Církve požádaly v rámci restitucí o vrácení 10.500 pozemků
29.07.2013 | FinančníNoviny.cz
Církve podaly ke čtvrtku na Státní pozemkový úřad (SPÚ) žádosti o vrácení téměř 10.500 pozemků v rámci církevních restitucí. Podle seznamu zveřejněného na webu úřadu například římskokatolické farnosti v Čechách a na Moravě chtějí vrátit na 3600 pozemků. Ministr zemědělství Miroslav Toman v týdnu uvedl, že pozemkový úřad bude nyní informace z výzev o vydání církevního majetku zveřejňovat v týdenním intervalu. Až dosud zveřejňoval jen údaje o počtech zaslaných výzev a počtu nemovitostí, kterých se to týká.
Z nově zveřejněného seznamu také vyplývá, že o vrácení pozemků požádali i premonstráti, benediktini, cisterciáci, křižovníci a maltézští rytíři. Deník Právo dnes uvedlo, že konkrétně benediktini z Prahy-Břevnova usilují o pozemky, na kterých je plochodrážní stadion na Markétě. Podle zákona ale nelze pozemek vydat tam, kde bylo postaveno hřiště, připomněl list.
Podle ústředního ředitele úřadu Petra Šťovíčka zveřejněné údaje odpovídají historickému uvedení pozemků v žádostech. Úřad bude výzvy ověřovat a porovnávat se současnou dokumentací. Ve druhé fázi hodlá úřad zveřejňovat údaje o skutečně uzavřených dohodách o vydání nemovitostí, řekl nedávno novinářům Šťovíček.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vydal v červnu církvím první tři pozemky. Jako první byl začátkem června vydán pozemek na Příbramsku řádu křižovníků s červenou hvězdou. Ve druhé polovině měsíce pak další dva pozemky na Mostecku získala Náboženská matice.
Církve by od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let. Ze 17 náboženských společností se finanční náhrady vzdala pouze Bratrská jednota baptistů.
Další články v kategorii Zemědělství
- Výsledky základních výběrů I. turnus 2026 (06.03.2026)
- Asijský trh se postupně otevírá českým vývozcům živočišných produktů (06.03.2026)
- Plenární zasedání členů České akademie zemědělských věd v roce 2026 (05.03.2026)
- Předsedkyně zemědělského výboru Evropského parlamentu diskutovala s jihomoravskými sedláky (05.03.2026)
- V okolí Litovle byl zjištěn pseudomor drůbeže, platí tam mimořádná opatření (05.03.2026)
- Černá křídla nad ČR: příslušníci zemědělské policie slouží až 120 let (05.03.2026)
- EU začne prozatimně provádět dohodu s Mercosurem, čekat na europoslance nebude (04.03.2026)
- Lidé na jihu Čech častěji hlásí podezření na týrání zvířat, potvrdí se třetina (04.03.2026)
- Bezmála 2,5 miliardy korun poskytne SZIF na ošetřování travních porostů (04.03.2026)
- Třetí týden výběry pokračovaly na OPB Osík (04.03.2026)

Tweet



