Ceny kukuřice i sóji se zotavují
08.06.1999 | Hospodářské noviny
HN 8.6.1999
Necekaná horka na americkém Stredozápade ohrožují sklizen
Ceny kukurice i sóji se zotavují
* Prípadná vedra by se negativne podepsala na sklizni sóji i kukurice a jejich cena zareagovala rustem. Káva po rozptýlení obav o brazilskou sklizen padala dolu a mazala nedávné zisky.
Praha (ms) - Produkce kukurice by mohla být v nekterých oblastech USA ohrožena. Zprávy o pocasí, které pocítají s teplotami pres 32 stupnu, porádne vystrašily obchodníky komoditních burz, kterí v predtuše snížených dodávek vyhnali cenu na dvoumesícní maximum. Kontrakt na žlutou zrninu, která bude k dispozici v cervenci, vyskocil o 2,6 procenta na 2,265 dolaru za bušl. Stranou nezustaly ani sójové boby, které spadají do stejné skupiny a pocasí jejich sklizen ovlivnuje shodným smerem. Tato komodita, opet s cervencovým dodáním, si pripsala 9,5 USc na 4,74 dolaru za bušl. Soucasná býcí nálada trhu trvá i pres to, že suchem bude postižena jen menší cást celkové rozlohy pestebních polí. Jedná se o oblasti Indiany a Ohia, kterým by svedcilo deštivejší pocasí, a které dohromady zodpovídají za 13 procent celkové produkce kukurice, respektive 16 procent sójových bobu v USA.
Obchodníci s kávou byli vcera svedky prudkého propadu cen této oblíbené komodity, který vyvolaly zprávy brazilských meteorologu o teplém pocasí. Pokles o šest procent tato pochutina nezažila od 19. ledna a uzáver na 1,1275 dolaru za jednu libru prekvapil i otrlé maklére Burzy kávy, cukru a kakaa v New Yorku. Kávová sklizen je beh na dlouhou trat, a proto predpovídané mrazy, které mely poškodit až sklizen roku 2000/2001, se promítly do cen již nyní. A to i pres to, že zásoby v burzovních skladech dosahují nejvyšší úrovne od ríjna 1995, takže nedostatek v žádném prípade nehrozí. Nyní po odvolání mrazivých brazilských predpovedí se nálada na parketu zmenila a spekulacní hráci v cele s fondy uzavírali své pozice. Výhled zustává pro kávu pomerne neradostný. Cena je i pres nedávný rust o pet procent níže než pred rokem, a sklizen príští sezóny by ji rekordní výší mela stlacit ješte hloubeji.
Další články v kategorii Zemědělství
- Jarní mrazy v plném květu: část sadů se podařilo uchránit (30.04.2026)
- Sledování vazeb mezi členy rodinných farem v ČR je podle názoru Evropské komise příliš přísné (30.04.2026)
- Požár v obří líhni Agrofertu: Z budovy pro miliony kuřat musely prchat desítky lidí (29.04.2026)
- Fond prověřuje kvůli možnému střetu zájmů dotace pro Agrofert za miliardu (28.04.2026)
- Bluetongue: období sezónně prosté KHO pomalu končí (28.04.2026)
- Z Česka bude možné vyvážet hovězí a vepřové maso do Singapuru, uvedli veterináři (28.04.2026)
- U Utína na Havlíčkobrodsku je nová vinice, majitelé budou hrozny sami zpracovávat (28.04.2026)
- Polovina území ČR trpí silným půdním suchem, i kvůli suché a teplé zimě (28.04.2026)
- Studie: Menší pole mohou snížit počet hrabošů v krajině i škody na úrodě (27.04.2026)
- Ruská továrna na hnojiva byla cílem ukrajinských dronů v dubnu již podruhé (27.04.2026)

Tweet



