Jarní odplevelení obilnin z hlediska efektivnosti

Hlavní pestovanou plodinou v zemedelských podnicích zustávají a jiste i nadále zustanou obilniny. Proto má jejich ekonomický výsledek stále rozhodující vliv na celkovou ekonomiku podniku. Cílem by však nemel být ani maximální výnos "za každou cenu", ale ani osetí co nejvíce hektaru s minimálními náklady.

Žádný z uvedených zpusobu nevede k maximalizaci zisku, tedy rozdílu mezi náklady a tržbou, vetšinou pocítaném na jednotku produkce. Skutecností zustává, že maximálního zisku se dosahuje v podnicích s vysokou intenzitou pestování pri soucasném efektivním používání nákladu.

Intenzita ano - ale pozor na náklady

Jedinou správnou cestou pro ziskovost zemedelské výroby je udržení dostatecné intenzity jednotlivých výrob, tedy i plodin. Pri zvažování samotných nákladu by kritéria nemela hledat nejlevnejší rešení, ale rešení nabízející nejvetší návratnost daného intenzifikacního faktoru. Typickým príkladem muže být zvažování zpusobu odplevelení obilnin, které se dnes porídí již od 210 Kc/ha pri použití prípravku na bázi MCPA, nebo i za 1200 Kc/ha pri použití drahých podzimních prípravku. Pritom ani jedna z techto krajností není cestou optimální, nebot použití samotného MCPA navýší výnos oproti kontrole zhruba o 7-10 %, pritom kvalitní odplevelení obilniny muže navýšit výnos o 30-50 %. Na druhé strane použití nejdražšího rešení nevede automaticky k nejlepšímu výsledku a prípadný nárust výnosu již nekryje zvýšené náklady.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info