Farma musela zlikvidovat drůbež za miliony. Od státu dostala o půl milionu méně
18.07.2017 | ČT 24
Stát nepokryl drůbeží farmě Zephyr u Františkových Lázní celou škodu, kterou jí způsobila ptačí chřipka. Farma je největší v Česku, kterou nemoc zasáhla, po vyplacení státní pomoci zjistili její ekonomové, že na škodách ztrácí přes půl milionu korun.
Kvůli ptačí chřipce musela firma utratit tisíce kusů drůbeže. Na likvidaci nákazy, dezinfekci hal a pokrytí dalších ztrát padla částka okolo 5 milionů korun. Produkci františkolázeňská firma obnovila až po třech měsících.
Za státem nařízenou likvidaci drůbeže farmě ale úřady neuhradily celou částku, o kterou žádala. Z ministerstva přišlo o statisíce korun méně. I když stát farmářům výrazně pomohl, chybějící peníze kvůli malým ziskům představují pro chovatele problém.
Ministerstvo: Musíme se řídit zákonem„I k naší lítosti se musíme řídit veterinárním zákonem a jeho ustanoveními. Ty řeší výplatu náhrady za cenu v čase a místě obvyklou,“ konstatuje ředitel odboru živočišných komodit ministerstva zemědělství Jiří Hojer.
Podle jeho vysvětlení si v případech, kdy chovatelé nedostali požadované peníze, představovali cenu za nový mladý kus zvířete jinak. Speciálně u nosnic jsme museli snižovat cenu podle věku zvířete, podotkl ředitel odboru s tím, že postup určuje směrnice Evropské unie.
Z 830 žádostí se 34 žadatelů odvolalo proti výsledkuDrobnochovatelé z Karlovarského kraje dostali náhradu v plné výši, jenže ti požadovali nízké částky. „V jednom případě šlo o 12 tisíc a v druhém o 37 tisíc korun,“ upřesnila ředitelka Krajské veterinární správy Karlovy Vary Mária Slepičková. Takový nárok se nedá s farmou Zephyr porovnávat.
Celkem stát do poloviny července vyřídil žádosti 830 chovatelů, dohromady vyplatil zhruba 22 milionů korun. Čtyřiatřicet farmářů se pak proti uznané výši náhrady odvolalo. Jejich požadavky putují k rozkladové komisi ministra zemědělství, která se jimi zabývá.
AUTOR ČT24
zdroj: ČT24
Další články v kategorii Zemědělství
- Odborný seminář plemene parthenaise (20.02.2026)
- MZe chystá změny pozemkových úprav či prodloužení víz pro cizince v zemědělství (20.02.2026)
- Čtvrtek patřil na Cunkově limousinům (20.02.2026)
- Jaroslav Šebek: Potravinový ombudsman? Jde jen o líbivou politiku, která neřeší podstatu a nepomůže (20.02.2026)
- Zemědělský podnik Agroservis ze Znojemska plánuje halu pro odchov 2200 selat (20.02.2026)
- Turecké zemědělství využívá moderní technologie včetně digitalizace (19.02.2026)
- Jan Štefl: Kontrola eroze půdy v Čechách musí být důslednější než v zemích, kde hospodaří na svém (19.02.2026)
- Reuters: Okurky se v Rusku staly posledním symbolem válečného zdražování (18.02.2026)
- Polský Krakov pokusně nasadí holubům ve městě antikoncepci (18.02.2026)
- Sněmovní výbor doporučil schválit rozpočet ministerstva zemědělství (18.02.2026)

Tweet



