Evropa ustupuje od chovů kožešinových zvířat
13.06.2001 | Agris
Úplný zákaz komerčního chovu kožešinových zvířat nebo alespoň stanovení takových standardů, na jejichž základě by se takový chov nevyplatil, je cílem organizace Svoboda zvířat. Agris o tom dnes informoval Tomáš Popp z této organizace.
Celá řada prací významných zoologů totiž podle Poppa "již mnohokrát došla k závěru, že kožešinová zvířata, která všechna náleží k nedomestikovaným a tudíž špatně podmínkám zajetí přizpůsobivým druhům, jsou při komerčním způsobu chovu vystavována takovým zátěžím, které je prokazatelně poškozují". "V zemích, kde existuje právní ochrana zvířat,
tyto způsoby chovu již ve své podstatě hraničí s týráním zvířat," konstatoval Popp.
Země Evropské unie proto podle jeho údajů od komerčního chovu kožešinových zvířat pozvolna ustupují. V Rakousku již došlo k úplnému zákazu, regionálně se nesmí komerčně chovat kožešinová zvířata ve spolkových zemích Hesensko a Bavorsko. V Nizozemí je zakázán chov lišek a činčil, na spadnutí je zákaz komerčního chovu norků. V Anglii se úplný zákaz připravuje na rok 2003.
Na tzv. kožešinových farmách mají tato zvířata podle Poppa podmínky, které jsou ovlivněny především nízkou ekonomickou a pracovní náročností a přitom naprosto ignorují některé jejich zcela základní životní potřeby. "Životní pohoda - často dnes vyjadřovaná anglickým slovem welfare - těchto zvířat, je tak velmi zanedbána," konstatoval Popp.
Standardy, které považují ochránci zvířat za přijatelné, uplatňuje ve své legislativě z evropských zemí pouze Švýcarsko. "Například plocha pro chov jednoho páru lišek je stanovena na 20 metrů čtverečních, u nás je to však pouze 1,5 metru," informoval Popp.
Mezi faremně chovaná kožešinová zvířata patří dnes především norek americký, činčila vlnatá, liška polární a liška stříbrná.
Pro účely získávání kožešin je každoročně odchováno a usmrceno okolo 30 milionů zvířat.
Další články v kategorii Zemědělství
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby na 2,4 mld. Kč a zisk na 143 mil. Kč (16.07.2026)
- Ministr zemědělství u kulatého stolu. Řešila se budoucnost českého drůbežářství (16.07.2026)
- Firmě Agro Jevišovice po předchozím propadu loni rostly tržby i zisk (16.07.2026)
- Kvůli suchu zmírňuje Ministerstvo zemědělství podmínky dotací pro nejhůře zasažené chovatele dobytka (15.07.2026)
- Kvůli super El Ninu je v ohrožení rýže, olej, cukr i káva, varují odborníci (15.07.2026)
- Sladovnám Soufflet ČR v účetním roce 2024/2025 klesl zisk o 40 pct na 350 mil.Kč (15.07.2026)
- Dopady sucha na zemědělství se lokálně velmi liší, Asociace žádá úpravu dotací (15.07.2026)
- Evropští žalobci spustili trestní řízení kvůli dotacím pro Agrofert. Na mušce úředníci i politici (15.07.2026)
- Limousin ve vedení, charolais a simentál mírně ustupují (14.07.2026)
- Osevní plocha zeleniny v ČR meziročně klesla, výnosy jsou zatím dobré (14.07.2026)

Tweet



