Ceny živých vepřů se derou vzhůru

HN 7.1.1999

Japonská firma Jokohama Rubber hodlá výrazne zvýšit produkci pneumatik

Ceny živých vepru se derou vzhuru

* Vysoká maloobchodní poptávka vyhnala ceny živých vepru na mesícní maximum. Darilo se také tokijskému kaucuku. Káva naopak oslabila pod tlakem silných vývozu z Jižní Ameriky.

Aktivní kontrakt na živé vepre s termínem dodání v únoru se na chicagské CME vyhoupl podruhé za sebou o maximální povolené rozpetí dva centy, resp. 6,1 procenta, a dostal se tak behem dopolední seance na 0,34725 USD za libru. Ceny živí rostoucí spotrebitelská poptávka, která již vyhnala prumernou velkoobchodní cenu veprového masa jen za poslední dva týdny o 28 procent výše. Vyrovnává se tak pomalu previs nabídky farmáru. Ti zahlcovali od druhé poloviny lonského roku jatka prasaty z nejvetšího amerického stáda za posledních 18 let, a srazily tak ceny vepru až pod produkcní náklady. Vcerejší rust byl také podporen arktickým pocasím na Stredozápade USA. Vydatné prívaly snehu zde zcela zablokovaly mnoho kilometru silnic. Byla tak na urcitou dobu prerušena dodávka zvírat ke zpracovatelum, což by mohlo znamenat pri silné poptávce spotrebitelu další zvýšení cen velkoskladu.

Stejne se vyvíjela také cena kaucuku na tokijské komoditní burze, která v prípade cervnového dodání vzrostla o 4,4 procenta na mesícní maximum 83,10 JPY za kilogram. Obchodníci zvýšili nákupy v reakci na oznámení japonské spolecnosti Jokohama Rubber. Ta hodlá financní investicí ve výši dve miliardy jenu zvýšit svoji produkci pneumatik na Filipínách na dvojnásobek. Zároven firma plánuje zahájení výroby také ve Vietnamu. Poptávka po kaucuku, surovine potrebné k výrobe pneumatik, se tak výrazne zvýší, protože se jedná o druhou nejvetší japonskou spolecnost v oboru. "Zvyšování produkce je reakcí na nárust poptávky po automobilovém obutí na domácím trhu," rekl pro agenturu Bloomberg mluvcí Jokohama Rubber Šigeo Hanada. V sektoru pochutin se nedarilo káve, když breznový kontrakt na mírne horkou robustu, obchodovaný na londýnské termínové burze LIFFE, oslabil o 2,3 procenta na 1781 USD za tunu. Zpráva Mezinárodní organizace kávy (ICO), že Brazílie, nejvetší pestitel kávy na svete, vyvezla v listopadu o 56 procent více produkce než o rok dríve, primela obchodníky redukovat pomerne vysokou cenu. "Nadprumerné vývozy budou s nejvetší pravdepodobností dále pokracovat, takže v lednu a v breznu nebude na trhu o zásoby nouze," rekl pro Bloomberg Sherrid Malde, výkonný reditel londýnského brokerského domu Simmons Chapman.

Ondrej Matuška

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info