Ceny v českém zemědělství a průmyslu v květnu dál klesaly
16.06.2015 | Denik.cz
Ceny průmyslových výrobců v České republice se v květnu opět snížily, meziroční pokles však zpomalil na 2,1 procenta z 2,6 procenta v dubnu. Ceny v zemědělství zrychlily pokles na 12,1 procenta, ve stavebnictví a službách ceny vzrostly. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.
V průmyslu proti loňskému květnu klesly především ceny koksu a ropných produktů. Snížily se také ceny chemických látek a výrobků, u potravinářských výrobků, nápojů a tabáku klesly o tři procenta. Vzrostly výrobní ceny vody a také nábytku.
V zemědělství se ceny v rostlinné výrobě meziročně snížily o 13,6 procenta, když brambory u výrobců zlevnily o víc než třetinu. Klesly také ceny olejnin, obilovin a ovoce, ceny zeleniny naopak stouply. V živočišné výrobě byly ceny nižší o víc než desetinu kvůli zlevnění mléka a jatečných prasat. Ceny stavebních prací zrychlily meziroční růst na 1,1 procenta, ceny tržních služeb na 0,2 procenta.
Proti předchozímu měsíci vzrostly v květnu ceny v průmyslu stejně jako v dubnu o 0,4 procenta. Výrazně zrychlil meziměsíční pokles cen výrobců v zemědělství na 2,2 procenta z dubnových dvou desetin procenta.
Ceny stavebních prací se podle odhadů zvýšily ve srovnání s dubnem o 0,1 procenta, stejným tempem zdražily tržní služby.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Češi jedí víc vepřového a kuřecího. Dovoz masa je o 37 miliard vyšší než vývoz (27.02.2026)
- Reuters: Neobvykle teplý březen může v Indii ohrozit úrodu pšenice a řepky (27.02.2026)
- Celosvětová produkce kávy bude v příští sezóně na rekordu, analyzuje Rabobank (27.02.2026)
- Ministr Šebestyán představil potravinového ombudsmana: Mediátor řešení vztahů mezi články potravinového řetězce a kontakt pro zákazníky a firmy (26.02.2026)
- Koncem března bude v ČR k dispozici vakcína proti dalším typům katarální horečky ovcí (26.02.2026)
- ČSÚ: V Plzeňském kraji loni meziročně klesly stavy drůbeže i prasat (26.02.2026)
- O status rodinné farmy si po měsíci řekl jediný podnik (26.02.2026)
- MZe rozšíří podmínky pro vyplacení dotace na vakcinaci prasat, projedná to vláda (26.02.2026)
- V Žatci vytvořili výukové materiály k přiblížení chmelařské tradice žákům (25.02.2026)
- Chumecký mlýn – zlatá medaile v programu Pestrá krajina 2025 (25.02.2026)

Tweet



