ČR by mohla z Bruselu obdržet pomoc ve výši 94 miliard korun
22.10.2001 | Hospodářské noviny
"Regionální operační programy jsou ve své podstatě plány cílených intervencí, navržených pro stimulaci nebo rozšíření ekonomického a sociálního rozvoje krajů, tvořících regiony soudržnosti NUTS 2," sdělila Naděžda Machková z tiskového odboru Ministerstva pro místní rozvoj. Bez zpracovaného regionálního operačního programu se žádný region soudržnosti po vstupu naší republiky do EU nebude moci ucházet o finanční pomoc z jejích strukturálních fondů a Fondu soudržnosti. Právě na základě svých operačních programů budou regiony soudržnosti konkretizovat projekty, jimiž se chtějí ucházet o finanční asistenci Bruselu. Ta však není nároková a navíc vyžaduje i finanční spoluúčast z české strany.
Pro ČR by po jejím případném vstupu do EU v roce 2004, tedy ještě v současném plánovacím období unie, které skončí v roce 2006, připadala maximální možná výše podpory ve výši zhruba 94 miliard korun (2,6 mld. eura).
Kromě operačních programů kraje připravují i další strategické dokumenty. Patří k nim Program rozvoje kraje, zajišťující vyvážený rozvoj územního obvodu kraje. Zejména vymezuje regiony, které je třeba podporovat, a stanovuje úkoly a priority rozvoje odvětví v působnosti kraje. Podle zákona č. 248/2000 Sb., o podpoře regionálního rozvoje si kraje zpracovávají tento svůj program ve své samostatné působnosti.
Kraje, v nichž počet obyvatel nedosáhl miliónu obyvatel, se u nás sdružují do regionů soudržnosti odpovídajícím základním statistickým jednotkám Evropské unie - NUTS 2. Finanční pomoc Bruselu je vázána na takto vytvořené jednotky, neboť přísun finančních prostředků do menších celků by se obtížněji kontroloval.
V ČR je osm regionů soudržnosti. Z nich však pouze Praha přesahuje svým podílem HDP na každého obyvatele průměr HDP Evropské unie, a proto se pro ni finanční pomoc z fondů EU bude uskutečňovat podle jiných pravidel, než s jakými mohou počítat ostatní regiony soudržnosti v ČR.
Další články v kategorii Zemědělství
- Zemědělci kvůli zdražování odkládají objednávky hnojiv nebo jich nakupují méně (08.04.2026)
- MZe: O licenci k rituálním porážkám pro účely obchodu nezažádala ani jedna jatka (08.04.2026)
- Jak rychle a efektivně pomoci zemědělcům v době drahé nafty? Spotřební daní na naftu (07.04.2026)
- Prazdroj se zemědělci ukazuje v přímém přenosu 280 dní dlouhou cestu k pivu (07.04.2026)
- Mexičtí farmáři a řidiči kamionů chystají blokády ve dvou třetinách země (07.04.2026)
- Veterináři prověřují šíření chřipky skrz firmu Perena. Pomůže očkování? (07.04.2026)
- Zemědělci ve Zlínském kraji loni vyprodukovali meziročně méně mléka (07.04.2026)
- Řezem chmele začali práce na chmelnicích, na drátkování přijedou cizinci (04.04.2026)
- Lotyšsko prodloužilo zákaz dovozu obilí z Ruska a Běloruska (02.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství myslí na budoucnost. Letos poskytne na genetické zdroje 90 milionů korun (02.04.2026)

Tweet



