Cukrovarníci chtějí vyšší cla

HN - 9.2.1999

Cukrovarníci chtejí vyšší cla

* Zpracovatelé cukru, kterí se v posledních letech potýkají s vysokými ztrátami, volají po vetší ochrane trhu.

Zvýšení cel na dovoz cukru o dalších 80 procentních bodu požaduje na vláde Ceskomoravský cukrovarnický spolek (CMCS). Celkové clo pri dovozu této komodity by pak cinilo 141 procent místo dnešních 61 procent. Dalším požadavkem je zavedení národní kvóty na pestování cukrovky. Na tiskové konferenci to rekl predseda CMCS Oldrich Reinbergr s tím, že zpracovatelé do rozhodnutí vlády neuzavrou kontrakty na dodávky cukrovky s prvovýrobci.

Zvýšení cla by melo prijít poté, kdy vláda rozhodla o jeho navýšení ze 40 na 61 procent vuci Polsku v minulém týdnu. Premiér Miloš Zeman však vcera odmítl, že by vláda byla ochotna schválit jakoukoliv další ochranu trhu s cukrem.

CR je podle Reinbergra jedinou zemí v Evrope, které nemá dostatecnou ochranu trhu cukru. Výrobní náklady na kilogram cukru jsou v CR nejnižší v Evrope, a presto je kvuli rostoucím subvencovaným dovozum tento cukr neprodejný. Tuzemské výrobní náklady jsou 12,50 až 13 Kc/kg, v Polsku to je asi 14,50 a v zemích EU dokonce 24 Kc. Cena dovezeného cukru se pritom pohybuje kolem 10 Kc/kg.

V lonském roce CR podle Reinbergra dovezla asi 40 tisíc tun cukru, pricemž zhruba 30 tisíc tun za poslední ctvrtletí, což byl nárust proti tretímu ctvrtletí 1998 o 1400 %. Celkem se tak mesícní dovoz na tuzemském prodeji podílel až 30 %. Stejná situace údajne pokracuje také letos.

Ministerstvo zemedelství ve své komoditní studii uvádí, že domácí spotreba cukru cinila v posledních dvou letech zhruba 415 tisíc tun. To znamená, že objem dovozu by predstavoval celkem kolem 10 %. Podle této studie by mel ale dovoz cinit v letošním hospodárském roce pouze 15 tisíc tun, když loni dosáhl 17,4 tisíce tun.

Cukrovarníci nicméne soudí, že levné dovozy je vytlacují z tuzemského trhu, a pokud budou pokracovat stejným tempem jako doposud, vzroste zásoba cukru v cukrovarech pred príští kampaní až na 65 % tuzemské spotreby. Cukrovary by tedy vyrobily pouhých 160 tisíc tun cukru místo lonských 470 tisíc tun. Soucasne by bylo potreba osít pouze 26 tisíc hektaru cukrovky místo lonských 78 tisíc hektaru. To by podle Reinbergra znamenalo prakticky konec pestování cukrovky a výroby cukru v CR. V CR nyní existuje 16 cukrovaru, které jsou v naprosté vetšine v rukou zahranicního kapitálu. Nejvetší podíl na trhu mají cukrovary vlastnené francouzskou skupinou SDA, ostatní ovládá britsko-francouzská Eastern Sugar a rakouská Agrana.

Praha (ctk, jaf)

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info