Podpůrný fond zastavil kvůli slintavce kontroly v podnicích s živočišnou výrobou
28.03.2025 | ČTK
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) nebude až do odvolání provádět kontroly v podnicích s živočišnou výrobou. K opatření fond přistoupil v reakci na výskyt slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku, cílem je zmenšit potenciální riziko přenosu nákazy a ochránit hospodářská zvířata v ČR. Fond o tom dnes informoval na webu. Na minimum omezuje kontroly také Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který mezi zemědělce zprostředkovává finanční podpory z EU a národních zdrojů.
Nákaza se zatím šíří na Slovensku a v Maďarsku, Česko proto kvůli riziku přenosu zakázalo ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska dovoz zvířat i tepelně neopracovaných živočišných produktů.
"Přijatým opatřením se snažíme eliminovat možná rizika související se šířením nákazy s důrazem na bezpečnost a zdraví chovů na území České republiky,“ uvedl předseda představenstva Josef Kučera.
Fond provádí kontroly na farmách ještě před poskytnutím i v průběhu poskytování podpor, část jich uskutečňuje přímo na místě. Zaměstnanci ověřují, zda žadatel plní podmínky pro získání dotace. V roce 2023 fond podle své výroční zprávy realizoval 223 kontrol a zkontroloval 1216 smluv.
Podpůrný fond zahrnuje více než deset programů, ve kterých poskytuje zemědělcům peníze například na pojištění, nákup zemědělské půdy nebo na pokrytí části úroků z komerčních úvěrů. V roce 2023 fond přijal 14.034 žádostí o podporu, jednalo se o podpory za více než 2,5 miliardy korun.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nepřenosná, postihuje ovce, kozy, skot, prasata a další přežvýkavce. V ČR byla nákaza naposledy zjištěná v roce 1975.
Zemědělské dotace v ČR rozděluje ještě Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). V roce 2023 SZIF uskutečnil 5734 kontrol na místě, což bylo nejvíce od roku 2014. Loni počet kontrol oproti roku 2023 klesl na polovinu. Také SZIF omezuje počet kontrol, k úplnému zastavení kontrol ale přistoupit nemůže, protože by nemohlo dojít k proplacení dotací. Na dotaz ČTK to dnes odpoledne řekla mluvčí fondu Eva Češpiva. "Postupujeme stejně jako v případě podzimních povodní, kdy před kontrolou chovů žadatele kontaktujeme telefonicky a ujistíme se, že je kontrola na místě v tuto chvíli možná," dodala Češpiva.
V Česku je kvůli zamezení zavlečení nákazy kromě zákazu dovozu zvířat omezená také nákladní doprava a vstup do farem, nesmí tam vstupovat osoby, které se v posledních 21 dnech pohybovaly v uzavřených pásmech kolem ohniska v Maďarsku a na Slovensku. Dnes kvůli šíření nákazy přibyl zákaz vstupu veřejnosti do obor v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.
trp mha
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Rozvoj solárů nad českými sady a vinicemi brzdí čekání na dotace a pokyny (01.04.2025)
- Farmářka pěstuje zeleninu jako za starých časů. Její řepa už získala ocenění (01.04.2025)
- Do Česka o víkendu dorazí arktický vzduch, může ohrozit úrodu meruněk (01.04.2025)
- Ministr zemědělství ke slintavce a kulhavce: Žádám zemědělce i veřejnost, aby dodržovali všechna nařízená i preventivní opatření (01.04.2025)
- Vinium - úroda vína v roce 2024 (01.04.2025)
- Zákaz návštěv externích ošetřovatelů kopyt a stříhačů vlny na farmách (01.04.2025)
- Slovenská vláda vyčlenila peníze a vojáky v souvislosti s nákazou skotu (31.03.2025)
- Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena (31.03.2025)
- Ty, kdo týrají zvířata, většinou vypudí samotný kolektiv, zní od zemědělců (31.03.2025)
- Robotizace zemědělství znamená vysoké náklady i efektivitu, vzorem je Japonsko (31.03.2025)