Chov highlanda pro biomaso

Rozdíl v kvalite mezi ekologickými a konvencními potravinami spocívá predevším v jejich vitalite dané kvalitou celého produkcního systému. V ekologickém zemedelství už nejde o to, jak dosáhnout co nejvyšší užitkovosti zvírat a co nejvyšších tržeb.

Snahou je zabezpecit optimální podmínky chovu tak, aby zvírata mohla dosáhnout maximálního zdraví a pohody na základe svých vnitrních schopností a nikoliv díky používání antibiotik a syntetických krmných doplnku. Konzumace takto ekologicky produkovaného masa má bezpochyby pozitivní vliv i na zdraví cloveka. Velmi rozšíreným trendem hospodarení je chov extenzivních masných plemen skotu, umožnující zemedelci skloubit výrobu ekologických potravin s cerpáním státních dotací na údržbu krajiny.

Typickým predstavitelem extenzivne chovaného skotu v drsných podmínkách je skotský náhorní skot (highland), jehož první dovoz se uskutecnil v roce 1992 na farmu Branišov na Šumave. Jde o rustikální plemeno zvlášte vhodné pro úcely ekologické údržby krajiny a produkci biomasa.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info