ASZ ČR: Týrání zvířat v chovech vytváří negativní obraz celého zemědělství v ČR
28.02.2025 | ASZ
ASZ ČR: Týrání zvířat v chovech vytváří negativní obraz celého zemědělství v ČR Televizní obrazovky a další média zaplnily v posledních dnech otřesné a tajně pořízené záběry z chovů skotu v některých zemědělských podnicích. Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) považuje v této souvislosti za potřebné zmínit, že ani v jednom případě se nejedná o členské farmy sedláků sdružených v ASZ ČR. Selhání jednotlivců bylo jasně viditelné a také platí, že v reálném životě se občas může někde objevit bez ohledu na typ farmy.
Je ale také zřejmé, že tento problém je do určité míry systémový a jde zejména za způsobem fungování ve velkých chovech v korporátních podnicích. V žádném případě ale netvrdíme, že každý velký chov znamená týrání zvířat, protože to tak reálně opravdu není. Je současně třeba zdůraznit, že vedle porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání došlo neoprávněným vniknutím cizích osob na pozemky a do stájí zemědělských podniků také k porušení dalších pravidel a zákonů, které by rovněž nemělo zůstat bez odezvy. Obecně lze říci, že na klasických selských dvorech k takovým praktikám zacházení se zvířaty z celé řady důvodů běžně nedochází. Je tomu tak proto, že sedláci na rodinných farmách mají k chovaným zvířatům každodenně budovaný vztah, vycházející z trvalého soužití s nimi, nejen v průběhu „pracovní doby“ a nedávalo by žádný smysl, aby se nechovali odpovědně ke zvířatům, která je také doslova živí.
Hospodářská zvířata chovaná na tradičních farmách jsou pro takové zemědělce v nejlepším slova smyslu partnery, často mají dokonce i svá jména, také proto, že v selských chovech nedosahují chovaná zvířata takové koncentrace jako v některých typech podniků. Zásadní je pak i skutečnost, že o zvířata na farmách členů ASZ ČR pečují buď přímo sami majitelé farem, nebo dlouhodobí zaměstnanci, tedy ne agenturami najatí, často sezónní a dočasní zaměstnanci považující pobyt u zvířat za přítěž a prostou pracovní povinnost. Odlišný přístup rodinných farem k pojetí zemědělství, včetně péče o chovaná hospodářská zvířata, potvrdilo ostatně i rozhodnutí ministra zemědělství, který v reakci na prezentované TZ ASZ ČR – Týrání zvířat v chovech vytváří negativní obraz celého zemědělství v ČR příklady týrání zvířat nařídil kontroly v určitých typech velkých zemědělských podniků, což je kategorie subjektů, v nichž byly záběry týrání zvířat natočeny. Za obzvláště odsouzeníhodnou skutečnost považuje ASZ ČR fakt, že takové podniky čerpají nemalé dotace na zlepšování podmínek chovů zvířat souhrnně označované jako animal welfare.
K problematice týrání zvířat proto ASZ ČR zformulovala čtyřbodové stanovisko:
1. Týrání jakýchkoli zvířat je nepřijatelné. Neoprávněné vniknutí cizích osob do stáje je nepřijatelné. Obojí musí být prověřeno a potrestáno.
2. Na rodinných farmách se takové zacházení se zvířaty zpravidla a principiálně neděje, a to mimo jiné i proto, že chovatel je často zároveň i majitelem farmy. Opakovaně se objevující záběry na toto téma ukazují, že půjde o větší problém spíše u jiných typů zemědělských podniků.
3. Zákaz chovu hospodářských zvířat nebo zákaz konzumace masa, které jsou zřejmě cíli některých autorů tajně pořízených záběrů, ovšem není žádné řešení, ale jen další omezení svobody rozhodování člověka. ASZ ČR je zásadně proti tomu.
4. Příklady zodpovědného přístupu sedláků ke zvířatům spojené s výrobou kvalitních lokálních produktů členských farem najdete na webu ASZ ČR https://www.asz.cz/prodej-ze-dvora/, případně je možné k doporučení dalších farem kontaktovat zástupce jednotlivých regionálních organizací Asociace: https://www.asz.cz/kontakty/regiony-a-clenske-svazy/. ¨
Šetrné zacházení se zvířaty je navíc nejen v zájmu zvířat samotných a podmínkou pro čerpání příslušných dotací, ale také v zájmu samotných chovatelů i konečných spotřebitelů. Týrání zvířat se totiž pochopitelně odráží jak na ekonomice chovů zvířat (například produkují méně mléka, pomaleji přirůstají), tak na kvalitě mléka a masa poražených zvířat. Nejen proto je zarážející, že v některých chovech k týrání dochází. Prezentace příkladů týrání zvířat bohužel podle ASZ ČR vrhá negativní světlo na zemědělské hospodaření v naší zemi jako celku, ačkoli jde pouze, jak věříme, o malou část podniků, v nichž k takovému chování může docházet. I proto jsou ale sedláci na rodinných farmách připraveni se svým přístupem k chovaným zvířatům veřejnost seznámit, a poskytnout jí tak i TZ ASZ ČR – Týrání zvířat v chovech vytváří negativní obraz celého zemědělství v ČR podklad pro rozhodování, jaké produkty a z jakých chovů by měli v zájmu svém i v zájmu zvířat při výběru potravin preferovat. ASZ ČR o těchto věcech povede zcela jistě mezi svými členy další diskusi a bude svá stanoviska dále zpřesňovat a doplňovat. A bude je také doplňovat o konkrétní dobré příklady chovatelů, kteří se o svá zvířata starají s řádnou péčí, s citem a osobním zájmem, protože to je naprosto většinový přístup českých sedláků, kteří se věnují chovům hospodářských zvířat. Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Kontakt: Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, tel. 777 032 332, e-mail: jaroslav.sebek@asz.cz Asociace soukromého zemědělství ČR je dobrovolnou stavovskou a profesní organizací soukromých zemědělců v České republice. Veškerá její činnost vychází z respektování starých selských tradic a přesvědčení o perspektivě rodinných farem jako základu moderního evropského zemědělství a živého venkova. Počet členů Asociace soukromého zemědělství ČR činí 7 500 sdružených v současné době ve 40 regionálních a 9 členských organizacích plošně po celém území země. Tyto podniky obhospodařují necelých 40 procent zemědělské půdy v ČR a podílí se zhruba čtvrtinou na celkové tvorbě zemědělského HDP.
Více informací na www.asz.cz.
Další články v kategorii Zemědělství
- Kvůli slintavce mohou nákladní vozy ze Slovenska vjet do ČR jen na pěti místech (04.04.2025)
- Zopakuje se loňská zkáza? Noci budou mrazivé, sadaři a vinaři ale nepanikaří (04.04.2025)
- ČR kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska (04.04.2025)
- Na výskyt viru slintavky vyšetřil ústav zatím 17 vzorků mléka, všechny negativní (04.04.2025)
- Ministr zemědělství: Vláda v souvislosti se slintavkou a kulhavkou schválila zjednodušený nákup dezinfekčních prostředků (04.04.2025)
- Zemědělský fond kvůli podezření na účelné dělení podniků neproplatil 5,76 mil.Kč (04.04.2025)
- Zákaz dovozu se rozšíří i na potraviny rostlinného původu, řekl Výborný (03.04.2025)
- Ministr zemědělství ke slintavce a kulhavce: Spolupráce s armádou posílí zavedená preventivní opatření proti zavlečení nákazy na naše území (03.04.2025)
- Rakousko z obav před slintavkou a kulhavkou uzavře malé hraniční přechody (03.04.2025)
- Slintavka v ČR by způsobila dluhy a rodinné tragédie, varuje šéf agrární komory (03.04.2025)