvyšoval s následným poklesem v dalších bodech analyzovaného období.

4. Shrnutí výsledků

Odvětvová restrukturalizace v průběhu první poloviny devadesátých let významně omezila rozsah agregované nabídky zemědělských výrobků s meziročním poklesem o 4,2 mld Kč, z toho produkce rostlinné výroby se snižuje o 1,3 mld Kč a živočišné výroby o 2,8 mld Kč ročně.

Vnitroodvětvové strukturální změny vyjadřující i změny konkurenceschopnosti jsou však pro jednotlivé produkty s různou dynamikou a různého směru. Viz tabulka č. 3

Dynamika strukturálních změn a úrovně konkurenceschopnosti

Tab. č. 3

Meziroční změna v bodech procentního podílu odvětví na hrubé zemědělské produkci

Pozitivní

Změna

Negativní

Změna

Vepřové maso

0,61

Mléko

0,49

Technické plodiny

0,41

Hovězí maso

0,37

Zeleniny

0,27

Pícniny a krmné okopaniny

0,13

Chmel

0,02

--

Vejce

0,02

--

Ovoce a vinné hrozny

0,004

--

V případě brambor, chmele, vajec, ovoce a vinných hroznů se jedná o odvětví bez prokazatelné vývojové tendence a jejich uvedení v přehledu strukturálních změn je pouze orientační, zatímco charakteristiky pro ostatní odvětví byly odvozeny z trendových funkcí s významnou těsností závislosti mezi proměnnými

Literatura:

Mze, VÚZE: Zelené zprávy 1994, 1995, 1996; 1966 r. v. 1994, 1995, 1996, 1997

ČSÚ: Statistické ročenky 1991, 1994, 1996

Tvrdoň J.: in Palán a kol.: Moderní řízení podniku, Verlag, 1999

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info