Hejtmanka Pecková navštívila farmy členů ASZ ČR: Sedláci dělají spoustu skvělé práce

V úterý 2. dubna navštívila Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje, tři statky členů Asociace soukromého zemědělství (ASZ ČR). Hejtmanku na cestě doprovodila rovněž radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková, náměstek hejtmanky pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Jiří Snížek a Lucie Cirkva Chocholová, předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch. První zastávka byla na Farmě rodiny Cihlářových v Milošovicích u Zruče nad Sázavou (ASZ Benešov), následovala nedaleká Ekofarma Špiritovi v Radvančicích (ASZ Benešov) a cesta byla zakončena návštěvou rodinného statku Zapletalových v Nové Vsi I u Kolína (ASZ Kolín, Kutná Hora, Nymburk). ASZ ČR reprezentovali její předseda Jaroslav Šebek, tajemnice Veronika Jenikovská a také jednotliví členové z okolních regionů Asociace.

Hejtmanka Petra Pecková již nejednou vyjádřila podporu členům ASZ ČR a selskému způsobu hospodaření. Například se zúčastnila předávání ocenění při vyhlašování výsledků soutěže Farma roku nebo programu Pestrá krajina a některé z vyhlášených i osobně navštívila. Také Cihlářovi byli oceněni v soutěži Farma roku a za rok 2023 obdrželi zlatou medaili v programu Pestrá krajina. Cihlářovi obhospodařují 76 hektarů zemědělské půdy a v průměru chovají kolem 120 kusů skotu. Porota programu Pestrá krajina ocenila mimo jiné přirozené hospodaření celé rodiny s citem pro krajinu, kvalitu půdy a výjimečně ohleduplný přístup ke zvířatům. Během úterní návštěvy připravila rodina Cihlářových pohoštění vytvořené z mléčných produktů a představila nejenom samotné prostory statku, ale také jejich přístup k hospodaření, krajině a péči o zvířata.

Radek Cihlář zdůraznil, že jejich rodinná farma je založena na práci všech rodinných příslušníků. Jejich děti vážně uvažují o následování rodičů a na otázku hejtmanky, zda opravdu chtějí být sedláci, syn Cihlářových potvrdil, že by nic jiného ani dělat nechtěl. Rodina má dobrou pověst v celém okolí, z něhož místní dojíždějí na statek pro čerstvé mléko a pro výrobky prodávané ze dvora. Mlékem tak zásobují nejenom samotné Milošovice, ale také vedlejší obec – k Cihlářovým dojíždí několik desítek rodin. Radek Cihlář proto zdůraznil, že nesouhlasí s falešným dělením na produktivní a neproduktivní zemědělce. Přestože jejich statek není žádný obří podnik, dokáže uživit rodinu a dodávat kvalitní lokální suroviny celému okolí.

Nadšení a oddanost péči o krajinu a zvířata byly patrné rovněž během návštěvy Ekofarmy Špiritovi. Tato rodina hospodaří v ekologickém režimu na 250 hektarech půdy a věnuje se především chovu masných simentálů. Petra Pecková ocenila, že Špiritovi udržují i v současnosti dlouholetou rodinnou tradici – předci paní Špiritové zdejší krajinu obhospodařovali již před 180 lety. Přestože Špiritovi nezačínali – jako značná část farmářů – se svým hospodařením na začátku 90. let, ale až po přelomu milénia, jejich statek je obdivuhodně zrekonstruován a představuje ukázku píle a snahy věnované lokální krajině a produkci. Nyní Špiritovi plánují zřídit ještě minijatka a bourárnu.

Další statek s úctyhodnou historií patří rodině Zapletalových. Ti hospodaří na přibližně 290 hektarech půdy a jádrem jejich produkce je rostlinná výroba. Provozují navíc také penzion a pan Zapletal působí jako starosta obce Nová Ves I blízko Kolína. Hejtmanku pobavil Miloslav Zapletal svým vyprávěním o tom, že starostu z něj udělali hlavně proto, že to má ze statku blízko na radnici. Petra Pecková nicméně podotkla, že byl jistě zvolen díky svým schopnostem – ty se projevují také v péči o statek. Činnost rodiny Zapletalových byla oceněna už v roce 2014, když vyhráli titul Farma roku. Během návštěvy se rozvinula bohatá diskuze na téma agroturistiky, marketingu faremní produkce a ohledně podpory sedláků v Česku.

Z diskuzí na třech středočeských statcích vyšlo najevo, jak inspirativní a ekonomicky prosperující mohou být rodinné farmy. Zároveň tato selská hospodářství ukazují, jak podstatná jsou i pro sociální život ve venkovském prostoru. Jaroslav Šebek zdůraznil, že rodinné farmy ekonomicky i jinak přispívají k tomu, aby se z českých vesnic nestaly vylidněné oblasti, kam obyvatelé jezdí pouze přespávat poté, co se navrátí z práce v nedalekých městech. Všechny tři zmíněné farmy jsou příkladem toho, že selský stav může oživovat společenský život a lokální soudržnost, a to ruku v ruce s ekonomickou prosperitou a citlivou péčí o krajinu. Význam rodinných farem vyzdvihla i hejtmanka Petra Pecková: „Sedláci dělají spoustu skvělé práce, mimo jiné neustále rozvíjejí svá zázemí na statcích a ve svém okolí, dobře se u nich najíte a nakoupíte čerstvé dobroty a bylo by fajn, aby se o nich mnohem více vědělo.“

Návštěva přinesla také důležitý příslib budoucí spolupráce. Bylo totiž předběžně domluveno několik možností podpor a vzájemné spolupráce, které se promítnou do připravovaného memoranda mezi Středočeským krajem a ASZ ČR. Jednou z řady konkrétních činností v rámci této kooperace se může stát snaha o propojování lokálních nabídek a aktivit farmářů s okolními službami pro turisty či infrastrukturou cyklostezek a celkově vyzdvižení a podpora přidané hodnoty zemědělské produkce. Přístup současné hejtmanky je příkladem pozitivní praxe, kdy političtí reprezentanti nejenom formálně podporují lokální zemědělskou produkci, ale také se snaží o konkrétní kroky pro posílení rodinných farem a místně ukotvených hospodářství.

Mgr. Lukáš Senft, mediální oddělení ASZ ČR

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info