Dokument:Poslanecký návrh zákona o zemědělských skladních listec

Dokument: Poslanecký návrh zákona o zemědělských skladních listech a zemědělských veřejných skladech a o změně některých souvisejících zákonů

Tento návrh by měl posuzovat zemědělský výbor parlamentu v prvním čtení v průběhu příštího týdne. Konečná podoba zákona bude však zřejmě ještě předmětem velkých diskusí a možných úprav.

AGRIS 11.5.2000

ČÁST PRVNÍ

Zemědělské skladní listy a zemědělské veřejné sklady

Hlava I

Obecná ustanovení

§ 1

Účel zákona

Účelem tohoto zákona je:

a) upravit vydávání zemědělských skladních listů k vybraným zemědělským produktům (dále jen "zboží") uskladněným v zemědělských veřejných skladech a nakládání s nimi jako s listinnými cennými papíry, se kterými je spjato vlastnické právo k uskladněnému zboží, způsob vzniku a výkonu zástavního práva

b) stanovit podmínky pro zřizování a provozování zemědělských veřejných skladů,

c) upravit státní dozor nad provozováním zemědělských veřejných skladů.

§ 2

Základní pojmy

(1) Zemědělský skladní list je listinný cenný papír na řad, převoditelný rubopisem a předáním, představující vlastnické a zástavní právo k uskladněnému zboží. Na zemědělské skladní listy se nevztahuje úprava skladištních listů ve zvláštním zákoně.1) Vydávat zemědělské skladní listy jinak než podle tohoto zákona je nepřípustné.

(2) Provozovatel zemědělského veřejného skladu (dále jen "provozovatel") je právnická osoba se sídlem v ČR, které bylo uděleno povolení podle tohoto zákona.

(3) Zemědělský veřejný sklad je vymezený objekt provozovatele, splňující podmínky podle tohoto zákona, v němž je činnost zemědělského veřejného skladu provozována.

(4) Provozováním zemědělského veřejného skladu je přijímání zboží do hromadné nebo individuální úschovy, vždy odděleně od vlastního zboží provozovatele, a s tím spojené vystavování zemědělských skladních listů k tomuto zboží, vzorkování, ošetřování, vydávání a prodej skladovaného zboží podle tohoto zákona.

(5) Ministerstvo zemědělství (dále jen "ministerstvo") uděluje povolení k provozování zemědělského veřejného skladu (dále jen "povolení"), vykonává státní dozor a ukládá sankce podle tohoto zákona.

(6) Ukladatel je osoba, která předá zboží ke skladování v zemědělském veřejném skladu a jíž provozovatel vystaví zemědělský skladní list.

1) § 528 odst. 2 a násl. Obchodního zákoníku

(7) Oprávněná osoba je osoba, která je z titulu vlastnického nebo zástavního práva oprávněna k převzetí zboží, uskladněného v zemědělském veřejném skladu, nebo k převzetí výnosu z jeho prodeje podle tohoto zákona.

(8) Druh zboží, ke kterému je možno vystavit zemědělský skladní list podle tohoto zákona, určí ministerstvo vyhláškou, která zároveň stanoví podmínky jakosti uskladňovaného zboží.

§3

Úschova zboží

(1) Úschova zboží v zemědělském veřejném skladu je hromadná nebo individuální.

(2) Hromadná úschova zboží spočívá se společném uskladnění zboží téhož druhu a kvality od různých ukladatelů. Povinnost provozovatele vydat zboží je splněna vydáním zboží stejného druhu, kvality a množství, za které je uskladněné zboží zaměnitelné.

(3) Individuální úschova spočívá v odděleném uskladnění zboží ukladatele od zboží jiných ukladatelů. Individuální úschova musí být mezi ukladatelem a provozovatelem dohodnuta před předáním zboží ke skladování.

(4) Pokud není mezi ukladatelem a provozovatelem výslovně dohodnuta úschova individuální, jde o úschovu hromadnou.

Hlava II

Zemědělský skladní list

§ 4

Zemědělský skladní list

(1) Zemědělský skladní list vystaví provozovatel neprodleně po převzetí zboží v zemědělském veřejném skladu.

(2) Zemědělský skladní list se skládá ze dvou částí, a to z vlastnického listu a zástavního listu. Samostatné vystavení jen jedné části skladního listu je nepřípustné.

(3) Na vlastnickém listu musí být uvedeno, že je k němu vystaven zástavní list a naopak, na zástavním listu musí být uvedeno, že je k němu vystaven vlastnický list.

(4) Zemědělský skladní list na obou svých částech musí obsahovat:

a) označení, že jde o zemědělský skladní list, a dále o vlastnický list nebo zástavní list,

b) obchodní jméno a sídlo, případně je-li odlišné od sídla i místo podnikání provozovatele, registrační číslo a datum povolení k provozování zemědělského veřejného skladu,

c) označení zemědělského veřejného skladu,

d) evidenční číslo zemědělského skladního listu odpovídající pořadovému číslu uvedenému ve skladní knize podle odstavce 5,

e) jméno, nebo obchodní jméno, bydliště nebo sídlo nebo místo podnikání ukladatele,

f) údaje o množství, druhu, jakosti a ceně2) zboží při jeho převzetí ke skladování,

g) místo uložení vzorku převzatého zboží,

h) dobu uskladnění s vyznačením jejího posledního dne,

i) obchodní jméno pojistitele a číslo pojistné smlouvy,

j) datum a místo vystavení zemědělského skladního listu a podpis provozovatele nebo osoby jím zmocněné.

_____________________

2) § 2 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů

(5) Údaje podle odst. 4 budou shodně vyznačeny ve skladní knize provozovatele zemědělského veřejného skladu (dále jen "skladní kniha") současně s vystavením zemědělského skladního listu. Za shodnost údajů zemědělského skladního listu a skladní knihy odpovídá provozovatel.

(6) Listina, která neobsahuje kterýkoliv údaj uvedený v odst. 3 a 4 není platná jako zemědělský skladní list.

§ 5

Práva spojená se zemědělským skladním listem a jeho částmi

(1) Se zemědělským skladním listem, složeným z jeho obou částí, je spojeno vlastnické právo ke zboží uskladněnému v zemědělském veřejném skladu, na které byl vystaven zemědělský skladní list, a právo nakládat bez omezení s tímto zbožím.

(2) Současným převodem obou částí zemědělského skladního listu přechází ze zákona vlastnické právo ke zboží, na které je zemědělský skladní list vystaven.

(3) Samostatným převodem vlastnického listu přechází na nabyvatele vlastnické právo ke zboží, na které je zemědělský skladní list vystaven, omezené zástavním právem. Majitel vlastnického listu má právo na vydání zboží po uhrazení pohledávky podle § 9 odst. 1 písm. b) způsobem stanoveným v tomto zákoně.

(4) Zástavní právo ke zboží, na které je zemědělský skladní list vystaven, vzniká prvním rubopisem a předáním zástavního listu podle § 9 tohoto zákona.

(5) Majitel zástavního listu má právo požádat provozovatele o prodej zboží za podmínek stanovených v tomto zákoně.

§ 6

Vystavení zemědělského skladního listu

(1) Provozovatel při převzetí zboží ke skladování vyznačí druh, množství, jakost a cenu2) zboží ke dni převzetí. Převzetím zboží a vystavením zemědělského skladního listu vzniká povinnost provozovatele podle tohoto zákona, zejména zboží řádně a odborně uskladnit, pečovat o ně a pojistit ve prospěch majitele zemědělského skladního listu.

(2) Pokud se zboží uskladňuje po částech, vystaví provozovatel ukladateli na každou část uskladněného zboží doklad o převzetí zboží včetně údajů o jeho kvalitě. Po ukončení uskladnění vystaví podle žádosti ukladatele buď zemědělský skladní list na celé množství nebo více zemědělských skladních listů.

(3) Provozovatel vystaví zemědělský skladní list s termínem skladování, na kterém se před převzetím zboží podle odst. 1 s ukladatelem dohodne.

§ 7

Výměna, rozdělení a umoření zemědělského skladního listu

(1) Provozovatel je povinen na žádost majitele obou částí zemědělského skladního listu vystavit nový zemědělský skladní list znějící na jeho jméno proti vrácení původního zemědělského skladního listu. Vrácení původního a vystavení nového zemědělského skladního listu je provozovatel povinen vyznačit ve skladní knize.

(2) Na žádost majitele obou částí zemědělského skladního listu a za předpokladu vrácení původního zemědělského skladního listu, je provozovatel povinen vystavit tolik nových zemědělských skladních listů, kolik bude majitel zemědělského skladního listu požadovat; při tom dodrží podmínku minimálního množství stanoveného vyhláškou ministerstva.

(3) Při vystavení nového zemědělského skladního listu podle odst. 1 a 2 bude zachován termín skladování podle původního zemědělského skladního listu, nedohodne-li se provozovatel s ukladatelem jinak.

(4) Pro postup při ztrátě nebo zničení zemědělského skladního listu nebo jeho části platí obdobně zvláštní právní předpisy upravující směnky.3)

(5) Provozovatel je povinen vrácený původní zemědělských skladní list podle odst. 1 a 2 znehodnotit.

§ 8

Převody zemědělského skladního listu

(1) Obě části zemědělského skladního listu, a to společně i odděleně, jsou převoditelné rubopisem a předáním. Pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak, vztahuje se na rubopisy zvláštní zákon3).

(2) Pokud se obě části zemědělského skladního listu převádějí společně, má rubopis vlastnického listu působnost pro obě části.

(3) O každém rubopisu se v plném rozsahu učiní záznam do skladní knihy. O záznam do skladní knihy je povinen neprodleně požádat nabyvatel. Provozovatel nabyvateli bezodkladně potvrdí provedení záznamu do skladní knihy.

§ 9

První rubopis zástavního listu

(1) Zástavní právo k uskladněnému zboží vzniká prvním rubopisem zástavního listu a jeho předáním nabyvateli. První rubopis zástavního listu musí obsahovat:

a) jméno nebo obchodní jméno, bydliště nebo sídlo nebo místo podnikání nabyvatele,

b) výši pohledávky včetně příslušenství k datu splatnosti, pro kterou je zřízeno zástavní právo ke zboží,

_____________________

3) Zákon č. 191/1950 Sb., směnečný a šekový

c) den splatnosti zajištěné pohledávky,

d) osoba u níž má být placeno (dále jen "domicilát"),

e) podpis převodce

(2) Obsah prvního rubopisu zástavního listu musí být vyznačen do vlastnického listu.

(3) Celý obsah prvního rubopisu zástavního listu se zapisuje s udáním data rubopisu do skladní knihy. O záznam do skladní knihy je povinen provozovatele neprodleně požádat nabyvatel. Provozovatel potvrdí neprodleně nabyvateli zástavního listu provedení záznamu do skladní knihy.

(4) Není-li splněna některá z povinností podle odst. 1 a 2, je rubopis neplatný.

§ 10

Další rubopisy

(1) Dalším rubopisem zástavního listu a jeho předáním přechází zástavní právo na dalšího nabyvatele, který požádá provozovatele o záznam do skladní knihy. Provozovatel provedení záznamu tomuto nabyvateli potvrdí.

(2) Dalším rubopisem a předáním vlastnického listu bez společného převodu zástavního listu přechází na nabyvatele vlastnické právo omezené zástavním právem. Nabyvatel požádá o záznam do skladní knihy. Provozovatel provedení záznamu nabyvateli potvrdí.

(3) O provedení záznamu podle odst. 1 a 2 je provozovatel povinen písemně informovat i majitele druhé části zemědělského skladního listu.

§ 11

Prodej zástavy

(1) V případě, že zajištěná pohledávka nebyla uhrazena v den její splatnosti a ani následně po dobu dalších tří dnů a tuto skutečnost písemně potvrdí domicilát nebo dlužník, je majitel zástavního listu oprávněn požádat doporučeným dopisem provozovatele, aby předmětné zboží prodal k uspokojení jeho pohledávky. Provozovatel je povinen zvolit v zájmu dosažení maximálního výnosu některý z následujících způsobů prodeje:

a) na příslušné komoditní burze, pokud se s předmětným zbožím na burze obchoduje,

b) dražbu zboží,

c) jiným vhodným způsobem, případně je odkoupí sám, pokud s takovým způsobem prodeje, s jeho cenou a podmínkami písemně projeví souhlas majitel vlastnického listu i majitel zástavního listu.

(2) Provozovatel je povinen zahájit prodej nejpozději do 30 dnů po obdržení žádosti zástavního věřitele.

(3) Provozovatel je povinen do tří dnů po obdržení žádosti majitele zástavního listu podle odstavce 1 o této žádosti a o zvoleném způsobu prodeje informovat posledního majitele vlastnického listu zapsaného ve skladní knize. Prodej zboží může provozovatel zahájit nejdříve desátý pracovní den po odeslání této informace.

(4) Majitel vlastnického listu může splnit závazek,až do zahájení prodeje zboží, na který zní zástavní list, včetně případného příslušenství, složením příslušné částky u provozovatele.

(5) Z výnosu z prodeje provozovatel po odečtení svých nákladů s prodejem, úhrady za uskladnění zboží a úhrady daní se zbožím spojených uspokojí zástavního věřitele . Převyšující část výnosu z prodeje vydá provozovatel neprodleně majiteli vlastnického listu. Pokud provozovateli nebude při prodeji zboží předložen zástavní list nebo vlastnický list, uloží provozovatel výnos z prodeje ve výši odpovídající nárokům, vyplývajícím z jejich držení, na účet soudu.

(6) Pokud výnos z prodeje zboží nepostačuje k uspokojení majitele zástavního listu ve výši zajištěné pohledávky, má majitel zástavního listu proti předcházejícím majitelům zástavního listu právo postihu.

(7) Provozovatel sepíše o prodeji protokol a vystaví neprodleně příslušné účetní a daňové doklady pro kupujícího i pro majitele vlastnického i zástavního listu. Protokol o prodeji obsahuje údaje o zemědělském skladním listu, obchodní jméno a sídlo oprávněného ze zástavního listu, na jehož podnět se zboží prodává, důvody pro zvolení konkrétního způsobu prodeje podle odst. 1, čas, místo, způsob a podmínky, za kterých se prodej realizoval.

§ 12

Dražba zboží

(1) Dražbu zboží vyhlašuje provozovatel vždy pravidelně na pevný určitý pracovní den a hodinu v měsíci s tím, že místo a způsob jejího konání, druh a množství zboží zveřejní alespoň 10 pracovních dnů předem.

(2) Účastníky dražby zboží se stávají osoby, které zaplatí dražební jistotu, mají plnou právní způsobilost a jsou ochotni koupit dražené zboží či jeho minimální část alespoň za vyvolávací cenu.

(3) Vyvolávací cena činí 2/3 obvyklé ceny4). Pokud nejsou přítomni alespoň 3 účastníci dražby, nemůže být vyvolávací cena nižší než 4/5 obvyklé ceny4). Draží se vždy zboží podle každého zástavního listu samostatně.

(4) Provozovatel vydá dražené zboží účastníkovi dražby, který učinil nejvyšší podání, po zaplacení vydražené ceny včetně daně z přidané hodnoty.

(5) Vydražená cena včetně daně z přidané hodnoty musí být uhrazena do 3 pracovních dnů po konání dražby. Vlastnické právo ke zboží přechází úplným zaplacením vydražené ceny včetně daně z přidané hodnoty.

(6) V případě, že vydražitel neuhradí vydraženou cenu včetně daně z přidané hodnoty v uvedeném termínu, prodej se ruší. Provozovatel má nárok na náhradu nákladů dražby, které je oprávněn si po jejich vyúčtování uhradit ze zaplacené dražební jistoty.

______

4) § 448 odst. 2 Obchodního zákoníku

§ 13

Jiný prodej zboží

(1) Provozovatel je oprávněn prodat zboží přijaté k uskladnění v zemědělském veřejném skladu, pokud majitel obou částí zemědělského skladního listu zboží nevyzvedl, nebo majitel zástavního listu nepožádal o prodej zástavy při ukončení termínu skladování podle § 4 odst. 4 písm. h) a to ani na základě opakované výzvy provozovatele; doba mezi oběma výzvami nesmí být kratší než 10 pracovních dnů a příjemce výzvy nebude na druhou z nich reagovat do 15 dnů po jejím odeslání; výzvy musí být učiněny doporučeným dopisem.

(2) Prodej zboží podle odst. 1 bude proveden některým ze způsobů podle § 11 odst. 1 písm. a) a b) a bude o něm sepsán protokol podle § 11 odst. 7.

(3) Provozovatel poukáže neprodleně výnos z prodeje po odečtení svých nákladů z prodeje, úhrady za uskladnění a ošetřování zboží a úhrady daní se zbožím spojených, oprávněným osobám, případně je v jejich prospěch uloží u soudu.

§ 14

Ukončení platnosti zemědělského skladního listu

(1) Vydáním zboží oprávněné osobě nebo finančním uspokojením oprávněné osoby na základě prodeje uskladněného zboží podle tohoto zákona je platnost zemědělského skladního listu, jakož i obou jeho oddělených částí, ukončena.

(2) Provozovatel je povinen zajistit znehodnocení zemědělského skladního listu nebo jeho kterékoli části, které mu budou vráceny v souvislosti s ukončením platnosti zemědělského skladního listu.

(3) Nedojde-li při ukončení platnosti zemědělského skladního listu k vrácení jeho kterékoli části provozovateli, provozovatel majiteli nevrácené části ukončení platnosti zemědělského skladního listu doporučeným dopisem potvrdí.

Hlava III

Zemědělský veřejný sklad

§ 15

Povolení k provozování zemědělského veřejného skladu

(1) Předpokladem pro udělení povolení je:

a) vlastní kapitál žadatele ve výši alespoň 30 mil Kč podle auditované účetní závěrky za

poslední účetní období předcházející žádosti o udělení povolení,

b) dispoziční práva žadatele k objektu skladu, který splňuje podmínky stanovené vyhláškou ministerstva.

předložení dalších podkladů podle odst. 2.

(2) Žádost o udělení povolení (dále jen "žádost") musí obsahovat:

a) výpis z obchodního rejstříku žadatele, ne starší 3 měsíců

b) jméno, příjmení, rodné číslo a adresu trvalého pobytu osoby anebo osob, oprávněných jednat za provozovatele a podepisovat zemědělské skladní listy,

c) druh a nebo druhy zboží určeného pro skladování,

d) adresu a specifikaci objektu zemědělského veřejného skladu s uvedení skladovací kapacity a vybavení nezbytného k provozování zemědělského veřejného skladu,

e) doklad o vlastnickém nebo jiném právu k objektu, v němž má být zemědělský veřejný sklad provozován,

f) podmínky provozování zemědělského veřejného skladu (provozní řád a nabídkový ceník služeb)

g) auditorem ověřenou účetní závěrku za poslední ukončené účetní období,

h) jméno, příjmení, rodné číslo a adresu trvalého bydliště vedoucího zemědělského veřejného skladu,

i) podpisový vzor osob podle písmene b) a h),

j) prokázání odborné způsobilosti a bezúhonnosti osob oprávněných podepisovat zemědělské skladní listy (písm. b) a h)),

k) pojistné smlouvy (§ 23).

(3) Volbu nebo jmenování nových osob podle odst. 2 písm. b) a h) musí provozovatel písemně oznámit do deseti dnů ode dne volby nebo jmenování ministerstvu spolu s podklady prokazujícími splnění podmínek uvedených v odst. 2 písm. j).

(4) Za odborně způsobilou se pro účely tohoto zákona považuje osoba s dokončeným středním odborným nebo všeobecným vzděláním s maturitou a pětiletou praxí v oboru. Za bezúhonnou se považuje osoba, která předloží výpis z rejstříku trestů bez záznamu.

§ 16

(1) Ministerstvo udělí povolení ve lhůtě 60 dnů ode dne doručení žádosti.

(2) Povolení se uděluje na dobu neurčitou a nelze je převést na jinou osobu.

(3) V případě, že ministerstvo zjistí, že žadatel o povolení nepřiložil k žádosti veškeré doklady uvedené v § 15 odst. 2, vyzve jej, aby chybějící doklady dodatečně doložil. Ve výzvě určí přiměřenou lhůtu pro doložení chybějících dokladů; lhůta nesmí být kratší 15-ti dnů. Nepředá-li žadatel v určené lhůtě ministerstvu chybějící doklady, ministerstvo řízení o udělení povolení zastaví.

(4) Ministerstvo žádost rozhodnutím s uvedením důvodů zamítne, pokud:

a) žadatel nebo sklad nesplňuje předpoklady pro vydání povolení podle § 15 odst. 1,

b) byl proti žadateli v posledních 3 letech prohlášen konkurz nebo povoleno vyrovnání,

c) údaje uvedené v žádosti jsou nepravdivé informace,

d) žadatel nebo osoby za něj jednající neposkytují dostatečné záruky za řádný provoz zemědělského veřejného skladu.

(5) Povolení obsahuje tyto údaje:

a) obchodní jméno, sídlo a identifikační číslo provozovatele,

b) adresu zemědělského veřejného skladu, registrační číslo povolení a datum vydání povolení,

c) potvrzení o schválení provozního řádu zemědělského veřejného skladu,

d) určení druhu anebo druhů zboží, které je provozovatel oprávněn přebírat k uskladnění v zemědělském veřejném skladu,

e) údaj o skladovací kapacitě zemědělského veřejného skladu,

f) oprávnění k dražbě zboží podle tohoto zákona,

g) jméno vedoucího zemědělského veřejného skladu.

(6) Ministerstvo povolení odejme, pokud

a) povolení bylo uděleno na základě nepravdivých informací,

b) došlo k závažným změnám ve skutečnostech rozhodných pro udělení povolení,

c) provozovatel nesplní povinnost uvedenou v § 23 odst. 2,

d) opatření podle § 26 odst. 1 písm. a) a b) nevedla k nápravě, nebo i bez uložení těchto opatření, je-li to nezbytné v zájmu ochrany majitelů zemědělských skladních listů, vlastnických listů a zástavních listů.

(7) Jakékoliv rozšíření zemědělského veřejného skladu nad rámec uděleného povolení vyžaduje opětovný souhlas ministerstva.

(8) Ministerstvo vede seznam zemědělských veřejných skladů a jejich provozovatelů, jakož i vedoucích zemědělských veřejných skladů a uveřejňuje jej nejméně jednou v průběhu každého kalendářního pololetí v Obchodním věstníku.

(9) Za udělení povolení provozovat zemědělský veřejný sklad bude vybírán správní poplatek (§ 37 tohoto zákona).

§ 17

Provozní řád

(1) Ministerstvo schvaluje provozní řád zemědělského veřejného skladu současně s rozhodnutím o udělení povolení.

(2) Provozní řád stanoví způsob provozování zemědělského veřejného skladu a zařízení s ním spojených.

(3) Jsou-li podmínky pro ukladatele stanovené provozním řádem splněny, a dojde-li mezi provozovatelem a ukladatelem k dohodě o cenách za služby zemědělského veřejného skladu, nemůže být nikomu odepřeno uložení zboží, pokud to dovoluje kapacita zemědělského veřejného skladu.

4) Provozní řád musí obsahovat zejména ustanovení o:

a) organizaci příjmu a výdeje zboží a odpovědnosti provozovatele za uskladnění,

b) způsobu odběru vzorků při uskladnění a vydání zboží,

c) výkazech o stavu uloženého zboží,

d) způsobu vystavování zemědělských skladních listů,

e) způsobu prodeje zboží dle tohoto zákona,

f) organizaci dražeb zboží podle tohoto zákona,

g) maximálních lhůtách skladování

h) nabídkovém ceníku služeb, jeho zveřejňování a změnách.

(5) Změnu provozního řádu schvaluje ministerstvo. Pokud ministerstvo nerozhodne o žádosti provozovatele o změnu provozního řádu, jejíž znění bylo k žádosti přiloženo, do 30 dnů od doručení této žádosti ministerstvu, platí, že ministerstvo změnu schválilo. V takovém případě je ministerstvo povinno vydat provozovateli příslušné potvrzení.

(6) Provozovatel je povinen schválené znění provozního řádu zveřejnit v Obchodním věstníku a v prostorech zemědělského veřejného skladu tak, aby se s ním mohl každý seznámit.

(7) Na znění provozního řádu se uvede datum jeho schválení ministerstvem .

§ 18

Nabídkový ceník služeb

(1) Nabídkový ceník služeb uvádí pro všechny úkony, spojené s uskladněním v zemědělském veřejném skladu podle tohoto zákona, jejich ceny2), jakož i náklady na pojištění,a to jak pro hromadnou tak i individuální úschovu.

(2) Provozovatel je povinen uveřejnit nabídkový ceník služeb v prostorách zemědělského veřejného skladu tak, aby se s ním mohl každý seznámit.

§ 19

Skladní kniha

(1) Skladní kniha je úplným časově posloupným seznamem vystavených zemědělských skladních listů, kterou vede provozovatel.

(2) Do skladní knihy se zapisují:

a) náležitosti zemědělského skladního listu uvedené v § 4 odst. 4,

b) tyto další údaje:

1. vydání zboží včetně důvodu vydání zboží,

2. všechny rubopisy na vlastnickém i zástavním listu,

3.vystavení nového zemědělského skladního listu, jeho rozdělení na nové zemědělské skladní listy,

4. umoření zemědělského skladního listu, vlastnického listu nebo zástavního listu,

5. prodej zboží v rozsahu předepsaném tímto zákonem včetně částky získané prodejem zboží,

6. výše částečného uspokojení pohledávky majitele zástavního listu .

(3) Skladní kniha obsahuje také souhrnné údaje o počtu vydaných zemědělských skladních listů, o množství, druhu a jakosti zboží při jeho uskladnění. Provozovatel je povinen při státním dozoru a kontrole vykonávané podle tohoto zákona prokázat, že má v zemědělském veřejném skladu uskladněno zboží v druhu, množství a jakosti odpovídající všem jím vydaným zemědělským skladním listům, platným k datu kontroly.

§ 20

Další povinnosti provozovatele

(1) Provozovatel je povinen v zemědělském veřejném skladu vyvěsit označení "Zemědělský veřejný sklad" s uvedením druhu skladovaného zboží a toto označení používat i na listinách vydávaných ke skladovanému zboží.

(2) Provozovatel je povinen oznámit ministerstvu jakoukoliv změnu skutečností, které byly podkladem pro vydání povolení, do 15 dnů po jejich vzniku.

(3) Provozovatel je povinen odebírat vzorky jak při uskladnění tak při vydání zboží, a uchovávat je s přesným uvedením druhu zboží, jakosti, data odebrání vzorku a pořadového čísla zemědělského skladního listu, který byl k tomuto zboží vydán, alespoň po dobu 30 dnů po vydání zboží.

(4) V souvislosti s uskladněním zboží podle tohoto zákona je provozovatel povinen provádět za úplatu pouze takové služby, které jsou pro řádné uskladnění nezbytné.

(5) Provozovatel je povinen prodat zboží, pokud o to požádá majitel zástavního listu, je-li na majitele vlastnického listu vyhlášen konkurz.

§ 21

Vedoucí zemědělského veřejného skladu

(1) Vedoucí zemědělského veřejného skladu odpovídá za odborné provozování zemědělského veřejného skladu.

(2) Jméno vedoucího zemědělského veřejného skladu je jednou z náležitostí povolení.

(3) Vedoucí zemědělského veřejného skladu je zmocněn provádět za provozovatele veškeré právní úkony týkající se provozování zemědělského veřejného skladu. Odpovědnost provozovatele za činnost vedoucího zemědělského veřejného skladu však nelze platně omezit.

(4 ) Vztah mezi provozovatelem a vedoucím zemědělského veřejného skladu se přiměřeně řídí ustanoveními o mandátní smlouvě, pokud z jejich ujednání nebo jiných ustanovení tohoto zákona nevyplývá jiné určení práv a povinností 5).

§ 22

Odpovědnost za škodu

(1) Provozovatel vždy odpovídá za škodu, jež vznikla na skladovaném zboží, a to od jeho převzetí ke skladování až do jeho vydání.

(2) Pro odpovědnost provozovatele za škodu na skladovaném zboží neplatí ustanovení obchodního zákoníku pro odpovědnost skladovatele ze smlouvy o skladování6).

(3) Nárok na náhradu škody vzniklé na skladovaném zboží může vůči provozovateli uplatnit jak majitel zástavního listu, tak majitel vlastnického listu, a to do výše odpovídající jejich nároku.

§ 23

Pojištění

(1) Provozovatel je povinen pojistit zemědělský veřejný sklad i zboží v něm uskladněné proti živelním pohromám a krádeži. Předložení pojistné smlouvy je podmínkou vydání povolení k provozování zemědělského veřejného skladu a jeho účinnosti.

(2) Pokud provozovatel do 30 dnů po uplynutí pojistného období nepředloží ministerstvu doklad o úhradě pojistného na další období, ministerstvo povolení k datu ukončení pojistného období odejme.

_____________________

5) § 566 a násl. Obchodního zákoníku

6) § 533 a násl. Obchodního zákoníku

§ 24

Vydání zboží

(1) Provozovatel je povinen vydat zboží převzaté ke skladování v zemědělském veřejném skladu i před uplynutím doby na skladování

a) pokud mu oprávněná osoba vydá

1. obě části zemědělského skladního listu, nebo

2. vlastnický list opatřený potvrzením majitele zástavního listu o uhrazení zajištěné pohledávky, nebo

3. vlastnický list opatřený potvrzením domiciláta, že u něj byla ve prospěch majitele zástavního listu složena peněžní suma uvedená v zástavním listě,

b) po zaplacení ceny na základě prodeje zboží podle § 11 a § 13 tohoto zákona.

(2) O případu uvedeném v odst. 1 písm. a) bod 3 je provozovatel povinen neprodleně informovat posledního majitele zástavního listu zapsaného ve skladní knize.

(3) Vydání zboží včetně jeho důvodu provozovatel zaznamená ve skladní knize.

HLAVA IV

STÁTNÍ DOZOR

§ 25

Předmět státního dozoru

(1) Státnímu dozoru, který provádí ministerstvo, podléhá činnost vykonávaná podle tohoto zákona provozovatelem.

(2) Ministerstvo zejména zjišťuje, zda údaje na vystavených zemědělských skladních listech odpovídají údajům ve skladní knize a zda tyto údaje odpovídají skutečnému stavu uskladněného zboží.

(3) Při výkonu státního dozoru je ministerstvo povinno:

a) kontrolovat dodržování právních předpisů,

b) ukládat sankce a zvláštní opatření,

c) dbát na zajištění ochrany zájmů majitelů zemědělských skladních listů, vlastnických listů nebo zástavních listů.

(4) Při výkonu státního dozoru je ministerstvo oprávněno požadovat od provozovatele informace o jeho činnosti a listiny jí dokládající, a to v rozsahu potřebném pro výkon státního dozoru.

(5) Nezbytnou součinnost je ministerstvo oprávněno požadovat i od dalších osob, které vlastní zemědělské skladní listy nebo jejich jednotlivé části.

(6) Ve věcech výkonu státního dozoru neupravených tímto zákonem, se postupuje podle zvláštního právního předpisu7).

§ 26

Zvláštní opatření

(1) Jestliže ministerstvo při výkonu státního dozoru podle § 25 odst. 1, 2 a 3 zjistí nedostatky, je oprávněno

a) uložit, aby provozovatel zjednal ve stanovené lhůtě nápravu a současně aby ve stanovené lhůtě informoval ministerstvo o přijatých opatření, která povedou ke zjednání nápravy; zejména může uložit, aby byla ukončena nepovolená činnost a byl obnoven právní stav

b) nařídit změnu vedoucího zemědělského veřejného skladu.

(2) Při ukládání zvláštních opatření podle odst. 1 vychází ministerstvo zejména ze závažnosti, způsobu, doby trvání a následků protiprávního jednání.

7) Zákon č. 552/1991 Sb., o státní kontrole

(3) Zvláštní opatření podle odst. 1 lze uložit do jednoho roku ode dne, kdy se ministerstvo dozvědělo o skutečnostech rozhodujících pro jejich uložení, nejpozději však do tří let ode dne, kdy povinnost, za jejíž porušení jsou ukládány, byla porušena naposled.

§ 27

Sankce

(1) Kromě nebo místo opatření podle § 26 může ministerstvo uložit provozovateli pokuty:

a) za opožděné vystavení zemědělského skladního listu až do výše 1 mil. Kč,

b) za nesprávné vystavení zemědělského skladního listu až do výše 1 mil. Kč,

c) za nedostatky ve vedení skladní knihy až do výše 2 mil. Kč,

d) za nedodržení termínu zahájení prodeje zboží dle § 11 odst. 2 až do výše 1 mil. Kč,

e) za nesprávné provedení prodeje zboží podle § 11 odst. 1 až do výše 5 mil. Kč,

f) za opožděný převod výnosu z prodeje oprávněné osobě podle § 11 odst. 5 až do výše 1 mil.Kč,

g) za nedostatečnou péči o uskladněné zboží až do výše 10 mil. Kč,

h) za nižší množství uskladněného zboží ve srovnání se skladní knihou a vydanými platnými zemědělskými skladními listy až do výše 10 mil. Kč,

i) za neoprávněné vydávání zemědělských skladních listů až do výše 30 mil. Kč

j) za jiné nedostatky neuvedené pod písm. a) až i) budou pokuty uloženy přiměřeně .

(2) Při ukládání sankcí podle odstavce 1 vychází ministerstvo zejména ze závažnosti, způsobu, doby trvání a následků protiprávního jednání.

(3) Sankce podle odstavce 1 lze uložit do jednoho roku ode dne, kdy se ministerstvo dozvědělo o skutečnostech rozhodujících pro jejich uložení, nejpozději však do tří let ode dne, kdy povinnost, za jejíž porušení jsou ukládány, byla porušena naposled.

(4) Po odnětí povolení nesmí provozovatel vydávat zemědělské skladní listy, avšak vzniklé závazky je povinen splnit.

§ 28

Zahájení správního řízení a výnosy z pokut

(1) Správní řízení, v němž ministerstvo ukládá opatření a sankce podle tohoto zákona, lze zahájit i doručením rozhodnutí ministerstva, jímž se ukládá opatření nebo sankce dotčené osobě.

(2) Pokuty uložené podle tohoto zákona jsou příjmem státního rozpočtu. Správu pokut vykonává místně příslušný finanční úřad podle zvláštního právního předpisu8).

§ 29

Kontrolní oprávnění

(1) Při výkonu státního dozoru ve formě kontroly se vztahy mezi ministerstvem a osobami podléhajícími státnímu dozoru řídí částí třetí zákona o státní kontrole7), pokud tento zákon nestanoví jinak.

(2) Osoby podléhající státnímu dozoru jsou povinny v souvislosti s výkonem kontroly poskytnout ministerstvu potřebnou součinnost.

(3) Odepření vyžádaných informací a listin či prodlení při jejich předání nebo odepření vstupu do prostorů či prodlení při umožnění vstupu zakládá právo ministerstva uložit osobám podle odst. 2 zvláštní opatření podle § 26 nebo sankce podle § 27 tohoto zákona.

(4) Pokud hrozí nebezpečí z prodlení, může ministerstvo ve vztahu k osobám podle odst. 2 zahájit kontrolu i tím, že při oznámení o zahájení kontroly současně provede první úkon kontroly.

_________

8) Zákon č. 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech

Zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků

§ 30

Vztah k některým obecným právním předpisům

(1) Pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak, vztahují se na cenné papíry podle tohoto zákon obecné právní předpisy9).

(2) Na zástavní právo majitele zástavního listu a provozovatele se vztahuje obecná úprava10), pokud tento zákon nestanoví jinak.

(3) Ustanovení o skladištních listech podle zvláštního zákona1) se na zemědělské skladní listy podle tohoto zákona nepoužijí.

(4) Na dražbu zboží podle § 12 tohoto zákona se nevztahuje zákon o veřejných dražbách11) .

§ 31

Vztah ke konkurzu a výkonu rozhodnutí

(1) Zboží, na které byl vydán zemědělský skladní list, je vyloučeno z výkonu rozhodnutí soudem i správním orgánem.

(2) Výkonem rozhodnutí může být postižen zemědělský skladní list, a to jako cenný papír. Pokud majitel zástavního listu není současně majitelem vlastnického listu, může se domáhat vyloučení hodnoty připadající na zástavní list z výkonu rozhodnutí.

___________

9) Zákon č. 591/1992 Sb., o cenných papírech ve znění pozdějších předpisů

10) Občanský zákoník

§ 299 Obchodní zákoník

11) Zákon č.

/2000 Sb., o veřejných dražbách

(3) Ustanovení odst. 2 se použije obdobně v případě, že je prohlášen konkurz na majitele zemědělského skladního listu.

§ 32

(1) Jestliže byl prohlášen konkurz na provozovatele zemědělského veřejného skladu, není součástí konkurzní podstaty zboží, ke kterému byly vydány zemědělské skladní listy.

(2) Správce konkurzní podstaty zapíše zboží podle odst. 1 odděleně do soupisu majetku s vyznačením, že na něj byly vydány zemědělské skladní listy, a současně vyzve majitele zemědělských skladních listů, aby si zboží vyzvedli do 30 dnů od doručení výzvy za podmínek stanovených tímto zákonem. Po marném uplynutí této lhůty správce zboží prodá a výnos uloží do úschovy ve prospěch majitelů zemědělských skladních listů.

(3) Jestliže zboží podle odst.1 nepostačuje k uspokojení nároků všech majitelů zemědělských skladních listů, správce konkurzní podstaty vydá jednotlivým majitelům zemědělských skladních listů na ně připadající poměrnou část zboží, popřípadě tuto část podle odst. 2 prodá. Neuspokojené částky nároků majitelů zemědělských skladních listů jsou konkurzní pohledávkou, kterou není třeba přihlašovat.

§ 33

Řízení ve věcech upravených tímto zákonem

V řízení ve věcech upravených tímto zákonem se postupuje podle správního řádu12), pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.

_______

12) Zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), ve znění pozdějších předpisů

§ 34

Zmocnění

Ministerstvo vydá vyhlášku k provedení § 2 odst. 8, § 7 odst. 2, § 15 odst. 1 písm. b) a odst. 2 písm. d).

ČÁST DRUHÁ

§ 35

Změna zákona o cenných papírech

Zákon č. 591/1992 Sb., o cenných papírech, ve znění zákona č. 89/1993 Sb., zákona č. 331/1993 Sb., zákona č. 259/1994 Sb., zákona č. 61/1996 Sb., zákona č. 152/1996 Sb. a zákona č. 15/1998 Sb., se mění takto:

V § 1 odst. 1 se za písmeno k) vkládá nové písmeno l, které včetně poznámky pod čarou č. 10a) zní:

"zemědělské skladní listy, 10a).".

Dosavadní písmeno l) se označí jako písmeno m).

_______________

10a) Zákon č. ..../2000 o zemědělských skladních listech a zemědělských veřejných skladech.".

ČÁST TŘETÍ

§ 36

Změna zákona o zemědělství

Zákon č. 252/1997 Sb., o zemědělství se mění takto:

"V § 2 v odstavci 1 se slova "skladištních poukázek" nahrazují slovy "zemědělských skladních listů" *) a současně se slova "certifikací veřejných skladů obilí" nahrazují slovy "veřejných zemědělských skladů vybraných zemědělských produktů" x), včetně poznámky pod čarou č.x).

x) Zákon č. ...../2000 Sb., o zemědělských skladních listech a zemědělských veřejných skladech a o změně některých souvisejících zákonů.".

ČÁST ČTVRTÁ

§ 37

Změna zákona o správních poplatcích

Sazebník správních poplatků, uvedený v příloze k zákonu č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění zákona č. 72/1994 Sb., č. 85/1994 Sb., zákona č. 273/1994 Sb., zákona č. 36/1995 Sb., zákona 118/1995 Sb., 160/1995 Sb., č. 301/1995 Sb., zákona č. 151/1997 Sb., 305/1997 Sb., zákona č. 149/1998 Sb., zákona č. 157/1998 Sb., zákona č. 167/1998 Sb., zákona č. 63/1999 Sb., zákona č. 166/1999 Sb. a zákona č. 167/1999 Sb., č. 223/1999 Sb., 326/1999 Sb., č. 352/1999 Sb., 357/1999 Sb., 360/1999 Sb. a 363/1999 Sb. se mění takto:

Položka 22 písmeno h) zní:

"h) Vydání povolení k provozování zemědělského veřejného skladu. ...... Kč 10 000,-

Dosavadní písmena "h) až l)" se upravují na "i) až m)" a současně se doplňuje poznámka.

Poznámka:

Rozhodnutí zpoplatňované podle písmene h) této položky je upraveno v ustanovení § 16 odst. 9 zákona č. ...../2000 Sb., o zemědělských skladních listech a zemědělských veřejných skladech a o změně některých souvisejících zákonů.".

§ 37

Účinnost

Tento zákon nabývá účinnosti dnem ...

Důvodová zpráva

Obecná část

Zemědělství a především rostlinná výroba jsou specifické svým časovým cyklem a velmi malou obrátkovostí. Největší podíl výdajů do rostlinné výroby je soustředěn na začátek výrobního cyklu (příprava půdy, osiva, hnojiva, agrochemikálie) a první tržby obdrží výrobce až po realizaci sklizně. To klade mimořádné nároky na financování. Vzhledem k tomu, že vlastní finanční zdroje zemědělských prvovýrobců jsou minimální, musí být tento trvalý nesoulad finančních zdrojů řešen formou úvěrů. Bankovní sektor je při poskytování úvěrů velmi obezřetný a vyžaduje vysoké zajištění, které zemědělská prvovýroba nemůže poskytnout.V obdobné situaci jako zemědělská prvovýroba jsou i navazující obory (skladovatelé, dodavatelé krmiv a agrochemikálií, potravinářské obory), pomáhající formou dodavatelských úvěrů nebo záloh na budoucí sklizeň řešit plynulost zemědělské výroby. Tyto obory jsou rovněž závislé na bankovních úvěrech, které zajišťují především zástavou svých nemovitostí. Tento zdroj je však již plně vyčerpán, nehledě k poklesu cen nemovitostí a jejich nízké likviditě.

Uvedená situace se stala hlavním podnětem pro navržení zákona o zemědělských skladních listech a zemědělských veřejných skladech a o změně některých souvisejících zákonů. Návrh zákona je předkládán po téměř dvouleté přípravě a projednávání.

Cílem zákona je rozšířit možnosti financování zemědělství, a to zavedením dalších obchodovatelných nástrojů krytých vybranými zemědělskými produkty (dále jen "zboží"), které umožní výrobcům i obchodním organizacím dávat finančním ústavům plnohodnotné záruky za poskytované úvěry. Významným momentem je jednoznačná ochrana zájmů věřitele.

Současná právní úprava, reprezentovaná zejména § 528 a násl. obchodního zákoníku, § 747 a násl. občanského zákoníku a § 1 zákona o cenných papírech, řeší tuto problematiku jen rámcově a je pro bankovní sektor i pro případné další subjekty, podílející se na rozšíření možností financování zemědělství, zcela nedostatečná.

Zákon proto zavádí nové cenné papíry, zemědělské skladní listy, které jsou oprávněny vydávat jen zemědělské veřejné sklady, působící na základě povolení ministerstva a podléhající jeho dozoru, a upravuje s tím související podmínky, postupy a náležitosti.

Zákon není v rozporu s legislativou EU. Přestože tato problematika není v komunitárním právu EU upravena, v řadě zemí EU (SRN, Francie, Belgie, Rakousko) i v dalších zemích (USA, Kanada, Maďarsko, Slovensko) je legislativně vyřešena a zemědělské skladní listy resp. s nimi srovnatelné instrumenty jsou plně využívány.

Vzhledem k tomu, že problematika, kterou zákon řeší, je výrazně specifická, nebylo možno postupovat formou pouhé, byť rozsáhlé novelizace existujících právních předpisů (zejména obchodního zákoníku a zákona o cenných papírech). Prokázalo se, že především s ohledem na specifika navrhovaného institutu uskladnění zboží ve veřejných skladech a prodeje tohoto zboží, na nutnost zcela samostatné a detailní právní úpravy samotných veřejných skladů, specifické definice zemědělského skladního listu a konec konců i s ohledem na sledované odvětvové zaměření by byl takový přístup zcela nesystémový, vedl by ke značným komplikacím, nepřehlednosti a k ohrožení účelu a funkčnosti při aplikaci v praxi; navrhnout tento samostatný zákon se tudíž prokázalo jako nezbytné . Zákon je však doplněn dílčími změnami některých dalších platných zákonů, čímž je zároveň zabezpečen jeho plný soulad s ústavním pořádkem České republiky a jejími mezinárodními závazky.

V průběhu přípravy a koncipování zákona byla řešena otázka, zda bude zákon zaměřen výhradně na zemědělství, nebo zda jej bude potřeba pojmout obecněji, s platností i pro jiná odvětví či obory národního hospodářství. Výsledkem byl závěr, že vedle důvodů, uvedených v úvodu, zemědělství disponuje i optimálními technickými předpoklady pro uplatnění tohoto zákona v praxi, danými zejména samotným charakterem a předmětnou způsobilostí uvažovaných komodit jakož i vyspělou a do vysoké míry unifikovanou infrastrukturou, která bude realizaci procesů, upravených tímto zákonem, zabezpečovat. Naopak, jakýkoliv pokus o širší zaměření tohoto zákona než jen na zemědělství byl již s ohledem na rozdílnost specifických technických a dalších podmínek jednotlivých odvětví a oborů shledán nerealistickým.

Předpokládá se, že zemědělské skladní listy budou využity u cca 20 % komodit (viz Zvláštní část § 1), což při současných průměrných ročních sklizních, aktuálních cenách a uvažovaném úvěrovém krytí 60 - 80 % představuje možnost získat úvěry, plně zajištěné likvidním zbožím, ve výši cca 1,6 - 2,2 mld. Kč. Tato částka by výrazně zlepšila finanční toky v zemědělské prvovýrobě a navazujících stupních.

Ve vztahu k zemědělským prvovýrobcům je zákon neutrální jak z hlediska výrobního typu, v němž tito prvovýrobci působí, tak i z hlediska jejich velikosti i typu vlastnictví. Jde tudíž o obecné zvýšení dostupnosti finančních zdrojů pro všechny tyto subjekty.

Dopad na státní rozpočet je vyvolán nutností zřídit na ministerstvu pracoviště zajišťující agendu související s povolováním zemědělských veřejných skladů a kontrolou jejich činnosti. Předpokládá se, že jeho činnost budou zabezpečovat dva pracovníci, což nepřesáhne roční náklad 1 mil. Kč. Při kontrolní činnosti může dále spolupracovat odbor vnitřní kontroly a supervize ministerstva, jakož i pracovníci regionálních útvarů ministerstva, což si nevyžádá další finančních prostředky.

Celkový dopad na státní rozpočet se sníží zavedením správního poplatku za povolení činnosti zemědělského veřejného skladu. Při předpokládaném poplatku 10 000,- Kč a uvažovaných 50ti zemědělských veřejných skladech bude výnos z tohoto titulu činit jednorázově 500 000,- Kč a pokryje zhruba polovinu uvažovaných ročních nákladů.

Zvláštní část

ČÁST PRVNÍ

K Hlavě I

Obecná ustanovení

§ 1 Účel zákona

definuje jako účel zákona úpravu vydávání zemědělských skladních listů k vybraným zemědělským produktům (dále jen "zboží"), jejich náležitosti a právní sílu, dále stanovení podmínek pro zřizování a provozování zemědělských veřejných skladů a úpravu státního dozoru nad provozováním zemědělských veřejných skladů.

Optimálním zbožím, pro něž mohou být zemědělské skladní listy využívány, jsou především produkty rostlinné výroby jako obiloviny, olejniny a luštěniny. Důvodem jsou zejména pro každý druh identické kvalitativní parametry bez ohledu na místo nebo subjekt produkce, prakticky minimální vliv odrůdové skladby na konečné využití, relativně vysoká trvanlivost, snadná skladovatelnost a transportovatelnost a prostorově neomezená spotřeba. Jde o komodity, které si relativně dlouhou dobu uchovávají svou užitnou hodnotu, nejsou ohroženy žádnou substitucí a poptávka po nich je trvalá.

§ 2 Základní pojmy

upřesňuje základní vymezení zemědělského skladního listu, provozovatele zemědělského veřejného skladu (dále jen "provozovatel"), zemědělský veřejný sklad, provozování zemědělského veřejného skladu, ministerstvo a jeho působnost, ukladatele a oprávněné osoby. Druh zboží, ke kterému je možno vydat zemědělský skladní list, určí ministerstvo vyhláškou, která zároveň stanoví podmínky jakosti uskladňovaného zboží.

Omezení provozování zemědělských veřejných skladů na právnické osoby nemá diskriminační charakter, ale slouží k jednoznačnému vymezení majetku provozovatele, na jehož bázi bude předmětná činnost realizována.

§ 3 Úschova zboží

definuje hromadnou a individuální úschovu zboží. Podstatou hromadné úschovy, která je definována jako společné uskladnění zboží téhož druhu a kvality od různých ukladatelů, je zákonná fikce, že druhově určené zboží vydané ve stejném množství a kvalitě je to zboží, které bylo uskladněno.

Individuální úschova, spočívající v odděleném uskladnění zboží ukladatele od zboží jiných ukladatelů, musí být z technických důvodů mezi ukladatelem a provozovatelem dohodnuta před předáním zboží ke skladování.

Ustanovení odst. 4 neznamená omezení individuální úschovy ve vztahu k úschově hromadné ve věcech tohoto zákona; individuální úschova však v zájmu ukladatele vyžaduje jednoznačnou a specifickou evidenci.

K Hlavě II

Zemědělský skladní list

§ 4 Zemědělský skladní list

Zemědělský skladní list musí být vystaven provozovatelem neprodleně po převzetí zboží k uskladnění v zemědělském veřejném skladu . Opožděné vystavení zemědělského skladního listu může být ministerstvem sankcionováno.

Zemědělský skladní list musí být vždy vystaven současně v obou svých částech, tj. ve vlastnickém listu a zástavním listu. Samostatné vystavení jen jedné části skladního listu je nepřípustné.

Dále jsou specifikovány údaje, které musí být povinně uvedeny na obou částech zemědělského skladního listu. Tyto údaje musí být vyznačeny také ve skladní knize vedené provozovatelem zemědělského veřejného skladu.

§ 5 Práva spojená se zemědělským skladním listem a jeho částmi

Se zemědělským skladním listem skládajícím se z obou částí je spojeno vlastnické právo ke zboží uskladněnému v zemědělském veřejném skladu, a tudíž právo nakládat bez omezení tímto zbožím. Současným převodem obou částí zemědělského skladního listu přechází ze zákona vlastnické právo ke zboží, na které je zemědělský skladní list vystaven.

Lze také samostatně převádět obě části zemědělského skladního listu.

Samostatným převodem zástavního listu přechází na nabyvatele zástavní právo ke zboží, uskladněnému v zemědělském veřejném skladu, na které byl zemědělský skladní list vystaven. Majitel zástavního listu má právo požádat provozovatele o prodej tohoto zboží za podmínek stanovených tímto zákonem.

Samostatným převodem vlastnického listu přechází na nabyvatele vlastnické právo ke zboží uskladněnému v zemědělském veřejném skladu, na které byl zemědělský skladní list vystaven, omezené zástavním právem. Majitel vlastnického listu má právo na vydání tohoto zboží pouze po uhrazení výše zástavy způsobem podle tohoto zákona.

§ 6 Vystavení zemědělského skladního listu

Převzetím zboží k uskladnění a vystavením zemědělského skladního listu vzniká povinnost provozovatele podle tohoto zákona, zejména zboží řádné a odborně uskladnit, pečovat o ně a pojistit ve prospěch majitele zemědělského skladního listu.

Provozovatel vystaví na uskladněné množství zboží stejného druhu a kvality jeden nebo více zemědělských skladních listů podle požadavku ukladatele, a to s termínem skladování, na kterém se před převzetím zboží s ukladatelem dohodne.

§ 7 Výměna, rozdělení a umoření zemědělského skladního listu

Provozovatel je povinen na žádost majitele obou částí zemědělského skladního listu a výměnou za původní zemědělský skladní list vystavit nový zemědělský skladní list znějící na jeho jméno. Vrácení původního a vystavení nového zemědělského skladního listu je provozovatel povinen vyznačit ve skladní knize.

Jde o ochranu možných zájmů ukladatele, resp. majitele obou částí zemědělského skladního listu. V případě, že majitelem obou částí zemědělského skladního listu se stane osoba, odlišná od původního ukladatele, může mít tato osoba zájem o vystavení nového zemědělského skladního listu na své jméno. Stejně tak ukladatel, který zboží zastavil, ale následně zástavní pohledávku uhradil, může mít zájem o vystavení nového zemědělského skladního listu. Ustanovení odst. 1 provozovatele k vyhovění takové žádosti ze strany majitele zemědělského skladního listu zavazuje.

Majitel zemědělského skladního listu může mít také zájem o jeho rozdělení na více zemědělských skladních listů. Ustanovení odst. 2 provozovatele zavazuje, aby takové žádosti majitele zemědělského skladního listu vyhověl. Při každé výměně nebo rozdělení zemědělského skladního listu je ukladatel (majitel zemědělského skladního listu) povinen původní zemědělský skladní list provozovateli vrátit.

Provozovatel je povinen vrácené zemědělské skladní listy znehodnotit.

Při vystavení nového nebo nových zemědělských skladních listů bude zachován termín skladování dle původního zemědělského skladního listu, nedohodne-li se provozovatel s ukladatelem jinak. Bude dodržena podmínka minimálního množství zboží, na který lze zemědělský skladní list vystavit, určeného vyhláškou ministerstva.

Je upraven postup při ztrátě nebo zničení zemědělského skladního listu nebo jeho části; v tomto případě budou použity zvláštní právní předpisy upravující směnky.

§ 8 Převody zemědělského skladního listu

Zákon stanoví, že obě části zemědělského skladního listu, a to společně i odděleně, jsou převoditelné rubopisem a předáním .

Při společném převodu obou částí zemědělského skladního listu má rubopis vlastnického listu platnost pro jeho obě části. Jde o řešení z praktických důvodů; drží-li majitel vlastnického listu současně zástavní list, je zřejmé, že zboží není zastaveno. Pro přechod vlastnického práva, neomezeného zástavním právem, pak postačuje rubopis a předání vlastnického listu spolu s předáním zástavního listu.

Každý rubopis se v plném rozsahu zaznamená do skladní knihy. Přestože je provedení záznamu do skladní knihy zejména v zájmu nabyvatele, zákon s cílem zajištění plné funkčnosti mechanismu využívání zemědělského skladního listu povinnost neprodleně požádat provozovatele o provedení záznamu do skladní knihy nabyvateli ukládá. Současně ukládá provozovateli, aby provedení záznamu do skladní knihy nabyvateli bezodkladně potvrdil, a to z důvodu trvalé kontrolovatelnosti jednotlivých údajů a kroků.

§ 9 První rubopis zástavního listu

Význam prvního rubopisu zástavního listu spočívá ve skutečnosti, že tímto prvním rubopisem a předáním zástavního listu nabyvateli zástavní právo vzniká. § 9 upravuje povinné náležitosti prvního rubopisu zástavního listu.

Rozdílně od společného převodu obou částí zemědělského skladního listu se vyžaduje, aby obsah prvního rubopisu zástavního listu byl povinně vyznačen také do vlastnického listu.

Celý obsah prvního rubopisu zástavního listu zapíše provozovatel do skladní knihy. Analogicky k § 8 ukládá zákon nabyvateli, aby o zapsání rubopisu do skladní knihy provozovatele požádal; současně ukládá provozovateli, aby provedení záznamu do skladní knihy neprodleně nabyvateli potvrdil.

§ 10 Další rubopisy

Oba díly zemědělského skladního listu lze dále rubopisem a předáním převádět na další nabyvatele. Převodem zástavního listu přechází zástavní právo; převodem vlastnického listu bez společného převodu zástavního listu přechází vlastnické právo omezené právem zástavním. V souladu s §§ 8 a 9 je nabyvatel vždy povinen požádat provozovatele o záznam rubopisu do skladní knihy; provozovatel je vždy povinen provedení záznamu nabyvateli potvrdit. Dále je uloženo provozovateli, aby současně o provedení záznamu do skladní knihy informoval i majitele druhé části zemědělského skladního listu. Důvodem je zabezpečení nezbytné informovanosti všech zúčastněných osob.

§ 11 Prodej zástavy

V případě, že zajištěná pohledávka, uvedená v zástavním listu, nebyla uhrazena v termínu a tato skutečnost byla potvrzena, je majitel zástavního listu oprávněn požádat doporučeným dopisem provozovatele, aby předmětné zboží prodal k uspokojení jeho pohledávky. Provozovatel je povinen zvolit v zájmu dosažení maximálního výnosu některý z následujících způsobů prodeje :

a) na příslušné komoditní burze, pokud se zde s předmětným zbožím obchoduje,

b) v dražbě zboží,

c) jiným vhodným způsobem, případně je odkoupit sám, pokud s takovým způsobem prodeje, s jeho cenou a podmínkami projeví písemně souhlas majitel vlastnického listu i majitel zástavního listu.

Za jiný vhodný způsob prodeje podle písm. c) je považován takový způsob prodeje, který zajistí realizaci požadavků tohoto zákona; vzhledem k jeho specifičnosti a nutnosti vyloučit jakékoli případné spekulační vlivy se však vyžaduje, aby s takovým způsobem prodeje, cenou a případnými dalšími podmínkami projevili písemně souhlas majitel vlastnického i majitel zástavního listu.

Dále je upraven postup provozovatele do zahájení prodeje, přičemž majitel vlastnického listu je až do zahájení prodeje oprávněn složením příslušné částky u provozovatele svůj závazek splatit.

Provozovatel je oprávněn z výnosu prodeje uhradit své náklady spojené s prodejem a úhradu za uskladnění zboží; po úhradě daní se zbožím spojených provozovatel neprodleně uspokojí zástavního věřitele. Pokud bude dosaženo vyššího výnosu, uspokojí provozovatel i majitel vlastnického listu, kterému vydá část výnosu z prodeje převyšující náklady a úhrady v předchozí větě uvedené. Provozovatel je povinen úhrady zástavnímu věřiteli (majiteli zástavního listu) i majiteli vlastnického listu (pokud bude odpovídající výše tržby při prodeji zboží dosaženo) provést neprodleně po provedení prodeje zboží.

Pokud výnos z prodeje zboží nepostačuje k uspokojení majitele zástavního listu ve výši zastavené pohledávky, má majitel zástavního listu proti předcházejícím majitelům zástavního listu právo postihu.

Provozovatel je povinen sepsat o prodeji zboží protokol s předepsanými náležitostmi.

§ 12 Dražba zboží

Jedním ze způsobů prodeje zástavy podle § 11 je dražba zboží. § 12 upravuje její náležitosti. Na tento způsob dražby se nevztahuje zákon o veřejných dražbách (§ 29 tohoto zákona).

§ 13 Jiný prodej zboží

V případě, že majitel obou částí zemědělského skladního listu zboží nevyzvedl, nebo majitel zástavního listu nepožádal o prodej zástavy při ukončení dohodnutého termínu skladování, je provozovatel oprávněn po specifikovaných krocích zboží určeným způsobem prodat.

Provozovatel je povinen neprodleně po provedení prodeje výnos z prodeje po odečtení svých nákladů prodeje, úhrady za skladování a ošetřování zboží a úhradě daní se zbožím spojených poukázat oprávněným osobám, případně jej v jejich prospěch uložit u soudu.

Jde o ochranu zájmů provozovatele formou tlaku na smluvní kázeň oprávněných osob. Zájmy oprávněných osob jsou současně zabezpečeny povinností provozovatele neprodleně jim poukázat výnos z prodeje.

§ 14 Ukončení platnosti zemědělského skladního listu

Platnost zemědělského skladního listu, jakož i každé jeho oddělené části, je ukončena vydáním zboží oprávněné osobě nebo finančním uspokojením oprávněné osoby na základě prodeje uskladněného zboží podle tohoto zákona.

Při ukončení platnosti zemědělského skladního listu dojde zpravidla k vrácení zemědělského skladního listu nebo jeho části provozovateli. Pokud k vrácení nedojde, provozovatel skutečnost, že došlo k ukončení platnosti zemědělského skladního listu majiteli nevrácené části zemědělského skladního listu neprodleně doporučeným dopisem potvrdí.

Předmětná ustanovení slouží k průběžnému vylučování zemědělských skladních listů, jejichž konkretní smluvní podstata se přirozenou cestou vyčerpala, z trhu.

Analogicky k § 7 je provozovatel povinen vrácený zemědělský skladní list nebo jeho část znehodnotit.

K Hlavě III

Zemědělský veřejný sklad

§ 15 Povolení k provozování zemědělského veřejného skladu

Požadovaný předpoklad pro udělení povolení v podobě vlastního kapitálu ve výši alespoň 30 mil. Kč podle auditované účetní závěrky za poslední účetní období předcházející žádosti o udělení povolení vychází z nutnosti udělovat povolení pouze ekonomicky silnějším subjektům, schopným nést rizika celé agendy podle tohoto zákona včetně sankcí ( resp. plně zainteresovaných na tom, aby k udělení sankcí nevznikl důvod).

Dále jsou specifikovány náležitosti žádosti o povolení provozování zemědělského veřejného skladu, upřesněna odborná způsobilost a bezúhonnost odpovědných osob a stanovena povinnost provozovatele při volbě nebo jmenování nových odpovědných osob informovat ministerstvo.

§ 16

upravuje lhůty pro udělení povolení ministerstvem a stanovuje jeho nepřevoditelnost. Zároveň upravuje postup ministerstva při předložení neúplné žádosti o povolení, důvody zamítnutí žádosti o povolení, obsah uděleného povolení a podmínky odejmutí povolení.

Za nedostatečné záruky pro řádný provoz zemědělského veřejného skladu (odst. 4 písm. d)) se považuje zejména taková skladba aktiv a pasiv v bilanci žadatele, která činí riziko prohlášení konkurzu nebo povolení vyrovnání vůči žadateli pravděpodobným, jakož i další obdobné skutečnosti.

Povolení k provozování zemědělského veřejného skladu je vždy platné pouze pro konkretní objekty; jejich rozšíření je podmíněno souhlasem ministerstva.

Zákon dále ukládá ministerstvu vést seznam zemědělských veřejných skladů, jejich provozovatelů a vedoucích a nejméně jednou za pololetí jej zveřejňovat v Obchodním věstníku.

Zároveň stanovuje povinnost provozovatele zaplatit správní poplatek za udělení povolení. Tento poplatek bude ministerstvo odvádět do státního rozpočtu.

§ 17 Provozní řád

Provozní řád upravuje technické a další způsoby provozování zemědělského veřejného skladu a zařízení s ním spojených a je schvalován ministerstvem.

V rámci ustanovení o způsobu vystavování zemědělských skladních listů bude upravena zejména pracovní doba, kdy budou vystavovány a vydávány ukladateli, jakož i nejvyšší přípustný časový odstup jejich vystavování od doby ukončení uskladnění zboží; tento odstup se předpokládá co nejmenší.

Veškeré změny provozního řádu schvaluje ministerstvo.

Zájemci o uskladnění zboží v zemědělském veřejném skladu musí mít možnost se plně se zněním provozního řádu seznámit. Proto se zavádí povinnost provozovatele provozní řád zveřejnit jak v Obchodním věstníku, tak na dostatečně viditelném a přístupném místě v prostorách zemědělského veřejného skladu.

§ 18 Nabídkový ceník služeb

V souladu s § 2 odst. 2 zákona o cenách je nabídkový ceník služeb podkladem pro uzavření dohody o cenách za všechny úkony spojené s uskladněním v zemědělském veřejném skladu podle tohoto zákona a zahrnuje i náklady na pojištění, a to zvlášť pro hromadnou i individuální úschovu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o ceny dohodnuté, ministerstvo nabídkový ceník služeb neschvaluje.

Taktéž nabídkový ceník služeb je provozovatel povinen zveřejnit na dostatečně viditelném a přístupném místě v prostorách zemědělského veřejného skladu. Povinnost zveřejnit nabídkový ceník služeb dalšími způsoby se nepředepisuje.

§ 19 Skladní kniha

Skladní kniha je nezbytnou součástí evidence zemědělských skladních listů, sloužící jak provozovateli, tak - zejména zprostředkovaně - i oprávněným osobám. Je nezbytný její plný souladu s údaji na zemědělských skladních listech (včetně těch, jejichž platnost byla ukončena), a to jak s údaji původními, tak i s těmi, které jsou průběžně do zemědělských skladních listů zapisovány (veškeré rubopisy atd.).

Dále je nezbytný soulad údajů o množství zboží uvedeném ve skladní knize se skutečně uskladněným množstvím (včetně druhů). Nesoulad těchto údajů je porušením jedné ze základních povinností provozovatele a bude ministerstvem sankcionován.

§ 20 Další povinnosti provozovatele

Dalšími povinnostmi provozovatele je řádné označení zemědělského veřejného skladu včetně povinnosti používat toto označení i na listinách vydávaných k uskladněnému zboží, řádný odběr vzorků (tyto vzorky slouží při uskladnění zboží ke stanovení jeho kvality, uvedené v zemědělském skladním listu a při vydání zboží pro možné reklamační řízení ze strany ukladatele, resp. oprávněné osoby) a jejich uchování po dobu alespoň 30 dnů po vydání zboží.

Povinností provozovatele je prodat zboží podle tohoto zákona na základě žádosti majitele zástavního listu nejen v případě, že není v termínu uhrazena zástavní pohledávka, ale i v případě, že na majitele vlastnického listu je vyhlášen konkurz (tzn. i před uplynutím termínu úhrady zástavní pohledávky).

Ustanovení, dle něhož je provozovatel povinen provádět za úplatu pouze takové služby, které jsou pro řádné uskladnění nezbytné, směřuje k ochraně ukladatele, neboť znemožňuje, resp. staví mimo zákon jakoukoliv snahu provozovatele zneužívat svého postavení formou vnucování služeb a úkonů, které nejsou pro řádné uskladnění zboží nezbytné.

Jakoukoliv změnu skutečností, které byly podkladem pro vydání povolení, je provozovatel povinen oznámit ministerstvu do 15 dnů po jejich vzniku.

§ 21 Vedoucí zemědělského veřejného skladu

upravuje postavení pracovníka, odpovědného za odborné provozování zemědělského veřejného skladu včetně podepisování zemědělských skladních listů.

§ 22 Odpovědnost za škodu

Za škodu, jež vznikla na skladovaném zboží, a to kdykoliv od jeho převzetí ke skladování až do jeho vydání, vždy odpovídá provozovatel.

Tato úprava je přijata s ohledem na ochranu zájmů ukladatele nebo jiné oprávněné osoby, resp. s ohledem na zajištění co nejvyšší důvěryhodnosti zemědělského skladního listu. Proto je také přijato ustanovení o minimální výši vlastního jmění provozovatele.

Nárok na náhradu škody, vzniklé na skladovaném zboží, může vůči provozovateli uplatnit kterákoliv oprávněná osoba, a to do výše svého nároku.

§ 23 Pojištění

trvalé pojištění zemědělského veřejného skladu i zboží v něm uskladněného (proti živelním pohromám a krádeži) je jednou z podmínek provozování zemědělského veřejného skladu. Nepředložení dokladů o úhradě pojistného na další období ve lhůtě 30 dnů po uplynutí běžného pojistného období je považováno za důvod odejmutí povolení k provozování zemědělského veřejného skladu.

Jiná pojištění, např. proti škůdcům, chorobám apod. se zákonem nepředepisují, neboť se vychází ze zásady, že za obdobné škody, u nichž je v dané souvislosti zřejmá jejich subjektivní příčina, nese plnou odpovědnost provozovatel.

§ 24 Vydání zboží

Vedle povinnosti vydat oprávněné osobě zboží přijaté ke skladování po uplynutí sjednané doby skladování je provozovatel povinen vydat oprávněné osobě toto zboží i před uplynutím sjednané doby skladování. Případy, kdy tato povinnost může nastat, upravuje § 24 odst. 1.

Ustanovení odst. 1 písm b) předpokládá odlišnost termínu skladování ve vlastnickém listu a termínu splatnosti pohledávky v zástavním listu (musí být obsahem prvního rubopisu zástavního listu). V tomto případě má ve smyslu zmíněného ustanovení přednost termín splatnosti pohledávky, uvedený v zástavním listu, před termínem skladování, uvedeném ve vlastnickém listu, a provozovateli tudíž vzniká předmětná povinnost.

V případě, že majitel vlastnického listu složí peněžní sumu uvedenou jako zástavní pohledávka v zástavním listu u jiné osoby než u majitele zástavního listu, je provozovatel ihned poté, kdy se tuto skutečnost dozví (majitel vlastnického listu mu předá vlastnický list opatřený příslušným potvrzením), povinen neprodleně informovat majitele zástavního listu.

Povinnost provozovatele zaznamenat ve skladní knize vydání zboží včetně jeho důvodu je analogická k obdobným ustanovením uvedeným výše.

K Hlavě IV

Státní dozor

§ 25 Předmět státního dozoru

Přímé pověření ministerstva k výkonu státního dozoru podle tohoto zákona je analogické k jiným obdobným pověřením ministerstva (viz např. návrh zákona o ekologickém zemědělství).

Objektem výkonu státního dozoru budou provozovatelé zemědělských veřejných skladů.

Tento paragraf upravuje zaměření i rozsah kontrolní činnosti ministerstva jakož i oprávnění ministerstva vyžadovat nezbytnou součinnost.

Pokud tento zákon nestanoví jinak, postupuje se podle zákona o státní kontrole (zákona č. 552/1991 Sb. ve znění pozdějších předpisů).

§ 26 Zvláštní opatření

stanoví základní oprávnění ministerstva v případě, že při výkonu státního dozoru zjistí nedostatky.

Při ukládání zvláštních opatření vychází ministerstvo zejména ze závažnosti, způsobu, doby trvání a následků protiprávního jednání.

Pravomoc ministerstva v ukládání zvláštních opatření je časově omezena; zvláštní opatření lze uložit do jednoho roku ode dne, kdy se o skutečnostech, rozhodujících o jejich uložení, ministerstvo dozvědělo; avšak nejpozději do tří let, kdy povinnost, za jejíž porušení jsou ukládány, byla porušena naposledy.

§27 Sankce

Kromě nebo místo zvláštní opatření podle § 26 je ministerstvo oprávněno ukládat provozovateli pokuty. Přehled teoreticky nejpravděpodobnějších nedostatků včetně maximální výše uložených pokut uvádí odst. 1.

Za nesprávné provedení prodeje podle odst. 1 písm. e) se považuje zejména nedodržení náležitostí při prodeji formou dražby zboží, absence písemného souhlasu majitele vlastnického listu nebo majitele zástavního listu v případě prodeje podle § 11 odst. 1, písm. c), případně další obdobné nedostatky.

Analogicky k § 26 vychází ministerstvo při stanovování výše sankcí zejména ze závažnosti, způsobu, doby trvání a následků protiprávního jednání.

Pravomoc ministerstva k udělování sankcí je časově omezena taktéž analogicky k § 26.

Pokud ministerstvo odejme provozovateli povolení, nesmí provozovatel vystavovat zemědělské skladní listy, je však povinen splnit veškeré jemu vzniklé závazky.

§28 Zahájení správního řízení a výnosy z pokut.

ustanovuje možnost zahájit správní řízení, v němž ministerstvo ukládá opatření a sankce podle tohoto zákona, i doručením rozhodnutí, v němž ministerstvo opatření nebo sankce dotčené osobě ukládá.

Pokuty uložené podle tohoto zákona jsou příjmem státního rozpočtu a jejich správu vykonává místně příslušný finanční úřad. K inkasu bude sloužit účet ministerstva s předčíslím 3754 a názvem "Pokuty v řízení správním - Ministerstvo zemědělství", který má ministerstvo zřízeno u České národní banky.

§ 29 Kontrolní oprávnění

ukládá osobám podléhajícím státnímu dozoru poskytnout ministerstvu v souvislosti s výkonem kontroly potřebnou součinnost; současně zakládá právo ministerstva uložit v případě odepření součinnosti či nedostatečné součinnosti opatření a sankce.

Kontrolu může ministerstvo zahájit i tím, že současně s oznámením o zahájení kontroly provede i první úkon kontroly.

§ 30 Vztah k některým obecným právním předpisům

upravuje vztah tohoto zákona k zákonu č. 591/1992 Sb. o cenných papírech, k zákonu č. 513/1991 Sb., Obchodní zákoník, k zákonu č. 40/1964 Sb., Občanský zákoník a k připravovanému zákonu č. ./2000 Sb. o veřejných dražbách. (Všechny uvedené zákony se rozumí ve znění pozdějších předpisů)

§ 31 Vztah ke konkurzu a výkonu rozhodnutí

ustanovuje, že do konkurzní podstaty nebo do výkonu rozhodnutí nemůže být zařazeno zboží, na které byl zemědělský skladní list vystaven, ale pouze tento zemědělský skladní list resp. kterákoliv z jeho obou částí. V případě vyhlášení konkurzu nebo uplatnění výkonu rozhodnutí na majitele vlastnického listu, který není současně majitelem zástavního listu, jsou práva majitele zástavního listu chráněna jeho možností domáhat se vyloučení hodnoty připadající na zástavní list z konkurzu nebo z výkonu rozhodnutí.

§ 32

upravuje průběh konkurzního řízení v případě, kdy je vyhlášen konkurz na provozovatele zemědělského veřejného skladu. Správce konkurzní podstaty provozovatele vyzve majitele zemědělských skladních listů, aby si zboží, na něž byly zemědělské skladní listy vystaveny, do 30 dnů po doručení této výzvy vyzvedli. Po marném uplynutí této lhůty správce konkurzní podstaty zboží za podmínek stanovený tímto zákonem prodá a výnos uloží do úschovy ve prospěch příslušných majitelů.

V případě, že zboží, resp. výnos z jeho prodeje nepostačuje k uspokojení všech majitelů zemědělských skladních listů, správce konkurzní podstaty vydá jednotlivým majitelům na ně připadající poměrnou část; neuspokojená část nároků majitelů zemědělských skladních listů se stává konkurzní pohledávkou, kterou není třeba přihlašovat.

§ 33 Řízení ve věcech upravených tímto zákonem

Pokud není v tomto zákonu stanoveno jinak, postupuje se věcech tohoto zákona podle správního řádu.

§ 34 Zmocnění

specifikuje ustanovení tohoto zákona, k jejichž provedení vydá ministerstvo vyhlášku.

ČÁST DRUHÁ

§ 35 Změna zákona o cenných papírech

specifikuje odpovídající změnu uvedeného zákona.

ČÁST TŘETÍ

§ 36 Změna zákona o zemědělství

specifikuje odpovídající změnu uvedeného zákona.

ČÁST ČTVRTÁ

§ 37 Změna zákona o správních poplatcích

specifikuje odpovídající změnu uvedeného zákona s tím, že za vydání povolení k provozování zemědělského veřejného skladu se navrhuje správní poplatek ve výši 10 000,- Kč.

V Praze, 8.února 2000

Tomáš Teplík v.r.

Jiří Papež v.r. Vlastimil Tlustý v.r.

NÁVRH

č.....

VYHLÁŠKA

Ministerstva zemědělství

ze dne.... 2000

kterou se určují druhy zemědělských produktů, na něž je možno

vystavovat zemědělské skladní listy, a podmínky pro

provozování zemědělských veřejných skladů.

Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 2 odst. 8, § 7 odst. 2 a § 15 odst. 1 písm. b) a odst. 2 písm d) zákona č../2000 Sb. o zemědělských skladních listech a zemědělských veřejných skladech:

§ 1

Zemědělských produkty, na něž je možno

vystavovat zemědělské skladní listy

1. Do zemědělských veřejných skladů je možno přijímat následující zemědělské

produkty:

- pšenice potravinářská - kvalit. znaky dle ČSN 461100-2

- žito potravinářské - kvalit. znaky dle ČSN 461100-4

- ječmen sladovnický - kvalit. znaky dle ČSN 461100-5

- pšenice krmná - kvalit. znaky dle ČSN 461200-2

- ječmen krmný - kvalit. znaky dle ČSN 461200-3

- oves krmný - kvalit. znaky dle ČSN 461200-4

- kukuřice krmná - kvalit. znaky dle ČSN 461200-6

- luštěniny krmné - kvalit. znaky dle ČSN 461300-5

- semeno řepky - kvalit. znaky dle ČSN 462300-2

- semeno slunečnice - kvalit. znaky dle ČSN 462300-6

2. Zemědělské skladní listy je možno vystavovat jedině na produkty uvedené v odst.

1, za předpokladu, že uložené zboží splňuje všechny kvalitativní znaky uvedené v

příslušné ČSN.

3. Minimální množství, na které je možno vystavit zemědělský skladní list, je 20 tun.

§ 2

Podmínky pro provozování zemědělského veřejného skladu

1. Žadatel o povolení k provozování zemědělského veřejného skladu je povinen splnit

tyto předpoklady vyplývající z § 15 odst. 2 písm. d) a e):

a) předložit výpis z evidence nemovitostí, ne starší 1 měsíce, z něhož vyplývá, že

žadatel je vlastníkem objektu, který má sloužit jako zemědělský veřejný sklad,

nebo nájemní smlouvu na dobu určitou, nejméně 12 měsíců od dne podání žádostí,

z nížvyplývá, že žadatel má pro tuto dobu plné disposiční právo k objektu, který má

sloužit jako zemědělský veřejný sklad.

b) doložit, že objekt který má sloužit jako zemědělský veřejný sklad

byl zkolaudován pro účely skladování zemědělských produktů

splňuje stavebně technické, protipožární a bezpečnostní předpoklady

je vybaven potřebnými kapacitami

3 a) k přesnému vážení na cejchované váze

(ČSN 177014 a ČSNEN 45501+AC)

3 b) k odběru vzorků a stanovení jakostních znaků podle příslušných norem

u obilovin ČSN 461100-1

u olejnin ČSN 4611010

u luštěnin ČSN 461301-1

3 c) k ošetření zboží a uchování jeho kvality

typ a kapacita čistícího zařízení

typ a kapacita sušícího zařízení.

§ 3

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info