Opatření proti slintavce lze zrušit 30 dnů po likvidaci poslední nakažené zvěře

Mimořádná opatření zakazující například převoz zvířat a živočišných produktů ze Slovenska do Česka bude možné zrušit 30 dnů od likvidace posledního hospodářského zvířete nakaženého slintavkou na Slovensku. Je ale nutné, aby v této lhůtě nebylo v zemi potvrzené žádné další ohnisko. Novinářům to dnes před jednáním vlády řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dodal, že při rušení opatření bude postupovat striktně podle veterinárních pravidel a doporučení Světové organizace pro zdraví zvířat (WOAH).

"V okamžiku, kdy bude na Slovensku, kde dnes nákaza je, zlikvidováno poslední nakažené hospodářské zvíře, tak od toho okamžiku běží 30 denní lhůta, a pokud v průběhu té lhůty se nikde žádné ohnisko neobjeví, tak je možné bezpečně mimořádná veterinární opatření zrušit," řekl Výborný. Upozornil na to, že zároveň musí být vydezinfikované stáje, případně i další prostory v ohniscích nákazy. "Budeme postupovat naprosto striktně podle veterinárních pravidel a doporučení světové veterinární organizace WOAH," dodal ministr.

Státní veterinární správa (SVS) na dotaz ČTK uvedla, že doba rušení mimořádných opatření záleží na rozhodnutí státu, tedy správy a ministerstva zemědělství. "Opatření budou pravděpodobně v nějaké formě platná po dobu, kdy bude existovat riziko šíření slintavky na naše území. Bude hodně záležet na vývoji situace s nákazou," uvedl zástupce mluvčího SVS Petr Majer.

Opatření by se podle správy rušila v několika fázích. Nejprve by se nejspíš zrušila omezení uplatňovaná vůči ostatním členským státům, například zákaz dovozu zvířat, která mohou nemoc dostat, a živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Následně by přišla na řadu opatření na hranicích. Opatření uplatňovaná pro ČR, třeba zvýšení biologické bezpečnosti v chovech, by patrně ještě po nějakou dobu zůstala v platnosti, uvedl Majer.

V Česku v současnosti platí zákaz dovozu zvířat, živočišných produktů a krmiv ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska. Omezená je také nákladní doprava ze Slovenska, na některých hraničních přechodech jsou zavedené kontroly vozidel nad 3,5 tuny a vybraná auta musí podstoupit dezinfekci. Mimořádná opatření zároveň zakazují vstup lidí do některých obor nebo vstup do farem osobám upravujícím zvířatům paznehty a stříhající jim vlnu.

Zemědělci včetně potravinářů a některých chovatelských svazů už dříve vyzvali ke zpřísnění opatření. Ministerstvo zemědělství reagovalo, že například zavedení plošné dezinfekce všech osobních aut na hranicích by bylo technicky i logisticky velmi obtížné, navíc by takové opatření znamenalo výrazné komplikace v přeshraničním provozu a každodenním životě občanů. Plošný zákaz dovozu zvířat ze všech okolních států, včetně těch, kde se nákaza nevyskytuje, což někteří farmáři požadovali, by byl podle resortu nelegální a ČR by čelila sankcím od Evropské komise.

Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné. V současnosti se nákaza šíří na Slovensku a v Maďarsku.

trp ptd

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics

Pondělí
Přeháňky, bouřky
20 °C
Úterý
Polojasno
19 °C
Středa
Polojasno
20 °C

Počasí


Kalendář

poútstčtsone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Podporujeme utipa.info