Doucha: Podniky SHR jsou perspektivní

Zemědělství na bázi soukromého, živnostenského podnikání rodinného typu bude mít v následujících letech nejvíce výhod. Podniky SHR (soukromě hospodařících rolníků) zlepšují totiž rok od roku svojí likviditu, a tím mají lepší podmínky pro trvalost podnikání. Na valné hromadě Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) v Jihlavě v sobotu 6. května to uvedl ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky (VÚZE) Tomáš Doucha.

Podle Douchy byly liberální rok 1992 a etapa tvrdé stabilizace nastaveny správně a skutečnost, že na tuzemském trhu působí současné množství podniků, je dána charakterem státní zemědělské politiky. Doucha přitom ve svém vystoupení zdůraznil potřebu posílení resortního rozpočtu z hlediska naplnění podmínek vstupu ČR do EU.

Šéf VÚZE se také vyjádřil k připravované liberalizaci agrárního obchodu v rámci Světové obchodní organizace (WTO). Podle jeho názoru bude v příštím roce následovat utvrzení podmínek liberalizace. "Jednání WTO musí skončit krachem nebo liberalizací," zdůraznil Doucha. Globalizace světa je přitom podle jeho názoru nevyhnutelná a souvisí jednak s rozpadem bipolárního světa, jednak s rozvojem nových možností informatiky.

Zemědělců se podle Douchy týká globalizace především v prudkém rozvoji mezinárodních obchodních řetězců. Boj nadnárodní konkurence ve svém důsledku podle Douchy snižuje ceny - a to zaplatí zemědělec. Ten však podle jeho slov bojuje i s dalším článkem výrobkové vertikály - se zpracovatelským průmyslem. Kdyby se přitom zpracovatelé zřekli svých vysokých marží, mohli by zemědělci dostávat za své produkty vyšší ceny. "Léky tady jsou - zemědělci se musí sjednotit, ne však v majetku, ale mocenském odbytovém centru," konstatoval Doucha.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info