Cukru bude opět přebytek a ceny se zřejmě nezmění

MF - 10.11.1997

Cukru bude opet prebytek a ceny se zrejme nezmení

Opava (pb) - Nadprodukce výroby a stagnace cen, která již nekolik let charakterizuje tuzemský trh s cukrem, zrejme nebude ani príští rok výjimkou. "Zase ocekáváme nadbytek cukru, obchodníci budou tlacit jeho cenu dolu a cukrovary se jim budou podbízet," uvedl ekonomický námestek cukrovaru v Opave-Vávrovicích Jaromír Hudecek.

Výroba cukru dosáhne príští rok podle mluvcí ministerstva zemedelství Marcely Dvorákové asi peti sed dvaceti tisíc tun, což je skoro o petinu méne než letos, ale presto výrazne prekrocí domácí poptávku. Ta bude cinit jen ctyri sta padesát tisíc tun. "S vývozem jsou pritom problémy, protože zemedelci i cukrovarníci vyrábejí cukr príliš draze," tvrdí mluvcí.

Svetové ceny na zahranicních plodinových burzách se nyní pohybují okolo trí set dolaru za tunu cukru, což je jen málo pres deset korun za kilo. Námestek Hudecek však tvrdí, že by jeho cukrovar byl aspon trochu ziskový, potrebuje prodávat kilo vyrobeného cukru nejméne za trináct korun. "Veškerý vývoz je pro nás ztrátový," uvedl.

Ministerstvo zemedelství pritom dotuje export, který smeruje prevážne do Polska, Ruska a Uzbekistánu, pouze neprímo prostrednictvím Podpurného a garancního rolnického a lesnického fondu. "Hradíme deset procent úroku z úveru, který si vývozce vezme u banky pro potrebu exportu cukru," rekla Dvoráková.

Tajemnice Svazu pestitelu cukrovky Cech Jana Mydlilová však viní ze soucasného neutešeného stavu pestitelu i výrobcu stát. "Zatímco zeme Evropské unie chrání svuj trh proti dovozu cukru až tristaprocentními cly, u nás je to jen petašedesát procent," uvedla. Záchranu však vidí Mydlilová predevším v zavedení výrobních kvót a pevných cen pro cukrovary i zemedelce, tak jak je to bežné v zahranicí. "Kvóty se tam dedí z otce na syna. Umožnují stabilitu výroby a jistotu pro všechny," tvrdí.

Dvoráková z ministerstva je však rezolutní. "O jejich zavedení neuvažujeme." Také zvyšování cel je podle ní zbytecné." Také zvyšování cel je podle ní zbytecné. "Letošní dovoz cukru cinil do konce zárí jen šest a pul tisíce tun, což je pouze o málo více než jedno procento domácí produkce," poznamenala.

Vladimír Ulrich, který podle vlastních slov lobbuje pro Cukrovarnický spolek Cech a Moravy, však soudí, že až zeme vstoupí do unie, kvóty zacnou fungovat i zde. "Vetšina cukrovaru, kterých je v zemi dvacet šest, je ztrátových a nad vodou se drží jen díky podpore zahranicních investoru. Po vstupu do unie budou mít samozrejme ti silnejší lepší výchozí pozici a ukrojí si z trhu vetší krajíc," tvrdí.

Zmínený pocet cukrovaru je nyní podle neho ve vlastnictví sedmi skupin majitelu. "Již se ovšem rýsuje silná trojka, která prežije i v príštím tisíciletí," tvrdí s tím, že pocet cukrovaru se ješte sníží.

Situace na trhu s cukrem vede pestitele repy k tomu, žer upínají své nadeje i k jinému využití plodiny než jen k výrobe cukru. "V cizine z ní treba vyrábejí bioetanol, který pridávají do benzínu," uvedla Mydlilová. S tím souhlasí i Dvoráková. "Vláda již ustavila meziresortní skupinu, která se zabývá uplatnením plodin obsahujících cukru a škrob pro nepotravinárské využití," dodala mluvcí.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info