Cukrovarníci i pěstitelé cukrovky požadují změnu agrární politik

Právo 7.7.1998

Cukrovarníci i pestitelé cukrovky požadují zmenu agrární politiky

Tuzemské cukrovary loni skoncily se ztrátou 1,5 miliardy korun

Ztráta tuzemských cukrovaru dosáhla loni 1,5 miliardy korun. Obor postihla nejvetší restrikce v celé historii, když na podzimní kampan se pripravuje jen 17 cukrovaru proti 53, které varily cukr v roce 1993. "V Evrope jsme jedinou zemí bez regulace trhu s cukrem," rekl predseda Ceskomoravského cukrovarnického spolku (CMCS) František Gerža.

Letošní úroda cukrovky bude podle prvních odhadu menší než loni. Nedostatek cukru na tuzemském trhu a ani výrazný rust cen presto nehrozí, nebot cukrovary mají po lonské nadprodukci na zásobách ješte cukr z lonské sklizne.

"Letošní úroda cukrové repy bude nejméne o 10 % nižší v porovnání s lonskou sklizní," odhaduje výkonný reditel Svazu pestitelu cukrovky CR (SPC) Jirí Krouský. Ocekávaný pokles je dán citelným snížením osevu cukrovky, jejíž plochy klesly pod 80 tisíc hektaru. Produkce cukru ze sklizne roku 1998 se predbežne odhaduje okolo 500 tisíc tun, když tuzemská spotreba ciní zhruba 450 tisíc tun. V lonské kampani bylo vyrobeno 540 tisíc tun cukru.

Vetšinu ceských a moravských cukrovaru v soucasnosti ovládají velké zahranicní cukrovarnické spolecnosti, zejména francouzské, nemecké a rakouské. Ostrý konkurencní boj mezi cukrovary a chybející podpora vývozu v uplynulých letech vedly k uzavrení méne efektivních provozu. Zahranicní kapitál se však podle Gerži už vycerpal. "Další investice do nechráneného ceského trhu nelze ocekávat," rekl Gerža. Koncí tak podle nej sponzorství neuvážené vládní agrární politiky. Pokles poctu firem v oboru podle cukrovarnických expertu má pokracovat. Nakonec podle jejich mínení v CR zustane jenom šest ci sedm cukrovaru.

Zdroje pro obnovení konkurenceschopnosti pestitelé i cukrovarníci spatrují v narovnání cen cukru. Ty musí odpovídat skutecným nákladum. Prosperitu pestování cukrovky a výroby cukru zajistí pri soucasných cenách vstupu ceny minimálne 15 Kc za kilogram volne loženého cukru a 950 Kc za tunu repy o cukernatosti 16 %. Bez zvýšení cen se zastaví investice do mechanizace pestování a sklizne repy a do zvyšování zpracovatelské kapacity a produktivity v cukrovarech.

Cukrovarníci jsou si vedomi, že Evropa nepotrebuje prebytky cukru z CR. Nebude-li nalezen zpusob podpory exportu (svetové ceny cukru neodrážejí náklady na jeho produkci ve vetšiny pestitelských zemí a státy zpravidla export cukru dotují - pozn. Právo), lze podle nich cekat další snižování ploch osetých cukrovkou. Kontraktace pro príští rok odhaduje CMCS na 75 tisíc hektaru.

Ministerstvo zemedelství již s pestiteli a cukrovarníky pracuje na stabilizaci oboru. Predmetem jednání je zavedení minimální ceny cukru i ochrana trhu pred importy. Hledají se i zpusoby užití cukrovky pro nepotravinárské úcely, napr. k výrobe bioetanolu. Cukrovarníci prosazují obdobný systém tržních rádu a kvót, jaký se uplatnuje v zemích EU.

Stanislav Ptácník

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info