IODOSULFURON-METHYL Na A PŘÍPRAVKY HUSAR A SEKATOR - NOVÉ NÁSTROJE K ÚČINNÉMU HUBENÍ PLEVELŮ V OBILNINÁCH

RNDr. Kamil Schützner,

AgrEvo CR/SR spol. s r. o., Brno

Summary

Iodosulfuron-methyl sodium is a new selective postemergent herbicide from sulphonylurea group. The herbicide was developed in second half of nineties by the company Hoechst Schering AgrEvo Berlin, Germany for use in cereals. Iodosulfuron-methyl sodium is highly effective against annual grasses, e. g. Apera s.v., Lolium sp., Poa sp., Phallaris sp. and Avena f. Beside grasses iodosulfuron-methyl sodium can kill important dicot weeds too, e. g. Cirsium a., Galium ap., Lamium sp., Matricaria sp., Stellaria m., Raphanus r. and many others. In contrary to other su´s it also kills by higher dose rates Viola sp.

Iodosulfuron-methyl sodium is efficient at low temperatures - at 0 °C already.

Formulated products Husar and Sekator based on iodosulfuron-methyl sodium have been tested in Czech republic since 1997. Both herbicides were submitted for registration in spring 1999. Husar should be used in winter wheat against Apera and dicot weeds (incl. Cirsium a. and Galium ap.), Sekator against dicot weeds (incl. Cirsium a. and Galium ap.) in both winter and spring wheat and in spring and winter barley.

Souhrn

Iodosulfuron-methyl Na je nový selektivní postemergentní herbicid ze skupiny sulfonylmočovin, který vyvinula ve druhé polovině devadesátých let pro použití v obilninách společnost Hoechst Schering AgrEvo Berlin, SRN. Iodosulfuron-methyl Na je vysoce účinný proti plevelným travám, jako je např. chundelka metlice, jílky, lipnice, lesknice a oves hluchý. Vedle trav hubí iodosulfuron-methyl Na i významné dvouděložné plevele, včetně obtížně hubitelných jako jsou např. pcháč oset, svízel přítula, hluchavky, heřmánky, ptačinec žabinec, ředkev ohnice a řadu dalších. Na rozdíl od jiných sulfonylmočovin účinkuje při horní hranici dávkování dobře i proti violkám.

Iodosulfuron-methyl Na spolehlivě účinkuje již při nízkých teplotách od 0 °C.

V České republice je pokusně ověřován od roku 1997 ve formě přípravků Husar a Sekator. U obou přípravků byla na jaře 1999 podána žádost o registraci. Husar je určen k hubení chundelky metlice a dvouděložných plevelů včetně pcháče osetu a svízele přítuly v ozimé pšenici bez podsevu, Sekator k hubení dvouděložných plevelů včetně pcháče osetu a svízele přítuly v ozimé a jarní pšenici bez podsevu a jarním a ozimém ječmeni bez podsevu.

Iodosulfuron-methyl Na - charakteristika

Iodosulfuron-methyl Na, účinná látka přípravků Husar a Sekator patří do skupiny sulfonylmočovin. Jeho mechanizmem účinku je inhibice enzymu acetolaktát syntetázy. První viditelné symptomy herbicidního účinku se dostavují již těsně po aplikaci. Zasažené citlivé plevele přestávají ihned po aplikaci růst, přestávají konkurovat obilnině, objevují se na nich chlorózy, nekrózy a postupně během 4-6 týdnů po aplikaci s ohledem na klimatické podmínky odumírají.

Iodosulfuron-methyl Na účinkuje již při teplotách od 0 °C. Teplo, vyšší vzdušná vlhkost a vlhká půda v období aplikace účinek urychlují, sucho a další nepříznivé podmínky pro růst plevelů naopak zpomalují.

Podobně jako u ostatních látek ze skupiny sulfonylmočovin se jedná o systemický herbicid. Je po aplikaci na list rozváděn jak do růstových vrcholků, tak i do báze stonků a kořenů. Jeho příjem dvouděložnými rostlinami je rychlejší, než v případě trav a rovněž tak i transport uvnitř rostlinných tkání. Je přijímán převážně listy plevelů, v menší míře i prostřednictvím kořenů z půdy. Má v závislosti na dávce a klimatických a půdních podmínkách reziduální účinnost po dobu 2-3 týdnů. Po aplikaci jsou tedy účinně hubeny i dosud nevzešlé plevele. Tato skutečnost má veliký význam především při podzimní aplikaci, kdy se účinkem nízkých teplot odbourání v půdě zpomaluje a jsou spolehlivě hubeny i plevele vzcházející pozdě na podzim, během zimy i počátkem jara.

Iodosulfuron-methyl je rostlinkami plevelů přijímán velmi rychle; při aplikaci na suché rostlinky prakticky úplně během 2 hodin po postřiku. Déšť 2 hodiny po aplikaci tedy již účinek nesnižuje.

Spektrum účinnosti

Iodosulfuron-methyl Na je širokospektrý herbicid, hubící řadu jednoletých trav, zejména chundelku metlici a dvouděložných plevelů, včetně obtížně hubitelných jako je pcháč oset a svízel přítula. Podrobnosti jsou uvedeny u charakteristiky přípravků Husar a Sekator.

Odbourání v půdě

V půdě je iodosulfuron-methyl Na odbouráván mikrobiálně a chemickou hydrolýzou. Na povrchu půdy dále podléhá rychlé fotodegradaci. Rychlost odbourání v polních podmínkách se velmi liší podle půdních a klimatických faktorů, DT 90 ve středoevropských podmínkách (zjištěno biotestem) činí 42-85 dní. Obecně platí, že rychlost degradace je příznivě ovlivňována vyšší mikrobiální aktivitou půdy, vyššími teplotami a vyšší půdní vlhkostí a naopak zpomalována za sucha a chladu. Významný vliv na rychlost odbourání má hodnota pH půdy a degradace v alkalických půdách je pomalejší.

Ani v případě opakovaných každoročních aplikací přípravků na bázi iodosulfuronu-methyl Na na témž pozemku nedochází k akumulaci účinné látky ani metabolitů v půdě. Při obvyklém průběhu počasí a obvyklých srážkách tedy poškození následných plodin v rámci běžného osevního postupu nehrozí. Naše obecné doporučení týkající se následných plodin uvádím dále za charakteristikou přípravků Husar a Sekator.

Selektivita v obilninách

V rostlince pšenice je iodosulfuron-methyl Na mnohem rychleji metabolizován, než v rostlinách plevelných trav, což znamená, že jeho selektivita je fyziologická a je založena na odlišné degradaci. Navíc je ve formulaci zabudován i "safener" mefenpyr-diethyl, který odbourání herbicidu v obilnině ještě více urychluje a tak její citlivost k herbicidu ještě snižuje.

Iodosulfuron-methyl Na je proto v obilninách i v nejvyšších doporučovaných dávkách spolehlivě selektivní. Proto může být bez rizika poškození v dávce do 10 g/ha účinné látky na ha aplikován od fáze 2-3 listů až do objevení se praporcového listu obilniny v pšenici ozimé a jarní, žitě a tritikale, jarní ječmeny zpravidla tolerují dávku do 7,5 g/ha.

Z důvodů optimální růstové fáze plevelů však tak pozdní aplikaci nedoporučujeme. Podrobnosti jsou uvedeny v charakteristice přípravků Husar a Sekator.

Adjuvanty

Plevelohubný účinek iodosulfuronu-methyl Na je zejména za méně příznivých podmínek (dlouhodobé sucho, přerostlé plevele) významně posilován přídavkem vhodného adjuvantu. Z řady pokusů provedených jak v zahraničí, tak i u nás vyplynulo, že nejlepší podpůrný účinek mají adjuvanty na bázi methylesteru řepkového oleje (např. Istroekol a po registraci i Mero), poněkud slabší, avšak postačující účinek vykázal i Ekol. Obdobný synergický účinek má i kombinace s DAM 390. Je velmi významné, že selektivita vůči obilnině není v těchto případech snížena.

Vliv na životní prostředí

V doporučovaných dávkách iodosulfuron-methyl Na není nebezpečný pro užitečný hmyz, včely, ptáky, zvěř, dešťovky ani půdní bakterie a ryby. Jak lze u herbicidu očekávat, hubí však řasy a vyšší vodní rostliny a proto nesmí přípravek, postřik ani prázdné obaly zasáhnout vodoteče a rybníky.

Registrace v České republice

V současné době probíhá v ČR registrační řízení s přípravky Husar a Sekator, kterému předcházely rozsáhlé pokusy u nás i v jiných zemích. Věřím, že oba přípravky budou registrovány zavčas před jarní sezónou roku 2000 a stanou se nedílnou součástí systémů hubení plevelů v obilninách.

Klasifikace

Iodosulfuron-methyl Na i přípravky na jeho bázi vykazují jen zcela nepatrnou toxicitu vůči teplokrevným živočichům; vzhledem k tomu však, že účinná látka je ve formě sodné soli, dráždí přípravky pokožku a sliznice. Zejména v případě zasažení očí může dojít k jejich těžkému poškození a proto je při práci nutno zabránit jejich zasažení a vždy používat předepsané ochranné prostředky. Přípravky Husar a Sekator proto budou po registraci klasifikovány jako Xi - dráždivý.

Charakteristika přípravku Husar

Husar je selektivní herbicid, ve vodě dispergovatelný granulát k hubení chundelky metlice, svízele přítuly a dalších dvouděložných plevelů v ozimé pšenici bez podsevu při postemergentní aplikaci. Registrace v ČR se předpokládá počátkem roku 2000.

Účinná látka:

5% iodosulfuron-methyl Na a 15 % mefenpyr-diethyl (safener).

Spektrum účinnosti:

Přípravek Husar spolehlivě hubí při postemergentní aplikaci v dávce 100-200 g/ha řadu jednoletých trav, zejména chundelku metlici, lipnice, jílky a dále lesknice. Při vyšší hranici dávkování účinkuje i na oves hluchý.

Z dvouděložných plevelů hubí v dávce od 100 g/ha heřmánky, hořčici rolní, kokošku pastuší tobolku, kopretinu osenní, laskavce, lebedy, ptačinec žabinec, rmeny, ředkev ohnici, svízel přítulu, výdrol slunečnice a řepky. Od 150 g/ha hubí navíc i drchničku rolní, hlaváčky, hluchavky, chrpu modrák, jetel, merlíky, kolenec rolní, konopice, mák vlčí, mléče, pryskyřník plazivý, ostropestřec mariánský, pěťoury, pcháč oset, pomněnku rolní, rdesna, slézy, starček obecný, šťovíky a vikve. Při horní hranici dávkování hubí i violky. Méně citlivé jsou zemědým lékařský a rozrazily.

Způsob použití:

Husar je velmi flexibilní přípravek. Lze jej aplikovat na podzim nebo na jaře kdykoliv od fáze 2-3 listů pšenice až do třetího kolénka; optimálně však do konce odnožování obilniny, neboť při pozdější aplikaci bývají plevele zpravidla přerostlé a účinek již nemusí být spolehlivý. Nejlepší účinnosti se dosáhne při aplikaci na mladé, aktivně rostoucí plevele. Trávy jsou nejcitlivější od fáze 2-3 listů až do konce odnožování, dvouděložné plevele od vzcházení do 6 listů; později účinnost, zejména za nepříznivých podmínek klesá. Za příznivých klimatických podmínek však hubí i více vzrostlé plevele.

Pcháč oset je huben v dávce 150-200 g/ha nejlépe ve fázi přízemní růžice až do výšky cca 15 cm.

Přípravek spolehlivě účinkuje již při nízkých teplotách od 0 °C.

Nedoporučujeme aplikovat na porost oslabený suchem, mrazem či naopak vysokými teplotami a podmáčením.

Účinnost přípravku na obtížněji hubitelné nebo přerostlé plevele je zejména za nepříznivých podmínek (dlouhodobé sucho, dlouhodobé chladné období) posilována přídavkem adjuvantu, a to nejlépe methylovaného řepkového oleje - např. Istroekol či po registraci Mero; podobný synergický účinek má i kombinace s DAM 390. Poněkud méně efektivní je přídavek adjuvantu typu Ekol. Přídavek adjuvantu při podzimních aplikacích není vzhledem ke malým plevelům zapotřebí.

Husar není vzhledem k velmi širokému spektru účinnosti zpravidla zapotřebí mísit s jinými herbicidy, pouze při velmi silném zaplevelení violkami, zemědýmem a rozrazily je vhodné jej kombinovat s přípravkem Cobra 24 EC.

Dávkování:

V závislosti na intenzitě zaplevelení a vývojové fázi plevelů se doporučuje dávka v rozmezí 100-200 g/ha sólo eventuelně s 1 l/ha Istroekolu či Mero nebo s DAM 390.

Nižší dávka se použije do počátku odnožování chundelky metlice, při pokročilejších růstových fázích chundelky a při podmínkách nepříznivých pro růst a vývoj plevelů se dávka úměrně zvýší.

Charakteristika přípravku Sekator

Sekator je postřikový přípravek, selektivní systemický herbicid ve formě ve vodě dispergovatelného granulátu k hubení ozimých i jarních dvouděložných plevelů, včetně svízele přítuly, heřmánků, pcháče osetu a dalších v pšenici ozimé a jarní a ječmeni jarním a ozimém bez podsevu při postemergentní aplikaci. Registrace v ČR se předpokládá počátkem roku 2000.

Účinná látka:

1,25% iodosulfuron-methyl Na + 5% amidosulfuron+ 12,5% mefenpyr-diethyl (safener)

Spektrum účinnosti:

Přípravek Sekator spolehlivě hubí při postemergentní aplikaci v dávce od 200g/ha brukvovité plevele, drchničku rolní, heřmánky, kokošku pastuší tobolku, laskavce, lebedy, lilek černý, pěťour, pomněnku rolní, pryskyřník plazivý, ptačinec žabinec, rmeny, starček obecný, svízel přítulu, výdrol řepky a slunečnice.

V dávce od 250 g/ha jsou dále hubeny hluchavky, konopice, merlíky, pcháč oset, rdesna, rozrazily, vlčí mák a zemědým lékařský.

Slaběji či nedostatečně účinkuje na chrpu modrák, starček, vikve a violky.

Způsob použití:

Sekator je velmi flexibilní přípravek. Lze jej aplikovat kdykoliv na podzim či na jaře od fáze dvou listů do objevení se třetího kolénka (fáze 33); optimálně však do konce odnožování obilniny, neboť při pozdější aplikaci bývají plevele zpravidla přerostlé a účinek nemusí být za všech okolností spolehlivý.

Nejlepší účinnosti se dosáhne při aplikaci na mladé, aktivně rostoucí plevele za podmínek příznivých pro růst a vývoj rostlin. Dvouděložné plevele jsou nejcitlivější od vzcházení do 6 listů; později účinnost, zejména za nepříznivých podmínek a u méně citlivých plevelných druhů může klesat. Svízel přítula je v dávce 250 g/ha huben do fáze 8 přeslenů, v dávce 300 g/ha do 10 přeslenů. Nejvhodnějším termínem pro hubení pcháče osetu je od fáze přízemní růžice až do výšky 10-15 cm.

Účinnost přípravku na obtížněji hubitelné nebo přerostlé plevele je zejména za nepříznivých podmínek (dlouhodobé sucho, dlouhodobé chladné období) posilována přídavkem adjuvantu, a to nejlépe methylovaného řepkového oleje - např. Istroekol či po registraci Mero; podobný synergický účinek má i kombinace s DAM 390. Poněkud méně efektivní je přídavek adjuvantu typu Ekol. Přídavek adjuvantu při podzimních aplikacích nebývá zpravidla vzhledem ke malým plevelům zapotřebí.

Sekator spolehlivě účinkuje již při nízkých teplotách od 0 °C.

V případě silného výskytu méně citlivých plevelů, jako jsou violky, rozrazily a hluchavky je vhodné Sekator kombinovat s přípravkem Cobra 24 EC. Sekator lze dále mísit s běžně používanými graminicidy.

Sekator doporučujeme neaplikovat na porost oslabený nepříznivými povětrnostními podmínkami a podmáčením.

Společné informace pro přípravky Husar a Sekator

Mísitelnost

Přípravky Husar a Sekator lze kombinovat, vedle již uvedených přípravků, s Retacelem Extra, DAM 390 (v pokusech se velmi osvědčily i "trojkombinace" Husar či Sekator+ DAM + Retacel), s listovými hnojivy řady Wuxal a běžně používanými fungicidy (Sportak HF, Sportak Alpha HF, Flamenco, Granit aj.) a insekticidy (Decis aj.). Podmínkou je shoda optimálních aplikačních termínů pro oba partnery.

Následné plodiny po aplikaci přípravků Husar a Sekator

Účinné látkami obou přípravků jsou ze skupiny sulfonylmočovin. O herbicidech ze skupiny sulfonylmočovin je známo, že mohou i ve stopových množstvích poškodit některé citlivé následné plodiny.

Účinné látky iodosulfuron-methyl Na i amidosulfuron jsou v běžných zemědělských půdách odbourávány a nebezpečí pro následné plodiny při normálním průběhu počasí a dodržení doporučených dávek nehrozí. Přesto je však nutno upozornit na skutečnost, že dlouhodobé sucho (srážky méně než 150 mm během vegetační sezóny po aplikaci) eventuelně delší chladné období po aplikaci mohou odbourání v půdě zpomalit. Rovněž na alkalických půdách a velmi lehkých písčitých půdách může dojít ke zpomalení odbourání účinné látky.

Proto pro posílení jistoty doporučujeme po jarní aplikaci přípravků Husar a Sekator, pokud má být v daném roce vysévána ozimá řepka, vždy provést před výsevem orbu. Výsev bezorebným způsobem nedoporučujeme.

Pokud v období mezi aplikací přípravku a výsevem spadlo méně než 150 mm srážek a uplynulo méně než 120 dní (Husar) či 100 dní (Sekator), vysévat ozimou řepku raději nedoporučujeme, neboť při souhrnu nepříznivých okolností může dojít k jejich poškození. Rovněž tak nedoporučujeme po aplikaci přípravku Husar či Sekator vysévat řepku na pozemcích s alkalickou půdou a na pozemcích s velmi lehkou, písčitou půdou.

Pokud bylo vzhledem k poškození mrazem či z jiných důvodů nutno zlikvidovat obilninu ošetřenou na jaře, lze 15 dní po aplikaci bezorebně vysévat jarní pšenici či po orbě jarní pšenici a jarní ječmen.

Na jaře roku následujícího po jarní aplikaci přípravků Husar či Sekator lze vysévat libovolnou plodinu.

Pokud byly přípravky Husar nebo Sekator použity na podzim, lze na jaře v případě nutnosti přisévat pouze jarní pšenici. Po provedení orby lze jako eventuelní jarní náhradní osev vyset jarní pšenici, jarní ječmen nebo kukuřici. Po jejich sklizni lze v tomto případě vysévat libovolnou plodinu bez omezení.

Příprava postřikové kapaliny

Při odměřování přípravku používejte výhradně nové originální odměrky, přiložené k danému balení. Nepoužívejte jakékoliv jiné odměrky nebo odměrky z dřívějších let!

Odměřené množství přípravku se pomalu nasype za stálého míchání do předmíchávacího zařízení nebo nádrže postřikovače naplněné do poloviny vodou, doplní na požadovaný objem a potom se důkladně rozmíchá. Při přípravě směsí nelze mísit koncentráty, přípravky se vpravují do nádrže odděleně. Vždy kontrolujte fyzikální kompatibilitu tankmixů v menší nádobě při správném naředění. Kontrolujte možnost vzniku sraženin v tomto vzorku po 10 min. stání!

Pokud má být jako nosič postřiku použit DAM 390, doporučujeme příslušné množství přípravku předem rozmíchat v malém množství vody a tuto směs po rozpuštění nalít do nádrže postřikovače naplněné DAMem a vše důkladně promíchat.

Technika postřiku:

Přípravky Husar a Sekator lze aplikovat běžnými postřikovači, které zabezpečí přesné a rovnoměrné dávkování. Při pozemní aplikaci doporučujeme použít dávku vody 100-400 l/ha, při letecké aplikaci 30-80 l/ha.

Čištění postřikovače

Zvláštní pozornost je nutno, podobně jako v případě ostatních přípravků na bázi sulfonylmočovin, věnovat řádnému vyčištění postřikovače po aplikaci. Aby se zabránilo poškození plodin ošetřovaných následně po použití přípravku, musejí být všechny jeho stopy z postřikovače odstraněny nejlépe následujícím způsobem:

1. Po vystříkání je nutno nádrž, ramena a trysky vyplachovat čistou vodou po dobu aspoň 10 minut.

2. Je nutno pečlivě vyčistit filtry.

3. Přidat do nádrže postřikovače chlorové vápno v množství 100 g na 100 l vody, roztok důkladně promíchat, nechat cca 15 minut působit.

4. Potom vypustit zbytek roztoku a vše důkladně propláchnout čistou vodou.

Kontaktní adresa: RNDr. Kamil Schützner; AgrEvo ČR/SR; Řeznická 1; 602 00 Brno

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info