Evropská unie - naděje ekologických zemědělců

Evropská unie - nadeje ekologických zemedelcu

* Podle Tomáše Zídka, námestka ministra zemedelství a bývalého ekologického zemedelce, mají ceské bioprodukty šanci v Evropské unii uspet.

E: Kolik penez dostávají od státu ceští ekozemedelci v porovnání se svými evropskými kolegy?

Dotace ekologickým zemedelcum v prumeru ciní 2000 korun na hektar. Výše státní podpory záleží na druhu výroby a podmínkách, ve kterých farmár hospodarí. Zemedelci, kterí se zabývají pestováním ovoce a zeleniny, mají samozrejme nárok na více penez než ti, kterí obdelávají trvalé travní porosty. V Evropské unii jsou biorolníci dotováni v rámci agroenviromentálních programu. Každá zeme objem financních prostredku vynaložených na ekologické zemedelství urcuje sama. Pro evropské zemedelce ale nemá státní podpora tak velký význam jako zvyšující se ochota spotrebitelu platit za bioprodukty více než za bežné potraviny.

E: Podpory našim zemedelcum jsou na ceské pomery celkem vysoké. Nemotivují i ty zemedelce, kterým ekologie nic neríká?

Nekdy ano. Pokud kontrola zjistí, že farmár porušil zásady ekologického zemedelství, musí peníze vrátit. V minulosti se našli i takoví producenti, že tyto dotace chápali jako výhodný úver a plnením podmínek dotací se nezabývali.

E: Systém ekologického zemedelství se zatím opírá jen o metodický pokyn Ministerstva zemedelství. Koho soucasná absence zákona nejvíce poškozuje?

Mezery v legislative slouží predevším neekologickým výrobcum, kterí své produkty oznacují slovem bio. Nový zákon, projednávaný v Poslanecké snemovne, který je kompatibilní s legislativou Evropské unie, klamavé oznacení neekologických výrobku a další nedostatky reší. Podvody s oznacováním produktu názvem bio mají ale i pozitivní stránku, poukazují na stále vetší atraktivnost biopotravin, kterou pred deseti lety nikdo necekal.

E: Zájem o ekologické potraviny roste predevším v Unii. Jak se tuzemští ekoproducenti prosazují na jejím trhu?

Do Evropské unie se prodává významné procento ceských bioproduktu. Zemedelci zatím nemohou vyvážet masné výrobky, kterým chybí pro export akreditace. Pokud ji získáme, budeme první zemí, která do unie masné bioprodukty vyveze. Na právní úpravu ekologické živocišné výroby cekali dlouho i v Evropské unii. Zatímco zákon, který rešil certifikaci ekologických farem a rostlinnou ekoprodukci, platil od roku 1991, legislativa týkající se živocišné výroby byla kvuli dlouhodobým dohadum o používání zooveterinárních prípravku schválena až v minulém roce.

E: Mají ceští biofarmári šanci prežít i po vstupu do Evropské unie?

V rámci liberalizace agrárního obchodu mezi Ceskou republikou a EU jsme navrhli oboustranný volný pohyb veškerých produktu ekologického zemedelství. Liberální prostredí pro bioprodukty ale nebude na rozdíl od urcitých výrobku konvencního zemedelství platit už letos v cervenci, protože se musí dorešit nekteré technické otázky. Ceským exportérum ekologických výrobku se touto cestou otevírá možnost být významnými dodavateli masa, obilí ci pohanky do Unie, tyto komodity umejí totiž vyrobit levneji než tamní ekofarmy. Predpokládáme, že tento krok nám pomuže najít odbyt ceských kvalitních potravin na evropských trzích a zajistí stabilitu odbytu i po vstupu do Unie.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info