Cena sójových bobů opět roste
27.06.2005 | Colosseum
Futures kontrakty sójových bobů, se kterými se obchoduje na burze Chicago Board of Trade, vyrazily v pátek prudce nahoru. Nejaktivnější listopadový futures kontrakt této zemědělské komodity zakončil poslední obchodní den uplynulého týdne se ziskem 20 1 centu na 7,44 1 bušlu za bušl. Podle analytiků jsou hlavním hnacím momentem růstu ceny sójových bobů přetrvávající obavy, že suché a horké počasí v pěstitelských oblastech amerického středozápadu negativně ovlivní výnosy aktuální úrody.
Meteorologové předpovídají na další dny v inkriminovaných oblastech amerického sójového pásu vysoké teploty z nedostatkem dešťových srážek. Průměrné teploty by měly tento týden opět vyšplhat nad 30 stupňů celsia. Růst cen také podpořily nákupy technicky orientovaných obchodníků, kteří zareagovali v okamžiku, kdy se listopadový futures sójových bobů dostal nad čtvrteční maximum.
Další články v kategorii Zemědělství
- Zelináři: Jarní mrazy a sucho místy poškodily zeleninu a brambory (18.05.2026)
- Počet zemědělců pojištěných proti suchu u Agra pojišťovny letos klesl (18.05.2026)
- Šebestyán jednal v Srbsku o posílení zemědělské spolupráce, rostla už loni (18.05.2026)
- U předkupního práva na zemědělskou půdu je klíčová otázka, komu nejvíce prospěje (15.05.2026)
- Krize napříč kontinentem. V Evropě se hromadí mléko, které mělo skončit v Číně (15.05.2026)
- Čínský tým s AI chemií proměnil dusičnany z odpadních vod na amoniak (15.05.2026)
- ČR přestává být od poloviny května sezónně prostá katarální horečky ovcí (15.05.2026)
- Ministr Šebestyán na Czech Food Expo: Kvalitní české potraviny nejsou samozřejmostí (15.05.2026)
- Vinaři získali na soutěži Great American dvě platinové a 18 zlatých medailí (14.05.2026)
- Co s vlnou? Chovatelé ovcí hledali odpověď. Česká firma ji proměnila v ekologickou inovaci - vyrábí ekologická hnojiva, která pomáhají půdě udržet vodu i živiny (13.05.2026)

Tweet



