Katarální horečka ovcí opět hrozí, zatím v Maďarsku
21.10.2014 | SVS ČR
V uplynulém týdnu na jihu Maďarska ve dvou místech (Deszk a Hódmezövásárhely) diagnostikovali na hospodářství s chovem skotu katarální horečku, sérotypu 4. Jde o katarální horečku ovcí, neboli bluetongue, která postihuje kromě ovcí, také skot a kozy, a přenáší ji savý hmyz, speciálně jeden druh tiplíků.
Katarální horečka může způsobovat i velké úhyny postižených zvířat, zejména ale snižuje užitkovost, zvířatům působí problémy a při větším promoření stáda je ozdravení komplikovanější. Při výskytu této nákazy musí být vymezeno tzv. uzavřené pásmo o poloměru až 150 km okolo místa, kde byl virus prokázán. Z takto uzavřeného pásma je velmi omezen přesun zvířat do oblastí mimo pásmo, což má negativní dopad na obchod se živými zvířaty.
ČR je v současnosti považována za zemi bez výskytu bluetongue, ale zkušenosti s touto nákazou máme. Poslední případ bluetongue sérotypu 8 je z roku 2009. Od roku 2007, kdy byl zaznamenán první pozitivní případ, se až do dubna 2011 na celém území každoročně vakcinoval veškerý skot starší 3 měsíců a k tomu ovce a kozy. Díky tomu se nám podařilo tuto nákazu eliminovat.
Nicméně Státní veterinární správa nákazovou situaci v členských státech pečlivě monitoruje, a ačkoli je dnes nákazová situace v ČR dobrá, výskyt katarální horečky v Maďarsku nelze brát na lehkou váhu. Nákaza se tam dostala z východu, konkrétně z Bulharska, Rumunska a popřípadě Turecka, kde již mají letos zaznamenány desítky ohnisek. V současné době Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko nevakcinují.
S hlášeným ochlazením lze doufat, že aktivita tiplíků, přenašečů, poklesne, takže nedojde k rozšíření nákazy až na území ČR.
Každopádně lze doporučit chovatelům, aby sledovali svá stáda a každé podezření na nákazu ohlásili místně příslušné krajské veterinární správě.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje podporu poradenství pro zemědělce a potravináře (24.07.2026)
- NOVÉ TYPY UŠNÍCH ZNÁMEK CAISLEY (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)
- Od vlády nerespektující pravidla působí zavádění další EET pro podnikatele jako špatný vtip (24.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)
- K letošní sklizni s místopředsedou ASZ ČR Janem Šteflem v Českém rozhlase Plus (23.07.2026)
- Úrodu na vinicích ohrožují letošní vedra (23.07.2026)
- Fotky z koňské soutěže krásy. Tradice přežívá navzdory válkám (23.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby, ale strojírenská divize má výsledky horší (23.07.2026)
- Zemědělci na jihu Čech snižují stavy skotu, kvůli suchu nemají krmivo (22.07.2026)

Tweet



