Ekonomika unie bude zřejmě i nadále stagnovat, tvrdí Brusel
09.02.2002 | Hospodářské noviny
Nejvýše o necelou polovinu procenta vzroste hospodářství zemí eurozóny během právě probíhajícího čtvrtletí. Ve své prognóze hospodářského vývoje to včera uvedlo generální ředitelství Evropské komise pro ekonomické a finanční otázky.
Bruselští ekonomové varují před přílišným optimismem v souvislosti s tím, že pro poslední čtvrtletí předvídali dokonce buď mírný pokles HDP, či růst nejvýše o 0,2 procenta.
"Mohlo by to (předpověď) vytvářet představu, že současný propad ekonomiky již dosáhl dna v posledním čtvrtletí roku 2001. Je však potřeba říci, že oživení hospodářských aktivit na začátku tohoto roku může být pouze přechodné," uvádí oficiální zpráva komise.
Bruselští ekonomové připomínají, že dosud se nerozvíjí ani ekonomika Spojených států a Japonska. "Musíme brát - a naše metoda také bere - v potaz i to, jak úzce je svázáno evropské hospodářství s ekonomikami těchto zemí," upozorňují.
Podle Bruselu je tahounem růstu soukromá spotřeba, zvláště nákup automobilů.
Jeho brzdou naopak je klesající objem zakázek pro průmysl.
Po téměř celá devadesátá léta stoupal HDP zemí eurozóny o 0,4 až jedno procento. Nejhlubší pokles zaznamenal v prvním čtvrtletí roku 1993 (o 0,7 procenta), největší vzestup ve stejném období o rok dříve (o 1,5 procenta).
Další články v kategorii Zemědělství
- Přebytek tlačí cenu mléka dolů, někde je levnější než voda (27.07.2026)
- Petr Richter: Snažíme se zákazníkovi nabízet, co by si přál (27.07.2026)
- Dieselová krize sužuje chudé farmáře v Africe a Asii. Bez nafty vysychají pole (27.07.2026)
- Úroda ovoce bude letos kvůli mrazům a kroupám poloviční. Pojištěná není ani desetina sadů (27.07.2026)
- Živý venkov potřebuje místní hospodáře (27.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje podporu poradenství pro zemědělce a potravináře (24.07.2026)
- NOVÉ TYPY UŠNÍCH ZNÁMEK CAISLEY (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)
- Od vlády nerespektující pravidla působí zavádění další EET pro podnikatele jako špatný vtip (24.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)

Tweet



