Hovězí v USA je rekordně drahé
24.01.2014 | Colosseum
Nejaktivnější kontrakt na burze CME posílil během včerejší obchodní seance o 4 procenta na 1,418 dolarů za libru. Cena hovězího roste desátým dnem v řadě a dosahuje tak nejvyšších úrovní od roku 1964, kdy hovězí futures kontrakt byl poprvé obchodován.
Celkový počet skotu v USA se minulý rok zmenšil šestý rok v řadě na nejnižší úroveň od roku 1952. Rekordní sucha v roce 2011 zničily pastviny v Texasu, kde je nejvíce skotu v USA. Následně vysoké ceny krmiva donutily některé farmáře k prodejům stád. Celosvětová spotřeba hovězího byla podle odhadů minulý rok nejvyšší od roku 2008. Export amerického hovězího vzrostl meziročně o 4,4 procenta v prvních jedenácti měsících minulého roku. Cena hovězího vzrostla o 19 procent od konce června.
Růst ceny hovězího by mohl být zpomalen vysokými exporty masa z Brazílie a Austrálie. Podle odhadů americké vlády Brazílie na trhy tento rok dodá o 7,8 procenta více masa než v minulém roce. Export z Brazilie, Argentiny a Uruguaje by měl tento rok vzrůst o 17 procent. Sucho a vysoké ceny krmiv nutí australské farmáře vybíjet svoje stáda. To by mělo způsobit nárůst exportu hovězího z Austrálie o 7 procent v tomto roce.
Další články v kategorii Zemědělství
- Umělá inteligence a senzory pomáhají s kontrolou porodů (28.07.2026)
- Zemědělci sklízí rychleji než loni, obilnin posekali polovinu, řepky dvě třetiny (28.07.2026)
- Nejsme pašeráci, jen přežíváme. Proč chudí Kolumbijci neopouštějí pěstování koky (28.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství začne opět přijímat žádostí na podporu vodárenské infrastruktury. Na projekty přidá dalších 400 milionů korun (28.07.2026)
- Přebytek tlačí cenu mléka dolů, někde je levnější než voda (27.07.2026)
- Petr Richter: Snažíme se zákazníkovi nabízet, co by si přál (27.07.2026)
- Dieselová krize sužuje chudé farmáře v Africe a Asii. Bez nafty vysychají pole (27.07.2026)
- Úroda ovoce bude letos kvůli mrazům a kroupám poloviční. Pojištěná není ani desetina sadů (27.07.2026)
- Živý venkov potřebuje místní hospodáře (27.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje podporu poradenství pro zemědělce a potravináře (24.07.2026)

Tweet



