Ječmene je dost, problémem je sladařská kvalita

HN - 2.9.1997

Jecmene je dost, problémem je kvalita potrebná pro jeho zpracování na slad

- Vlhký cervenec se projevil poškozením zrna a výskytem plísní

- Letos bylo oseto o 13 procent více polí, než tomu bylo vloni

Praha (jbn) - Nákup sladovnického jecmene z letošní sklizne se naplno rozbehl u našeho nejvetšího výrobce sladu a.s. Obchodní sladovny (OS). Tato spolecnost je zakládajícím clenem skupiny Tchecomalt Group, která sdružuje významné domácí sladarské firmy. Pro plánovaný objem výroby potrebuje Tchecomalt Group z letošní sklizne nakoupit približne 400 tisíc tun kvalitního sladovnického jecmene. Rocní spotreba sladu v CR je asi 600 tisíc tun.

"Na hodnocení letošní sklizne je zatím ješte príliš brzo," tvrdí tiskový mluvcí OS Vladislav Janecek. Presto si lze podle nej udelat urcitou predstavu o sklizeném množství i kvalite. Odhady CSÚ hovorí o sklizni jarního jecmene asi 1,95 miliónu tun, což je v podstate dostatecné množství. Muže zato predevším nárust osevních ploch, který letos cinil u této komodity 13 procent v porovnání s rokem 1996.

Problémy jsou ale s jeho kvalitou. Jecmen z letošní sklizne se sice vyznacuje sladarsky príznivým nižším obsahem dusíkatých látek a vyšším podílem škrobu, vlhké pocasí v cervenci se však projevilo vyšším poškozením a výskytem plísní. Jecmene, který by byl vhodný ke zpracování na slad, tak nebude tolik, kolik se cekalo. S podobnými problémy se domácí výrobci sladu potýkali už loni.

Smlouvy na dodávku jecmene z letošní sklizne pritom uzavíral Tchecomalt Group se zemedelci již od zacátku letošního roku. Veškeré smluvní podmínky zahrnují jakostní specifikaci, srážkový systém i množstevní príplatky a platí i nadále v nezmenené podobe. Temto jakostním specifikacím podle Janecka ale sklizené partie u rady pestitelu neodpovídají. V techto prípadech Tchecomalt Group vykupuje i jecmen s parametry krmného obilí a ten následne vymenuje s podniky ZZN za kvalitnejší sladovnické partie. Tímto zpusobem se skupina snaží také kompenzovat zálohy, které zemedelcum poskytla ve forme osiva, agrochemie i prímých financních záloh. Objem takto poskytnutých prostredku letos jen za OS presáhl cástku 200 miliónu korun.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info