Dusno v CEFTA

HN 25.8.1998

Dusno v CEFTA

Ministri zemedelství zemí Stredoevropské dohody o volném obchodu, známé pod zkratkou CEFTA, vcera zažili bourlivou diskusi. Tématem jejich jednání totiž byla další liberalizace agrárního obchodu, a to v podmínkách, kdy vetšina clenských zemí neví, kam drív s nadúrodou obilí a vymýšlí mnohá ochranárská opatrení. Snad proto šlo z jejich tvárí vycíst: Další uvolnování obchodu? Zapomente! Jedinými, i když opatrnými rebely, byli zástupci Madarska a CR. Nutno dodat, že tyto dve zeme i pre drobné potíže z uvolnování zemedelského obchodu asi nejvíce profitují.

Návrh polského ministra, aby se pred rozhodnutím, zda dále agrární obchod vubec uvolnovat, nejprve sjednotila agrární a obchodní politika zemí CEFTA, je tak pravdepodobne pouze dumyslným prostredkem, jak liberalizacní snahy odkázat do patricných mezí. Predstava, že zeme, které horlive pracují na priblížení se ke spolecné agrární politice EU, zacnou vytváret rozsáhlou politiku pro CEFTA, je totiž nereálná.

Uskupení zemí pro volný obchod melo na pocátku velký cíl: Dobre se pripravit na vstup do Evropské unie, kde nejsou žádná cla, ale naopak vysoká produktivita práce a moderní technologie. Nyní z proslovu ministru CEFTA vlastne vyplynulo, že práve po vzoru EU je potreba udržovat agrární protekcionismus. Slovenský ministr Baco dokonce neváhal sáhnout k tvrzení, že úplnou liberalizaci zemedelství vlastne nezná ani Evropská unie, kam všichni smerují. Její systém pak prirovnal k plánování a koordinaci na vyšší úrovni, než co bylo v Ceskoslovensku za socialismu.

Je videt, že když tece do bot, lze použít všechno. EU je sice do jisté míry protekcionistická, ovšem vuci tretím zemím, nikoliv uvnitr svých struktur.

Jana Francíková

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info