Dioxinová aféra má už třetí oběť

Právo 8.6.1999

Dioxinová aféra má už tretí obet

Skandál s kuraty otrávenými dioxinem v Evropské unii pokracuje už druhý týden. Poté, co kvuli ní museli opustit svá kresla belgictí ministri zemedelství a zdravotnictví, protože vcas nereagovali na signály o otrave kurat, podal v pondelí demisi i nizozemský ministr zemedelství Haijo Apotheker.

Nizozemské sdelovací prostredky Apothekera obvinily, že neucinil žádné kroky ani poté, co v polovine kvetna obdržel z Bruselu faxovou zprávu o závadném masu a krmných smesích.

Behem víkendu také desítky dalších zemí zakázaly až do odvolání dovoz všech belgických potravin, protože vláda v Bruselu ješte v pondelí nemela presný seznam výrobcu otrávené krmné moucky a farem, kde s ní krmili. V Belgii se o víkendu vyprázdnily regály hlavních distribucních sítí. Za nezávadné se považovaly jen zelenina, ovoce a ryby. Odpadkové kontejnery se naopak plnily vejci, masem, testovinami - vším, co by mohlo být kontaminováno 80 tunami krmivové smesi s rakovinotvorným dioxinem. "Všechno se vysuší a pak spálí ve zvláštních spalovnách, kde se vadné ci podezrelé potraviny pri 1100 stupních Celsia zmení v popel a popílek s obsahem dioxinu. Jiné rešení není," informovali popelári.

"Evropa špatne zachází s lidským zdravím. V honbe za ziskem, kvuli nezodpovedné likvidaci odpadu, se dnes na trh dodávají výrobky, které jen s privrením obou ocí mužeme nazvat potraviny. Drubeží farmy dnes nerídí farmár, ale jatecní komplexy ci zpracovatelské skupiny podniku. Predepisují, jak a cím krmit, a vetšinou samy dodávají krmiva, casto vyrobená v Latinské Americe nebo Asii, kde jsou nejlevnejší pracovní síly a suroviny, jejichž hygienické normy ale už zaruceny nebývají," varoval v souvislosti s aférou francouzský deník Le Monde.

Helena Landovská

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info