EU povinně označí geneticky upravení potraviny

EU povinne oznací geneticky upravení potraviny

BRUSEL 10. dubna (zpravodajka ČTK) - Ve všech státech Evropské unie platí ode dneška povinnost označovat potravinářské výrobky s obsahem geneticky modifikovaných organismů (GMO). Povinnost označení se týká výrobků s vyšším než jednoprocentním obsahem GMO. Oznámila to dnes mluvčí Evropské komise.

Opatření se týká i produktů obsahujících GMO v podobě přísad. Jednoprocentní hranice má zabránit náhodné přítomnosti GMO. Komise zdůrazňuje, že opatření nepočítá se zavedením etikety "bez GMO". Cílem je poskytnout zákazníkovi informaci o minimálním množství geneticky modifikovaných organismů ve výrobku, který kupuje.

Názory zákazníků se liší od naprostého nezájmu o obsah výrobků až po uvědomění si odpovědnosti při nákupu i běžných potravin. Někteří poukazují už na dosavadní složité etikety a žádají jasné, srozumitelné a na první pohled identifikovatelné označení.

Ekologové povinné značení vítají, ale jednoprocentní hranici většina z nich považuje za příliš vysokou. Existuje prý již mnoho výrobců, jichž se povinnost nebude týkat, protože dodávají potraviny s obsahem GMO pod jedno procento.

Ministři životního prostředí EU loni rozhodli, že každá potravina obsahující GMO se může objevit na trhu, až bude vědecky dokázáno, že není hrozbou pro zdraví lidí. I po řádném označení má být taková potravina povolena na deset let, pak by měla podléhat novému hodnocení.

Francouzský genetik Axel Kahn v rozhovoru pro La Libre Belgique řekl, že nepovažuje metodu GMO za nebezpečnou, ba naopak, že jde o kontrolovaný způsob, jak získat požadované varianty plodin. "Není ale pravda, že když něco není nebezpečné, je to nutně kladné; genetická modifikace nemá jen vědecký, ale také lidský rozměr," řekl Kahn. GMO označil za technické řešení, které neodpovídá potřebám současného evropského zákazníka zneklidněného aférami kolem závadných potravin. Upozornil na to, že dnes nejznámější případy - geneticky upravená sója a kukuřice - jsou symbolem boje amerického velkozemědělství proti malým pěstitelům.

Všichni si uvědomujeme rostoucí počet obyvatel zeměkoule, jichž bude za 20 let osm miliard. V té době už také nebude možné zvyšovat množství obdělávané půdy, ale bude třeba zintenzívnit zemědělskou produkci. GMO zůstane důležitou metodou. Nyní však: společnosti Monsanto, Novartis, Aventis nepracují na GMO, aby zasytily lidi, ale aby vydělaly peníze. Chceme-li, aby byla rostlinná biotechnologie skutečně službou lidstvu, mezinárodní společenství musí formulovat svůj názor, uzavřel Kahn.

V Česku již zákon o geneticky modifikovaných potravinách projednává parlament a rozhodnutí může padnout už tento týden. Podle kritiků je však český návrh zákona v řadě kategorií přísnější než legislativa EU.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info